Zimní a vánoční večery s krbem v moderně pojatém obytném prostoru si majitelé

Zimní a vánoční večery s krbem v moderně pojatém obytném prostoru si majitelé letos užívají už podruhé. | foto: dSPACE Studio

Rodina koupila příliš malý dům. Vše vyřešila perfektní přístavba

  • 6
Manažerka Anna s manželem se nechali okouzlit předměstím Chicaga a jeho přátelskou atmosférou. Koupili si dům se zahrádkou ve čtvrti Wicker Park. Nemovitost si ale vyžádala přestavbu, byla pro rodinu malá. Projektu se kompletně zhostila chicagská architektonická kancelář dSPACE Studio.

Při pohledu z ulice by málokoho napadlo, že dům z konce 19. století prošel  razantní přestavbou. Původní historická fasáda z červených cihel zůstala zachována a nijak nenarušuje vzhled ulice. Do okolní zástavby zapadá i vstupní část, vzorná předzahrádka a oplocení.

V původní části domu jsou nyní soukromé pokoje majitelů, jejich dětí, pokoj pro hosty a pracovna. V nové přístavbě tráví rodina společný čas. Maximální vzdušnost domu dodávají nové rozměrné světlíky, galerie a podesty na otevřených schodištích.

Přestavba domu v Chicagu

dSPACE Studiu se podařila dokonalá kombinace moderny a tradic, ve které dům spojuje původní mírně historizující viktoriánskou podobu s naprosto současnou severskou čistotou a jednoduchostí stylu, paradoxně ale také ovlivněnou Británií.

Pro Annu, která pochází z Velké Británie, byla totiž důležitým požadavkem zimní zahrada, na kterou byla od dětství zvyklá.

"Manželé si představovali obyčejnou zimní zahradu: útulný světlý skleník, ve kterém se popíjí čaj. My jsme se rozhodli k popíjení čaje přidat soudobý moderní styl," říká hlavní architekt projektu Kevin Toukoumidis. V přestavbě jsou použité velké prosklené plochy, kovové detaily a industriální prvky evokující prostředí hangárů a letadel.

Zimní zahrada podle dSPACE Studia je prosklená po celé výšce domu. Má černé okenní rámy, je velkoryse rozlehlá a čaj se popíjí v moderním designovém relaxačním křesle od Charlese Eamese z roku 1956. U něj jsou bílá skořepinová křesílka od stejného autora a odkládací stolek – trpaslík, který navrhl designér Philippe Starck pro firmu Kartell.

Majitelé odpočívají v relaxačním křesle od Charlese Eamese z roku 1956, kterému sekundují bílá skořepinová křesílka od stejného autora.

Projektu se kompletně zhostila chicagská architektonická kancelář dSPACE Studio.

Novou dominantou obytného prostoru je zavěšený krb značky FireOrb, který je v zimě skvělým protikladem k zasněžené zahradě. Ani v létě ale krb nezahálí, díky otočnému mechanismu může být namířený směrem do zahrady a zahřát tak majitele a jejich hosty za chladnějších večerů.

Na střeše přístavby, kam lze vyjít po kovovém točitém schodišti, je terasa s posezením a celoročně využívanou vířivkou, kterou si majitelé zatím nejvíce pochvalují v zimě. Slavili v ní i dokončení přestavby domu, které proběhlo v prosinci loňského roku.

Při pohledu z ulice by dnes málokoho napadlo, že dům prošel tak razantní dostavbou.

Dům má i malou zahradu. I o její návrh se postaralo dSPACE studio.

Společně s pečlivě vybranými rostlinami se z obyčejné a nevýrazné střechy domu stala nevšední relaxační oáza s výhledem. Bydlení v domě je navržené s ohledem na ekologickou a ekonomickou úspornost.

Při stavbě se používaly recyklovatelné materiály, všude je zabudované LED osvětlení a nádrže na sběr dešťové vody. Ohřev teplé vody zajišťují solární panely a dům je připraven i pro geotermální vytápění.

, pro iDNES.cz