Co si na chatu nesmíte zapomenout?

Co si na chatu nesmíte zapomenout? | foto: Radek Cihla

Proberte chatu či chalupu ze zimního spánku

Vyrážíte o Velikonocích letos poprvé na chatu či chalupu? Čeká vás spousta práce s uklízením toho, co zima napáchala.

Dvanáct problémů, které musíte vyřešit po zimě na chatě či chalupě - čtěte ZDE

Většina problémů, které mohou přes zimu nastat v opuštěném a nepoužívaném domě, se pravidelně opakuje téměř každý rok. Sníh strhne pár tašek a ohne okapy, v nevětraných místnostech se vytvoří plíseň, do opuštěné chaty se nastěhují myši nebo jiní živočichové.

První chalupářský víkend tedy rozhodně nestrávíte odpočinkem. Čeká vás důkladná kontrola, spousta práce s odstraňováním následků zimy a s přípravou na jaro. Poradíme vám, jak ji co nejlépe zvládnout.

Co vzít s sebou
Na první jarní cestu je dobré se připravit už pár dní předem. Měli byste si vzpomenout, které problémy vás mohou na chatě nebo chalupě potkat a jestli k tomu máte na místě všechny pomůcky a materiály.

Pokud si nejste jistí, ty levnější věci raději kupte a vezměte s sebou. I kdyby se pak ukázalo, že je na chatě máte, do budoucna se neztratí.

Co si tedy nesmíte zapomenout? "V první řadě klíče a svačinu,“ usmívá se Miroslava Pudilová, která má chalupu na Valašsku. Může se to sice zdát jako zbytečná rada, ale zkušenost praví, že právě ty základní věci člověk nejčastěji zapomene.

Když ujedete stovku kilometrů, z toho část v dopravní zácpě, anebo celý zpocení na zádech k chalupě na kopci vynesete dvacet kilo potravin a různých pomůcek, ale pak se nedostanete dovnitř, zklamání bývá opravdu veliké.

A když jste klíče nezapomněli a do chaty se po náročné cestě dostanete, hotová svačina včetně něčeho k pití rozhodně není k zahození.

Mnoho potřebných pomůcek už na chalupě zřejmě máte. Chaty či chalupy však často stávají na odlehlých místech, takže mohou lákat zloděje. Duchapřítomní chalupáři si proto cennější věci na zimu odvážejí. Jestliže k nim patříte, můžete je nyní vzít s sebou.

"Přivezu motorovou pilu a benzin, sekačku na trávu a kleště na stříhání stromků,“ říká Miroslava Pudilová. Na elektrifikovaných chatách využijete třeba čerpadlo nebo televizor.

Určitě se vám budou hodit zápalky, staré noviny na zatápění, pastičky na myši a úklidové prostředky - přípravky na dezinfekci a likvidaci plísní, čištění odpadů nebo komína, hadry, pracovní rukavice a také pytle na odpadky. Těchto věcí není nikdy dost.

Další pomůcky se odvíjejí od toho, co máte v plánu. Třeba na opravy zdí potřebujete tmel a špachtli, na natírání novou štětku. Na zahradě využijete semena a sazenice, případně také štěpařský tmel, protože mohou být poškozené stromky.

Co první udělat
Jakmile jste na místě, otevřete dveře a okna a po celou dobu návštěvy větrejte. Nechte vyvětrat také peřiny a deky, vymeťte pavučiny a případně zapněte hlavní spínač elektřiny.

Zároveň je dobré zatopit, aby vám nebyla zima a aby se vysušily provlhlé zdi. Nejprve naplňte kamna pouze novinami, aby vznikl prudký oheň, který lépe protáhne komín. "Když kamna kouří, komín nemá tah, takže se bude muset pročistit,“ říká chalupářka Pudilová. Když kamna táhnou, můžete normálně zatopit.

Pak byste měli obejít chalupu zvenčí i zevnitř a zkontrolovat, co všechno zima napáchala. "První se vždycky podívám, kolik spadlo tašek ze střechy. Pak zkontroluji, jestli něco nezničily myši. Když někde najdu třeba rozkousané zbytky a kousky polštářů nebo dek, je potřeba nalíčit pastičky,“ vyjmenovává Pudilová.

Rozkousané nebo znečištěné věci vyhoďte stejně jako zkažené potraviny. Pokud jste měli kvůli mrazu zastavenou vodu, pusťte ji, abyste zjistili, jestli teče. Stejně ověřte, že odtéká odpad. "Ti, kdo mají studny, by měli vyzkoušet, jestli funguje čerpadlo. Kdo chce pít vodu ze studny, měl by ji také po zimě vydezinfikovat,“ doporučuje Miroslava Pudilová.

Na to můžete použít přípravek obsahující chlor, ale jen takový, který má tento způsob použití uveden na obalu, třeba Savo original. Nejprve ho podle návodu nařeďte v kýblu s vodou a vzniklý roztok pak pomalu nalijte do studny, aby se dobře rozptýlil. Třeba už za půl hodiny bude možné vodu pít, jen musíte počítat se zápachem chloru.

Nakonec se rozhodněte, které opravy nebo udržovací práce musíte udělat hned a které odložíte na příště. Věci, které bude třeba vyměnit nebo spravit, si dobře změřte, rozmyslete si, jaké budete potřebovat pomůcky na opravu, a napište si seznam, co je třeba na příště koupit.

Co vzít s sebou
* Zápalky, papír a tuhý podpalovač
* Prostředky na čištění, dezinfekci a impregnaci dřeva
* Pracovní rukavice, hadry a houbičky na mytí
* Pytle a sáčky na odpadky
* Pastičky na myši
* Nástroje a materiál, jako tmel, špachtli, štětky, smirkové papíry, hřebíky
* Semena a sazenice

,