Bohatí občané si mohou ke svému bytu přikoupit i privátní bunkr.

Bohatí občané si mohou ke svému bytu přikoupit i privátní bunkr. | foto: SecurityInfoWatch

Apokalypsa 2012: Boháči se již připravují, kupují si privátní bunkry

  • 34
Privátní bunkry schopné ochránit majitele před teroristy i před globální apokalypsou se v poslední době staly hitem mezi ruskými miliardáři. Firma Spetsgeoproekt, která nabízí opevněná sídla, otevře letos v Moskvě v luxusní čtvrti Rublevka svůj první obchod. A pozadu nezůstávají ani Američané.

Zvýšený zájem o bunkry v Rusku výrobci zaznamenali zhruba před třemi lety. Tržní cena takového zařízení se dnes v Rusku pohybuje kolem 400 tisíc dolarů (téměř sedm milionů korun). Na ruském trhu jich bylo zatím prodáno patnáct.

Vizualizace betonového bunkru.

V případě pohromy dokážou majitele uchránit před útokem teroristů i před následky válek, průmyslových havárií a živelních pohrom. Výrobcům nahrává i blížící se datum 21. prosinec 2012.

Shoduje se totiž s údajem z mayského kalendáře, podle něhož se má tímto dnem završit 5 126 let trvající hvězdný cyklus (viz článek o přípravách na apokalypsu).

Podle ruského serveru km.ru je průkopníkem na poli prostředků osobní bezpečnosti miliardář Roman Abramovič, majitel londýnského fotbalového klubu Chelsea. Už v roce 2007 si prý z obav o vlastní bezpečnost pořídil ponorku.

Privátní bunkry se stávají trendem i pro bohaté Američany, a tak nějak začaly patřit k jejich životnímu stylu. Díky tomu se ve Spojených státech stejně jako v Rusku zvyšuje prodej soukromých krytů a toto odvětví se stává velmi lukrativních byznysem. Obchod se strachem zdá se funguje.

Ruská společnost Spetsgeoproekt prodává bunkry těm nejbohatším. Připravuje i otevření svého obchodu v Moskvě.

Hovoří se dokonce o celých sítích podzemního bydlení, do kterého by se mohlo vejít až deset tisíc obyvatel. Komplex buduje společnost Radius Engineering International. Jejich nejlevnější bunkr si lze pořídit od stovek tisíc dolarů až po desítky milionů.

Svým klientům slibují zajištění přísunu vzduchu, potravin a vody až na pět let. Zájemci by měli přežít extrémně silné zemětřesení i například útok jadernou bombou. Otázkou ale je, co takové přeživší bude čekat na povrchu Země.