Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bydlíme u supermarketu. Bezdomovci dělají strašný kravál a my šílíme

  1:00aktualizováno  1:00
S přítelem jsme si před několika lety koupili byt naproti supermarketu. Bylo to ideální bydlení. Minulé léto se u obchodu začali scházet bezdomovci a opilci. U potravin celý den sedí a pijí alkohol. Znečišťují okolí a strašně hulákají, píše Julie v dalším příspěvku do seriálu Sousedské války.

Získali jsme nevítané sousedy, kterých se nemůžeme zbavit, píše čtenářka. | foto: Profimedia.cz

Získali jsme nevítané sousedy, kterých se nemůžeme zbavit. Snažíme se vymýšlet, co se dá, ale úspěch nemáme. Ostraha supermarketu prý nemá pravomoci opilce z okolí prodejny vykázat.

Může se hodit

Maly haj

Malý Háj - moderní novostavba od společnosti Finep na Praze 10.

Vice bytů k prodeji v Praze na Reality.iDNES.cz.

Denně se sousedy voláme kvůli obtěžování hlukem policii, která často ale jen kolem obchodu projede, protože na vlastní oči nevidí, že by někdo z bezdomovců pil alkohol, a nezasáhne. Navíc se vše často děje během dne, takže se na ně nevztahuje rušení nočního klidu.

Už jsme zoufalí, protože hulákání doléhá i přes zavřená okna a o větrání si můžeme nechat jen zdát. Byli bychom vděčni za jakoukoli radu, která by nám pomohla situaci řešit.

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Klára A. Samková, Advokátní kancelář Klára Samková

Hned v úvodu je bohužel na místě poznamenat, že řešení tohoto tíživého problému bude velice zdlouhavé a bude vyžadovat značnou trpělivost a důslednost.

Hluk z čerpadla

Soused bez jakéhokoliv stavebního povolení a oznámení o záměru instaloval na zeď svého domu, která s námi bezprostředně sousedí, neizolované výkonné tepelné čerpadlo. Nepříjemný hluk nás ruší celých 24 hodin.

Hluk je tak velký, že se dá těžko usnout, stále je slyšet, není úniku.

Samotné řešení je pak třeba hledat především v zákoně číslo 200/1990 Sb., o přestupcích, a to konkrétně v ustanovení jeho §47, který zakotvuje skutkové podstaty přestupků proti veřejnému pořádku (v souladu s citovaným ustanovením je protiprávním mj. veřejné pohoršování, rušení nočního klidu, znečištění veřejného prostranství či odkládání odpadků mimo vyhrazená místa). Nadto přichází v úvahu také regulace některých aspektů ochrany veřejného pořádku obecně závaznou vyhláškou příslušné obce.

Podkladem pro zahájení správního řízení ze strany příslušné obce mohou být na straně jedné jejich vlastní poznatky a na straně druhé oznámení podezření ze spáchání přestupku. Jakkoli oznámit takové podezření může v zásadě kdokoli (včetně samotného občana), je to právě obecní (resp. městská) policie, kdo v rámci působnosti obce zabezpečuje záležitosti veřejného pořádku.

Proto je-li páchán přestupek nebo je-li důvodné podezření z jeho páchání, je povinností každého strážníka městské policie v rámci svých pravomocí konat a v neposlední řadě pak oznámit podezření ze spáchání přestupku správnímu orgánu. Obdobné povinnosti mají ze zákona také příslušníci Policie České republiky. Jestliže tedy městská či státní policie jen projede a nic nedělá, pak nekoná svou povinnost.

Pošlete příběh

sousedé

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

V návaznosti na shora uvedené proto nelze jinak než doporučit, aby bylo ze strany obyvatel sousedních nemovitostí pokračováno v opakovaném kontaktování městské policie, která má v tomto směru shora popsanou oznamovací povinnost.

Pokud budou strážníci městské policie bezdomovce i několikrát denně napomínat, vyzývat k opuštění předmětného místa či pokutovat, lze se oprávněně domnívat, že dříve či později nastane okamžik, kdy se tito raději „dobrovolně“ přestěhují jinam. Tím spíše, bude-li jejich jednání opakovaně projednáváno ve správním řízení a právně kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku.

Radka Paulová, RE/MAX Synergy

Momentálně se nacházíte v nemilé situaci, která znepříjemňuje vaše doposud pohodové bydlení. Doporučila bych opětovně kontaktovat městskou policii, popřípadě Policii ČR. Její konání je zřejmě jediný postup, který zaručuje, že se situace zlepší.

Dále navrhuji sepsání petice zaslané vedení města s žádostí o řešení této situace (například odstraněním nebo přesunutím případných laviček atd. v blízkosti supermarketu).

V takovýchto případech je vhodné neustávat s naléháním na zodpovědné instituce, v jejich kompetenci je řešení vzniklých potíží. Chápu nejen časovou náročnost těchto kroků, ale komfort bydlení jistě stojí za toto úsilí.

Autor:




Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.