Přírodní materiály se vracejí do módy

  • 6
Bydlet pohodlně, to je sen většiny lidí. Pohodlné bydlení je nejčastěji definováno jako přirozené bydlení, tedy takové, které má blízko k přírodě. Není tedy divu, že se jak architekti, tak interiéroví designéři stále častěji nechávají inspirovat právě přírodou.

I v architektuře je moudré inspirovat se přírodou, která měla možnost za ta kvanta let vyzkoušet, co je nejlepší, a ponechat to, co se nejvíce osvědčilo.

Ne nadarmo lidé od pradávna bedlivě sledovali, jak je vše v přírodě zařízeno, a lecjaké postupy či návody přírody prostě okopírovali či převzali. A samozřejmě upravili dle svých konkrétních potřeb.

Návrat ke klasickým materiálům
Ať už hovoří architekt či interiérový designér, z obou táborů je shodně slyšet, že od unifikace se zpět směřuje k pestrosti, a tudíž jedinečnosti. A to platí i u materiálů.

Prefabrikáty jsou sice levnější, pohodlněji a rychleji se s nimi pracuje, ale stavebníci stále více požadují u nové výstavby využití materiálů klasických (nejlépe cihel), nebo alespoň kombinaci s těmi prefabrikovanými.

Stejné je to i u jednotlivostí, například parapetů. Stále častěji se objevuje poptávka po kamenných plotnách, dotazy jsou i na eurookna, která se dosud vyráběla především z plastu. Ano, lidé chtějí kvalitní a stabilní materiály na okna, ale ideálem je zase dřevo! Totéž platí i u nábytku a dalšího interiérového vybavení.

Celodřevěný nábytek je drahý
Celodřevěný nábytek, který byl zcela běžnou součástí těch nejchudších domovů ještě před stovkou let, je dnes spíše znamením luxusu. Je totiž mnohonásobně dražší než nábytek vyrobený z „moderních“ materiálů.

Vývoj v oboru plastů a dalších náhradních materiálů jde sice mílovými kroky kupředu a stále lépe splňuje vyšší a vyšší požadavky na estetiku, ale málo naplat. Nejlépe se zkrátka člověk cítí v interiéru, vybaveném dřevem a přírodními materiály.

Kdo si dnes může pořídit například teakový jídelní stůl i s židlemi, tomu možná chutná lépe. Ale i klasika z borovicového masivu dodá jídelně lepší atmosféru než většina hygienického plastového kuchyňského nábytku.


více foto

I bytové doplňky kopírují přírodu
Důkazem, že návrat k přírodě je neodvratný, podávají i nejrůznější bytové doplňky. Ať už jde o bambus, mořskou trávu, proutí nebo třeba slámu, z toho všeho lze vytvořit většinu vybavení domova.

Všechny ty obaly na květináče, mísy, stojany, košíky do polic, ale i police či kompletní nábytek, to všechno se dokáže podílet na domácké (rozuměj přirozené) atmosféře v bytě či domě a vytvářet potřebný pocit pohody.

Materiálem to však nekončí. Mladí či moderní designéři vymýšlejí a vytvářejí stále častěji i tvary, kopírující to, na co jsme tisíciletí zvyklí vídat v přírodě.

Mísy či jídelní servisy ve tvarech listů, misky na pochutiny v podobě lusků, ale třeba i příbory s dřevěnou rukojetí, s tím vším se cítíme nějak pohodlněji, přirozeněji, dobře. A právě tyto vlastnosti by měly být nezbytnou součástí našich domovů.

Světlem proti tmě
Ať už máme domovy vybaveny čímkoliv z jakéhokoli materiálu, jeden aspekt je neoddiskutovatelný, a to potřeba dostatečného a vhodného osvětlení.

Jak známo lidé si od nepaměti krátí dlouhé zimní noci nejrůznějšími slavnostmi světla a ohně. Obliba pochodňových procesí, ohňostrojů, ale i prostých hořících svíček pochází právě z nezbytné potřeby po světle, které zmírňuje zimní temnotu a taky špatnou náladu.

Se světlem jde pak ruku v ruce i teplo. Už v prehistorických dobách zapalovali naši předkové velké ohně, které nejen měly zahřát, ale také zahánět divokou zvěř i zlé duchy.

Však i dnes lidé rádi zaplatí nemalé peníze za to, aby si doma vytvořili obdobu starodávných ohňů. Klasické krby nebo venkovská kamna, v nichž praskají polena, jsou toho důkazem.

A pokud jde o svíčky, z těch se stala velká móda, a dokonce se o nich píšou i odborné publikace. Existují dnes i speciální konzultanti na osvětlení svíčkami.

I když světlo žárovky (a dalších, mnohem modernějších zdrojů), které koncem devatenáctého století na čas svíčky vyhnalo, je nenahraditelné, vrátily se svíčky koncem dvacátého století masově zpátky.

Přispívají totiž k relaxaci, vytvářejí romantické a slavnostní ovzduší. Však také voskové svíčičky bývaly a opět jsou nedílnou součástí ozdob vánočních stromků.

Nábytek z lakovaného ratanu

Nevtíravý luxus olšového dřeva.

Ratanový nábytek v moderním evropském provedení překvapuje nevšedním designem i vysokými užitnými vlastnostmi.

Dřevo dokáže zútulnit každou koupelnu.

Klasická dřevěná podlaha v paneláku

Přírodní materiály jsou při zařizování bytů stále oblíbenější.

Bytový dům ve Špindlerově Mlýně je celý ze dřeva. Všech šest bytů v domě je luxusně vybavených.

Bytový dům ve Špindlerově Mlýně je celý ze dřeva. Všech šest bytů v domě je luxusně vybavených.

Bytový dům ve Špindlerově Mlýně je celý ze dřeva. Všech šest bytů v domě je luxusně vybavených.