Přírodní materiály jsou u parapetů na ústupu

- Kdo postaví dům a osadí ho plastovými okny, nemusí se o parapety starat. Většinou bude jeho umělohmotný sen dovršen dodávkou plastového parapetu dřív, než si uvědomí, že by mohl chtít i něco jiného. Kdo však opravuje anebo si dokonce nechává dělat okna na míru, má daleko více možností. Může si vybrat z mnoha materiálů od mramoru až po klasické dřevo vevnitř a měď zvenčí.

„Klasické dřevěné parapety už dnes téměř nikdo nechce, říká Petr Preclík z firmy ELK, která vyrábí jak dřevěná, tak i plastová okna. „Dokonce si mnozí lidé dají plastový parapet ke dřevěnému oknu, doplňuje Preclík. Praxe je většinou taková, že parapet bývá součástí zvláštní dodávky. „Záleží totiž na tom, jak se usadí okno hluboko do špalety. Pokud by se všechno objednalo najednou a zedníci by z jakýchkoliv důvodů okno osadili o nějaký ten centimetr víc dovnitř či ven, musely by se parapety kupovat znovu, radí Petr Preclík.
Pozinkovaný plech je nejlevnější
Pokud už někdo kupuje drahá nová okna, neměl by šetřit a nechat venkovní parapet osadit klasickým pozinkovaným plechem. „Mám pocit, že se konečně lidé rozhodují spíše mezi mědí nebo jiným kvalitnějším bezúdržbovým materiálem, jako je třeba rýnský zinek, popisuje své zkušenosti klempíř Tomáš Chalupa. Předností těchto materiálů je hlavně dlouhá životnost bez údržby.
Ceny se u jednotlivých po-užívaných materiálů dost liší. Za běžný metr parapetu širokého 25 centimetrů z pozinku se zaplatí zhruba 150 korun, u mědi se cena zvedá na více než dvě stě korun.
Parapet z polotovaru se prodraží
Firmy, které prodávají eurookna nebo plastová okna, se snaží nabízet spíše parapety, které tvoří se samotným oknem jakousi skládačku. Pro venkovní použití se hodí nejčastěji hliníkové nebo z pozinkovaného plechu, který je potažený barevným plastem. Ceny za běžný metr se však pohybují podle hloubky špalety zhruba od čtyř set korun. Za podobné ceny se prodávají i parapety z plastu.
Tyto ceny však nejsou ještě konečné. Protože výrobci dodávají parapetové profily na metry, musi se po uříznutí na požadovaný rozměr zakončit speciálními plastovými lištami. Dva kusy o délce 24 cm prodá například firma Helopal za 410 korun. Přikoupit se musí ještě těsnění, kterým se parapet přirazí k oknu, aby pod něj nezatékalo - metr stojí padesátikorunu. Toto těsnění je ovšem potřeba jen tehdy, když se dodělává parapet dodatečně a šroubuje se přímo na rám okna.
Pro tyto systémy se doporučuje nalepit pod parapet ještě podložky tlumící zvuky padajících dešťových kapek, které podle šířky stojí od 30 do 70 korun za metr. Pro parapety širší než 16,5 centimetru se také doporučuje každých 60 centimetrů připevnit speciální pásek kvůli pevnějšímu zakotvení k výklenku okna. Výsledkem je perfektní vzhled, který dokonale koresponduje s tváří moderního okna. Každý však musí počítat s tím, že v konečném součtu se každé okno prodraží zhruba o tisícikorunu.
Do interiéru vtrhly postformingové desky
Hlavně kvůli snadnější údržbě se v poslední době nahrazují klasické vnitřní dřevěné parapety takzvanými postformingovými deskami. To je v podstatě dřevotřísková olaminovaná deska se zaoblenou hranou, tedy materiál, jaký zná prakticky každý například z kuchyně. Podobný, pouze silnější, materiál se tu používá na pracovní desky.
„Jsou oblíbené hlavně proto, že se nekroutí a jsou prakticky nezničitelné, říká Jiří Votruba z truhlářství Hroši. „Cokoliv se na ně vylije, lehce se vyčistí a květináče na nich nenechávají otisky ve tvaru kroužku, vypočítává výhody Jiří Votruba. Důležité je podle něho taky ten fakt, že sortiment barev a šířek je v současné době tak široký, že lze vybrat variantu prakticky pro každé okno.
Lze je bez problému koupit v každé speciální prodejně se dřevem nebo hobby marketu. Ceny se opět řídí hlavně podle šířky parapetu. Při hloubce špalety 25 centimetrů lze počítat s cenou kolem tří set korun za běžný metr.
Například známý výrobce profilů pro plastová okna Deceuninck nabízí vnitřní parapety z pěnového plastu potaženého fólií tak, aby ladily s barvou okna. Pokud se kupuje bílý parapet, pohybují se ceny kolem dvou set korun za běžný metr, varianty s fólií napodobující například dřevo stojí minimálně dvojnásobek.
Když dřevo, tak dub nebo buk
Pokud však někdo trvá za každou cenu na dřevěném parapetu, měl by velmi pečlivě vybírat jen z kvalitního a dokonale vysušeného dřeva. „Ideální je dub, buk nebo olše, doporučuje Jiří Zelenka z truhlářství Dub. „Na parapet by se měla použít deska tlustá alespoň tři nebo čtyři centimetry lepená z hranolů. Jedině tak se dosáhne toho, aby se dřevo časem nekroutilo, uvádí Jiří Zelenka. Velkou péči je také třeba věnovat lakování - ideální jsou speciální tvrdé laky na parkety. Celková cena se u takto kvalitního materiálu může bez problémů vyšplhat až na dva tisíce korun za běžný metr parapetu.

 

Poplastovaný venkovní parapet je ukončený plastovou lištou buď v provedení do omítky (na obrázku) nebo na doraz k obkladu

Třísková deska je začištěná speciálním zakončovacím laminátem.

Vnitřní parapety z plastu nebo postformingových desek se snadno udržují, nepoškrábou se a nezůstanou na nich kolečka od květináčů.