Sousedé jsou oba náruživí kuřáci, bohužel jejich byt již...

Sousedé jsou oba náruživí kuřáci, bohužel jejich byt již spadá pod jiné SVJ. | foto: Profimedia.cz

Jsem vězněm ve vlastním bytě. Sousedé vypalují jednu za druhou

  • 192
Bydlíme v panelákovém domě s několika vchody. S hlučností a občasným štěkáním psů musíme počítat. Co mi poslední dobou ale opravdu hodně vadí, je kouření sousedů, píše Tereza v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Jsem těsně před porodem a na zdraví mého syna mi velmi záleží.

Sousedé jsou oba kuřáci a máme balkony těsně vedle sebe. Pokaždé, když kouří, nám jde všechno do bytu. Představa, že nemohu v létě ani otevřít na balkon je děsivá. O to horší, že jeden kouří na balkoně a druhý na opačné straně bytu v ložnici, které s námi také přímo sousedí. Jsem vězeň ve vlastním bytě.

Byt máme v osobním vlastnictví a na přestěhování se do vlastního domu momentálně nemáme peníze.

Vzhledem k tomu, že byt sousedů patří do vedlejšího vchodu, se na ně nevztahují schválené stanovy našeho SVJ. Je nějaká možnost, jak ovlivnit jejich počínání?

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Jana Roušalová, advokátka, Schaffer a Partner

Může se hodit

Praha 10, 4Blok

4Blok - nadčasové bydlení v moderní novostavbě na Praze 10.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Z hlediska úpravy občanského zákoníku, je soused povinen zdržet se všeho, co působí, že imise, mezi které patří i kouř, a zápach obtěžují jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání jeho nemovité věci.

Jde-li o imise přímé, tyto jsou zakázány bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda. Vlastník věci je, obecně řečeno, oprávněn při svém užívání nemovitosti si počínat tak, že účinky jeho jednání (hluk, světlo, kouř) se projeví i na sousední nemovitosti.

Avšak ve všech případech je omezen už ze zákona, a je povinen zdržet se takových imisí, pokud přesahují míru přiměřenou místním poměrům. Jde tu o kolizi výkonu dvou vlastnických práv.

V první řadě je samozřejmě namístě pokusit se se sousedem dohodnout případně ho vyzvat písemně, aby se závadného jednání zdržel. Pokud nenajdeme pochopení u kouřícího souseda ani neprosadíme změnu na shromáždění vlastníků jednotek sousedního domu, můžeme podat tzv. sousedskou žalobu k soudu, aby se soused imisí zdržel. Při vážném ohrožení může soused také požadovat, aby soud uložil vhodné opatření k odvrácení hrozící újmy (např. ve formě poškození zdraví).

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Jaká je ještě přiměřená míra a v čem spočívá omezení obvyklého užívání, je věcí posouzení každého konkrétního případu. Soud musí posoudit, zda se skutečně jedná o nepřiměřený zásah do práv souseda. Bude na žalobci, aby v soudním řízení prokázal intenzitu svých vlastních práv a zároveň nepřiměřenou míru rušení a obtěžování sousedem vzhledem k místním poměrům dostatečnými důkazy, které je nutné pro úspěšnost sporu předem opatřit. V případě, že žaloba bude oprávněná a sousedovi bude uloženo, aby se jednání nadále zdržel, bude nutné zajistit také výkon takového rozhodnutí, pokud jej soused nebude dobrovolně plnit. Tedy je možné, že opatřování důkazů skončením soudního řízení neskončí a bude třeba prokazovat nedodržení rozhodnutí, pokud jej soused nebude plnit. K plnění by pak soused mohl být nucen například ukládáním donucovacích pokut. V případě, že rušitelem je někdo jiný než vlastník, např. nájemce, je vlastník i tak (vedle rušitele) odpovědný z titulu imise bez ohledu na zavinění. Je pak věcí žalovaného vlastníka, aby vůči rušiteli sjednal nápravu např. výpovědí z nájmu bytu.

Pavel Hassman, RE/MAX 4You

V ideálním případě je nejlepší cestou vzájemná dohoda. Sousedé by si měli vysvětlit své potřeby a pocity a nastavit pravidla. Lze například domluvit časy, ve kterých budou sousedé větrat, případně druzí sousedé kouřit. Pokud ale dohoda možná není, lze postupovat i žalobou, kterou důkladněji rozebereme. Z pohledu zákona má totiž vlastník bytu ještě následující možnosti:

Zápůrčí žaloba

Vlastník bytu má možnost podat k příslušnému soudu žalobu, v níž bude požadovat uložení povinnosti žalovaným (kuřákům) zdržet se škodlivého jednání. Tímto škodlivým jednáním je produkování pachu (cigaretového kouře), který vniká do sousedního bytu.

Soud však posuzuje, zda se jedná o pach v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezující obvyklé užívání vedlejšího bytu viz ust. § 1013 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Výsledek tohoto posouzení by se odvíjel zejména od intenzity pachu a intervalech jeho produkování.

Žaloba na plnění

Vlastník bytu by si rovněž mohl koupit čističku vzduchu a požadovat žalobou po rušitelích (kuřácích) náhradu nákladů spojených s koupí čističky, filtrů a se samotným provozem čističky. O tom, zda a do jaké výše by měli rušitelé (kuřáci) nahradit tyto náklady, by rozhodoval soud na základě žaloby na zaplacení konkrétní částky.

V případě této žaloby by soud zkoumal jako předběžnou otázku, zda se jedná o pach v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezující obvyklé užívání vedlejšího bytu - tedy teprve kdyby soud dospěl k závěru, že se jedná o pach v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezující obvyklé užívání vedlejšího bytu, tak by rozhodoval o výši plnění.


Sousedské války