Majitel bytu v osobním vlastnictví se musí řídit pravidly pro správu domu, užívání společných částí a domovního řádu.

Majitel bytu v osobním vlastnictví se musí řídit pravidly pro správu domu, užívání společných částí a domovního řádu. | foto: Profimedia.cz

Chodí po domě a křičí, že nás pozabíjí, píše čtenářka. Řešení existuje

  • 104
Bydlím v paneláku v Praze a mám byt v osobním vlastnictví. Vedle mě žije agresivní podivín. Chodí po domě, křičí, že nás všechny pozabíjí, asi má zbraň. Hádá se, řve, neustále na mě zvoní. Přijede policie, odvezou ho a za chvíli je zpět. Nikdo s ním nic neudělá. „Jak se mám bránit?“ ptá se čtenářka.

Soused také hromadí různé věci, moc se nemyje a z jeho bytu se line zápach. Navíc za ním chodí divní kamarádi, kteří se válejí po schodech a dělají nepořádek. Vše jsem oznámila předsedovi našeho SVJ (společenství vlastníků jednotek) a doufala, že nepříjemnou situaci začne řešit.

K mému překvapení mi vůbec nepomohl. Mám takový pocit, že nechce mít s problematickým asociálem nic společného a všechno nechal na mně. Když mi to vadí, tak ať to řeším domluvou, nebo policií. Té jsem několikrát volala, souseda odvezli, ale obratem byl zpátky a já se navíc bála, že se mi pomstí.

Byt má můj podivný soused v osobním vlastnictví, takže zde není možná ani výpověď z nájmu. Ostatní sousedé se tváří, že o ničem neví. Jsem z této situace zoufalá. Už se skoro bojím chodit domů. Děsím se, co mě tam zase bude čekat.

Bydlení jsem si koupila na hypotéku, měsíčně splácím několik tisíc a rozhodně se nechci stěhovat. Když jsem si byt před šesti lety kupovala, soused docházel do bytu jen občas. Před rokem se nastěhoval natrvalo a začalo peklo. Teď nevím, co mám dělat. Vytvořila jsem si atmosféru strachu. Z médií mám pocit, že je kolem nás plno psychopatů. Obávám se, že se dočkám pomoci, jen pokud se něco opravdu vážného stane, píše čtenářka.

Soused může přijít i o svůj byt

„Nový občanský zákoník (NOZ) jasně stanoví, že každý vlastník se může domáhat ochrany proti každému, kdo neprávem do jeho vlastnického práva zasahuje nebo je ruší. Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a stavebně upravovat svůj byt, jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části,“ vysvětluje Jiří Lemberka, ředitel právního oddělení Maxima Reality.

Majitel bytu v osobním vlastnictví se musí řídit pravidly pro správu domu, užívání společných částí a domovního řádu. S tím souvisí i zajištění dodržování těchto pravidel osobami, jimž umožnil přístup do domu. Tyto povinnosti mohou být vynuceny soudním rozhodnutím na základě podané žaloby.

Vědci mají jasno

Příšerní sousedé vás přivedou do hrobu

Nedávný výzkum vědců z americké Michiganské univerzity na vzorku víc než 5 tisíc lidí nad 50 let prokázal, že „dobří sousedé a pocit sounáležitosti s okolní komunitou mohou přispět k zásadnímu snížení rizika akutního selhání srdce“.

„Pokud by soused nerespektoval ani pravomocné rozhodnutí soudu, stanoví příslušné ustanovení nového občanského zákoníku, že na návrh osoby odpovědné za správu domu (předseda SVJ) nebo nespokojeného dotčeného vlastníka jednotky, může soud nařídit prodej jednotky toho vlastníka, který porušuje povinnost uloženou mu vykonatelným rozhodnutím soudu způsobem podstatně omezujícím nebo znemožňujícím práva ostatních vlastníků jednotek,“ říká Jiří Lemberka.

Může tedy dojít k tomu, že bude nepřizpůsobivý soused soudním rozhodnutím zbaven svého majetku - bytu, protože podstatně zasahoval do práv jiných vlastníků.

V případě družstva by byla situace poněkud jednodušší. Člen bytového družstva totiž není vlastníkem bytu, ale jen družstevního podílu s právem nájmu bytu. Pokud by tedy porušoval takovým závažným způsobem své povinnosti, může ho družstvo vyloučit. Tím zaniká i jeho vlastnictví družstevního podílu a právo na nájem družstevního bytu. Bytové družstvo by rovnou požádalo o soudní vyklizení bytu.

Když je problémový soused v nájmu, je situace nejjednodušší. V závažném případě nebo při hrubém porušení povinností nájemce by bylo možné nájem ukončit výpovědí buď okamžitě bez výpovědní doby, nebo v klasické tříměsíční výpovědní době.

Předseda SVJ a BD by měl vždy nekompromisně hájit oprávněné zájmy ostatních vlastníků jednotek v domě a trvat na dodržování pravidel domovního řádu, pravidel občanského soužití, hygienických a protipožárních předpisů, vyzývat k odstranění závadného stavu a netolerovat další porušování a „teror“ ze strany nepřizpůsobivého souseda vůči ostatním bydlícím v domě.

„Pokud mu na to již nestačí vlastní síly, měl by být se souhlasem ostatních vlastníků v domě najat na obnovení řádného stavu zkušený advokát, který bude věc řešit již pomocí právních donucovacích prostředků. I v případě vyloučení z bytového družstva doporučuji najmout si advokáta, aby celý proces vyloučení splňoval všechny zákonné náležitosti a nemohla být jeho platnost v budoucnu zpochybněna,“ navrhuje Jiří Lemberka.

Kdy volat městskou policii a Policii ČR

Pokud nejde o bezprostřední ohrožení na životě a zdraví a věc se jeví víceméně jako „nevhodné sousedské chování, obtěžování a nepořádek v domě“, je dobré k těmto případům „porušování občanského soužití a veřejného pořádku“ volat, a to i opakovaně, městskou policii.

Ta by měla řešit tyto případy jako přestupky či správní delikty a postupovat je k řešení i příslušným orgánům, do jejichž působnosti spadají (obec, hygiena). Pokud městská policie dospěje k závěru, že by se mohlo jednat o trestný čin, je povinna o tomto informovat policii ČR.

Pošlete příběh

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Pokud nepomohou domluvy, pokuty od městské policie a jiných orgánů, nezbude než se domáhat odstranění závadného stavu soudní žalobou podanou k místně příslušnému soudu.

„V takovém případě bude nanejvýš rozumné, aby si SVJ najalo zkušeného advokáta, který celý proces vedení soudního sporu odborně zajistí tak, aby bylo dosaženo úspěchu - pravomocného rozhodnutí soudu, které by pak v případě jeho nerespektování ze strany problematického vlastníka jednotky bylo základem pro další krok, a to nařízení výkonu rozhodnutí prodejem bytu problematického vlastníka,“ informuje Jiří Lemberka.

„Jakmile by intenzita obtěžování ze strany souseda byla takového rázu, že by již hrozila újma na majetku, zdraví či životě, podejte oznámení o podezření ze spáchání trestného činu na Policii ČR. Současně pokud víte nebo tušíte, že by soused mohl mít zbraň, vyhrožuje vám touto zbraní nebo jejím použitím, oznamte ihned tuto skutečnost Policii ČR. Policista je oprávněn vyzvat osobu k vydání zbraně, hrozí-li nebezpečí, že jí bude neoprávněně užito k násilí nebo pohrůžce násilím. Po předchozí marné výzvě je policista oprávněn zbraň i odebrat.“

Úkolem Policie ČR je zejména chránit bezpečnost osob a majetku, veřejný pořádek a předcházet trestné činnosti. Pokud dochází k závadnému jednání ze strany souseda takové intenzity, že se již obyvatelé domu cítí ohroženi na zdraví, životě či majetku, pak volejte Policii ČR. Měla by okamžitě zakročit.


Sousedské války