Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Připravte svou zahradu na zimu!

  17:29aktualizováno  17:29
Listopad je měsíc hlubokého, chladného podzimu a prvních náznaků zimy. Do zahrady pozvolna vstupuje klid. Opadavé dřeviny si vysvlékají kabáty z pestrobarevného listoví a většina trvalek se až do dalšího jara ukrývá v zemi. Jen málo kvetoucích trvalek ještě vzdoruje sychravému, deštivému počasí a chladu prvních nočních mrazíků.
Zahrada v zimě - foto 2

Zahrada v zimě - foto 2 - Zahradu je třeba na zimu důkladně připravit, a navíc právě listopad je měsíc vhodný k naplánování příštího zahradního roku. | foto: Radka Ladýřová

Listopadu se dá využít k plánování příštího zahradního roku. Když se nyní vysadí květinové cibule a hlízy do nádob, misek nebo hyacintových sklenic, je naděje, že o Vánocích nás obšťastní krásnými barevnými květy a sladkou vůní.

Potom vděčně vzpomeneme na tichý, trochu ospalý listopad. Především bychom měli ještě před nástupem zimy zahradu připravit na chladné roční období.

Okrasná zahrada
1.
Mrazem poničené porosty letniček vytrhejte a dejte na kompost.
2. Dokončete výsadbu trvalek, popínavých rostlin a kvetoucích keřů. Stromy a keře můžete sázet tak dlouho, dokud nezamrzne půda.
3. Vysaďte živé ploty.
4. Zasaďte vřes. V polovině listopadu máte nejvyšší čas, jinak by nestačil dostatečně zakořenit a nekvetl by.
5. Zakryjte choulostivé dřeviny a trvalky.
6. Odstraňte listy růží, mohou přes zimu poskytnout útočiště choroboplodným zárodkům.
7. Vyjměte ze země cibuloviny kvetoucí v létě a uskladněte je přes zimu.
8. Umístěte přes zimu choulostivé stromy v nádobách pod střechu, žijete-li v oblasti s tuhou zimou.
Trávník
9. Z trávníku odstraňte veškeré podzimní listí a důkladně je vyhrabejte.
10. Trávník naposledy posekejte, v zimě by měl být vysoký jen čtyři až pět centimetrů.
11. Na zamrzlý trávník už nevstupujte.

Zeleninová zahrada
12.
Před příchodem mrazů přikryjte zeleninu, která bude na zahradě přezimovat. Nejvhodnější je netkaná textilie nebo fólie, málo vzrůstné druhy můžete zakrýt také smrkovým chvojím.
13. Teplomilným bylinkám odřežte uschlé výhony na rostliny a také zakryjte chvojím.
Balkonové a pokojové rostliny
14. Truhlíky s letničkami poničenými mrazem vysypte na kompost a napíchejte do nich nastříhané chvojí, břečťan a větvičky s plody jeřabin, ptačího zobu, skalníku či šípků.
15. V listopadu už všechny pokojové rostliny musí být převedeny na zimní režim. To znamená především omezit zálivku a nepřihnojovat.
16. Pravidelně každý týden kontrolujte exotické rostliny. Vytápěné místnosti jsou velmi příznivé pro rozšíření chorob a škůdců.
17. Listy pokojových rostlin pravidelně mlžte nejlépe dešťovou vodou. Během topné sezony totiž silně klesá vzdušná vlhkost v místnosti a mlžení je prevence proti zasychání špiček listů a proti sviluškám. Rostlinám na okenním parapetu zvyšujte vzdušnou vlhkost přistavenými miskami s vodou.

Ovocný sad
18.
Začátkem listopadu můžete sklízet zimní jablka a poslední švestky. Koncem měsíce jsou nejchutnější mišpule, jeřabiny a šípky velkoplodých růží přešlé mrazem.
19. Pokud není mráz pod -5 °C, můžete provádět průklest ovocných stromů kromě třešní, broskvoní, meruněk a ořešáků. Rány po řezu dřevin ošetřete balzámem.
20. Ošetřete kůru stromů s drsnou borkou. Borku odškrábejte drátěným kartáčem a očištěnou kůru natřete vápnem. Bílý nátěr chrání stromy před mrazovými puklinami, v ohlazené kůře se navíc neusazují škůdci.
21. Doba výsadby pro ovocné stromy začíná opadáním listů a končí rašením na jaře. Avšak na podzim vysazené stromy se lépe ujímají.
22. Vysazujte drobné bobulovité ovoce. Rybízové keře a stromkové angrešty jsou půvabné i na smíšeném okrasném záhoně.
Jezírka a rybníčky
23. Pokud není půda příliš nasáklá po vytrvalých deštích, nebo dokonce již zmrzlá, můžete v zahradě stále ještě vysazovat a stavět. Máteli většinu podzimních prací již hotových, je tedy dost času i na založení zahradního rybníčku či jezírka.
24. Začátek listopadu je rovněž poslední příležitostí k zazimování jezírka.
25. Zazimujte ryby. Ryby mohou přezimovat v zahradních rybnících, které jsou hlubší než 80 centimetrů. Z mělčích rybníků přeneste ryby dovnitř a přezimujte je v chladu v bazénech.
Další práce
26. Zakládejte cesty a terasy. Pokud nemrzne, je ještě možno tyto práce dělat.
27. Zajistěte vodní potrubí před mrazem. Voda totiž při zmrznutí značně zvětšuje svůj objem a může potrubí roztrhnout. Vodní kohoutky obalte jutovou látkou. Nezapomeňte vyprázdnit ani konve a nádrže na vodu.
28. Vyčistěte a naolejujte nářadí, než je uklidíte na zimu, aby nezrezavělo.
29. Uložené ovoce a zeleninu ve sklípku kontrolujte a za teplého počasí větrejte. Kontrolujte stav uloženého ovoce. Každý nahnilý plod okamžitě vyhoďte. Přebytek dozrálých podzimních odrůd moštujte.
30. V zimní zahradě dávejte pozor na vlhkost vzduchu. Vlivem topení může vzduch být velmi suchý. Proto citlivé rostliny pravidelně postřikujte vodou.

Radka Ladýřová

Nejen o zahrádce s Lubou Skořepovou
Luba Skořepová: Zahrádka před usnutím


Milí zahrádkáři,

v listopadu nás to na zahrádce už tak nebaví, tak jsme smutnější, protože se musíme pomalu loučit se svými miláčky - stromky. Přes zimu je musíme zabezpečit proti silným mrazům a taky nesmíme dovolit, aby je okusovali zajíci nebo srnky. Můžeme si na ně koupit takové šikovné chrániče. Kmeny starších stromů pěkně oškrábeme a nabílíme patnáctiprocentním vápenným mlékem. A co musíme přísně dodržovat, to je shrabání a zkompostování listí. Když je nemocné, raději ho spálíme, ale jak to je jen trochu možné, zachráníme ho jako vynikající materiál pro výživu zahrádky.

Vy šťastní, kdo máte zetlelý hnůj, rozhoďte ho kolem keřů a stromů, mezi maliny. Majitelé révy vinné - s touhle potravou kolem svých miláčků nešetřete. A zaryjte jej pěkně kolem kořenů. A jahodám dejte taky trochu a rybízům i angreštu.

Do půlky listopadu vysaďte růže. Vypusťte vodu z nádrží, začínejte čistit a třídit hlízy mečíků, jiřinek a ostatních hlíz. A mezi ně pak dejte návnady proti myším. Kdo máte to štěstí a zasadili jste si léčivé černé jeřabiny - a komu už přešly mrazem - zhotovte si něco báječného: likér z jeřabin.

Do pětilitrové lahve dáme dva kilogramy očištěných plodů jeřabin, přidáme jeden kilogram cukru, který rozpustíme v tři čtvrtě litru vody a povaříme. Vychladlý roztok nalijeme do nádoby, doplníme jeden litr čistého lihu a podle chuti okořeníme skořicí nebo hřebíčkem. Lahev převážeme celofánem, který propícháme a postavíme na teplé, slunné místo, kde zůstane 4 až 6 týdnů. Potom likér stáhneme do lahví.

Plody jeřabin můžeme též usušit. Sušené jsou výborným lékem při ledvinových a žaludečních potížích. Odvar se pije ráno a večer.

Vaše Luba Skořepová

Nejčtenější

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Další z rubriky

Dům stojí v obci Trefor na severním pobřeží velšského poloostrova Lleyn ve...
Kouzelná chalupa má oblázkovou pláž, lesy a pastviny. Vše je na prodej

K romantickému stavení ze 17. století patří pozemek s rozlohou 4,5 hektaru a také vlastní soukromá oblázková pláž. Dům stojí v obci Trefor na severním pobřeží...  celý článek

Dominantu odpočivného prostoru tvoří nádherný dřevěný trámový strop ze starého...
Pořídili si k rodinnému domu wellness ze dřeva starého mlýna

Když si manželé pořídili typový dům nedaleko Hradce Králové, byli spokojeni. Ale jen na chvíli, zjistili, že by mohli bydlet lépe. A tak s architektem stavbu...  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.