Vyklizení budovy nařídil obyvatelům stavební úřad Chrastavy. Téměř stovka lidí nemá kam jít

Vyklizení budovy nařídil obyvatelům stavební úřad Chrastavy. Téměř stovka lidí nemá kam jít | foto: Ota Bartovský , MF DNES

Pro vodu chodí do sklepa, ve stropě zejí díry. Z ubytovny se vystěhovat nechtějí

  • 68
Část domu vymlácená, chybí dveře a vypínače, ve stropě díry a na chodbách stejná teplota jako venku. Topení nefunguje už roky a bez vody tu byli celé tři týdny. Tak žijí lidé v chrastavské ubytovně Kovák, ze které je chce majitel vystěhovat.

"Mám malé děti, to je mám poslat na ulici?" křičí žena na chodbě chrastavské ubytovny Kovák na majitele domu. Ve čtvrtek se dozvěděla, že se musí všichni obyvatelé Kováku do týdne vystěhovat.

Vyklizení budovy nařídil téměř stovce lidí stavební úřad Chrastavy kvůli tomu, že splašky z ubytovny znečišťují řeku Jeřici. "Majitele jsme žádali o opravu od roku 2007, ale bylo to marné," vysvětluje starosta Chrastavy Michael Canov.

Rodiny z Kováku se vylekaly, když jim v půl jedenácté dopoledne úředník oznámil, že mají sedm dní na to, aby si našly bydlení a vyklidily byty. "Mé dvě děti tu chodí do školy, platím měsíčně nájem pět a půl tisíce. Co mám dělat? Je tu spousta dalších lidí s dětmi, někteří mají miminka," ptala se na chodbě jedna z žen.

Ubytovna Kovák v Chrastavě

V ubytovně Kovák v Chrastavě topení nefunguje, voda teče pouze ve sklepě

"Nemám peníze na stěhování, na dražší bydlení, navíc teď po Vánocích je to ještě horší." Díky tomu, že je žena trvale přihlášená k pobytu v Chrastavě, poskytne jí radnice přístřeší v azylovém domě, ovšem s podmínkou, že městu nic nedluží.

"Nevím, kde budeme bydlet. Peníze nemáme," krčí rameny muž se psem. Z horního schodiště obyvatelka Kováku dodává: "Máme se vystěhovat do třináctého, kdyby dali termín na konci měsíce, lidé by na to měli finance."

Spodní část domu je vymlácená, chybí dveře a na chodbách zima stejně jako venku. Na několika místech zeje ve stropě díra, jinde nejsou elektrické vypínače. Topení nefunguje už roky, tři týdny tu lidé byli bez vody. Dá se v takových podmínkách žít? "Co máme dělat? Kam máme jít? Musíme tu bydlet," reaguje jedna z žen.

Majitel Kováku Radim Urban na chodbě tvrdil, že se musí vystěhovat ti, kteří neplatí nájem. "Kdo platí, zůstane," uklidňoval rodiny a pokuřoval přitom dýmku. To není pravda. Úřad nařídil, aby budovu vyklidili všichni obyvatelé bez výjimky.

"Způsob, jakým to obec řeší, je špatný. Lidé jim nerozumí, není to naplánované. Mrzne, jsou tu rodiny s dětmi, oni s nimi zacházejí hrozně," komentovaly kauzu pracovnice organizace Člověk v tísni.

"Někteří lidé tu jsou na návštěvě, jiní mají ubytovací smlouvy a platí nájemné. O rodiny, které nemají v Chrastavě trvalé bydliště, se nemusí nikdo postarat, mohou skončit na chodníku," popsala situaci Eva Kočárková z Člověka v tísni. Organizace pomůže lidem alespoň při hledání nového bydlení. "Ale bude to obtížné."

"Nevíme, kam půjdeme"

Potíže s hledáním bytu bude mít i drobná žena v bílé bundě. "Mám čtyři děti, nevím, kam půjdeme. Týden, maximálně dva, mohu bydlet u dcery, ale pak?" Nemá prostředky na stěhování, ani na drahé bydlení.

"Pokud si nezajistíte ubytování sami, obraťte se na náš odbor pro záležitosti občanů. Pomůžeme vám sehnat bydlení," řekla lidem Hana Urbanová z chrastavské radnice.

Majitel ubytovny Kovák v Chrastavě

Radim Urban, majitel ubytovny v Chrastavě, budovu po vyklizení opraví a pronajme

Starosta Canov slíbil, že rodiny, které žijí v Kováku načerno, na chodníku neskončí. "Těmto obyvatelům pomůžeme sehnat přístřeší v okolních ubytovnách." Radnice si prý ověřila, že místa volná mají, a Canov dodal, že některé ubytovny jsou levnější než Kovák.

Podle starosty měl být Kovák vystěhovaný už dávno. "Několik let tu nefunguje kotelna, takže lidé topí přímotopy. Kvůli přetížení elektřiny často vypadávají pojistky," vysvětlil. Poslední tři týdny netekla voda. "Už teče, ale jen ve sklepě, kam pro ni chodíme. A teplá voda? Ta tu není vůbec. Musíme si ji na koupání ohřívat," popsala podmínky jedna z místních žen.

Ubytovnu musí lidé opustit, protože se splašky dostávají do Jeřice. "Jeřice je kvůli tomu silně znečištěná," uvedl šéf stavebního odboru radnice v Chrastavě Martin Janoušek. "Pan Urban neučinil nic proti tomu, aby odpadní vody nebyly vypouštěné do řeky." Janoušek zdůraznil, že vlastník nemovitosti o problému ví minimálně dva roky.

Majitel ubytovny Radim Urban řekl, že mu vystěhování pomohlo. "Nemám na to vyhodit rodinu třeba se čtyřmi dětmi, která neplatí," řekl.
Na otázku proč nezajistil opravu dříve, aby odpadní vody netekly do řeky, odpověděl, že nedostal povolení na výstavbu čističky a nyní žádá o připojení na městskou kanalizaci.

"Přepad septiku jsem nechal zaslepit, ale asi to bylo špatně udělané." Problémy mu prý způsobují i úřady, kterým trvá vyřízení potřebných povolení dlouho.

Co bude s Kovákem dál? "Budova bude pronajatá úřadu Evropské unie pro romské spoluobčany. Bude se opravovat," dodal Urban. Ubytovna zůstane prázdná, dokud majitel nevyřeší problém s odpadní vodou. Jak dlouho to potrvá, nedokázal odhadnout.