Příjemný pokoj navíc

-
Zatímco dřevěné parkety jsou v bytě pokládány za příjemný luxus, dřeva na terase nebo balkoně se řada lidí bojí. Zbytečně. Tento materiál je totiž právě tím, co s trochou zeleně povýší obytnou terasu nebo balkon ve městě v kousek přírody. Květiny přece nemusí růst jen na záhonech nebo v klasických květináčích, ale také v dřevěných truhlících. Ze dřeva můžete vyrobit pergolu nebo podlahu.

Dřevěné prvky nejen zpříjemní pobyt na terase, ale dokážou i víc. Ochrání vás před větrem, zakryjí nepěkné výhledy a vytvoří soukromí. Musíte počítat s tím, že terasa by měla lákat už při pohledu z interiéru. Důležité jsou i barvy. Pokud je vnitřek bytu neutrální, pak může být venkovní terasa barevně veselejší

Dřevěná podlaha na terase

Na terase nemusí být jen tradiční dlažba. "Nevěřila jsem, jak výhodná může být podlaha ze dřeva," svěřuje Jaroslava Dřišková z Čerčan, která si zřídila nově terasu u svého domku. "Chůze po takové podlaze naboso je mnohem příjemnější a v letních dnech se na ní můžu opalovat i bez podložky. Jen pozor na třísky!" Dřevěné podlahy pro terasy se většinou skládají z jednotlivých dílů, které se pokládají vedle sebe. Další možností je takzvaná prkenná podlaha na polštáře - to jsou podkladní dřevěné trámky, na které se prkna připevní. Lze tak zakrýt i vydlážděnou terasu. Jednotlivé díly podlahy si můžete udělat sami, nebo si je nechat zhotovit truhlářem či koupit hotové. "Dodáváme dřevěné kazety, které je možné snadno složit. Děláme i hoblovaná prkna s protiskluzovými drážkami. Z nich si můžete udělat dřevěnou podlahu jakéhokoli rozměru," vysvětluje Vladimír Horák z firmy Vladeko, která dodává široký sortiment dřevěných doplňků pro zahradu. Jednotlivé kazety - například ve velikosti padesát na padesát centimetrů - stojí kolem sto dvaceti korun. Majitelka dřevěné podlahy na terase Jaroslava Dřišková poznamenává: "Dřevěné díly jsou skladné, na zimu je ukládám do garáže a během roku je různě posunuji podle toho, kde je potřebuji." Na podlahy se nejčastěji používá dřevo jehličnanů. Může být impregnované nejprve bezbarvým nátěrem, například venkovním luxolem, a pak natřené požadovaným odstínem. Použít můžete i desky z dubového dřeva, které dlouho vydrží, ale jsou dvakrát až třikrát dražší než dřevo smrkové nebo borové.

Nikoliv ve stínu lípy

Pergoly na terase mohou opticky rozšířit obytný prostor. V horkých dnech tak máte pokoj navíc. Pergoly se většinou na jedné straně připojí ke stěně. Druhá strana se usadí na kolmé dřevěné sloupky. "U nás si může zákazník zakoupit pergoly formou stavebnice. Nejjednodušší typ má asi dvacet dílů a stojí přibližně dva tisíce korun. Z jednotlivých kusů si můžete vytvořit pergolu podle svého vkusu," říká výrobce Vladimír Horák, majitel firmy Vladeko. Než se začne pergola stavět, měla by se ověřit pevnost terasy. I pergola totiž má svou hmotnost. Na pergolách se nejlépe vyjímají popínavé rostliny. Různá hustota jejich listů vytváří pod pergolou zajímavý stín, a poskytuje tak pocit soukromí. Vybrat si můžete i popínavé rostliny, které jsou zelené po celý rok. Zpříjemní vám terasu i v zimním období. Jen pozor na to, aby vám v době, kdy je méně světla, příliš nestínily. Na pergoly nebo venkovní zdi teras se mohou umístit i ozdobné dřevěné mříže. Ty lze nechat obrůst květinami jako zámek Šípkové Růženky, ale jako zajímavý zdobný prvek poslouží i holé. Někdy mohou jakoby vyrůstat z dřevěného truhlíku, který se osází květinami. Konstrukce přijde asi na tisíc korun.

Zeleň do záhonů nebo do květináčů

Terasu můžete ozelenit rostlinami v záhonech, květináčích nebo v různých nádobách, například v konvích, hrncích. "Při úpravě teras nejen navrhujeme, ale i vyrábíme květináče nebo ohraničené záhony. Jejich hrany jsou ze dřevěných dílů. Na dno se položí třeba nepropustná fólie. Na ni přijde drenážní a akumulační vrstva. Ta zadržuje potřebnou vodu a propouští přebytečnou. Pak položíme geotextilie," říká Marie Klejchová z pražské firmy Křeček a Plundra, která už delší dobu poskytuje zákazníkům veškeré zahradnické služby, a to od návrhu až po provedení. "Na geotextilii se může položit kapková závlaha, to je hadice, ve které proudí voda pod tlakem. V určitých místech hadice jsou však takzvané kapkovače, ve kterých se proud vody zpomaluje, malým otvorem v hadici pak voda odkapává. Takto se záhon zavlažuje, ale vodou se neplýtvá." Zemina se pak může posypat keramzitem. Záhony i květníky lépe vypadají a voda se tolik neodpařuje. Také se někdy používá borová kůra, ale je hodně lehká. Na terasu, kde hodně fouká, proto není nejvhodnější. Dřevěné venkovní květináče si můžete koupit nebo si je nechat vyrobit podle vašeho přání. "Každá terasa je jiná a hodí se pro ni rozdílné doplňky," vysvětluje Marie Klejchová. Samostatné dřevěné květináče mohou mít různé tvary - například obdélníkový, čtvercový, šestiúhelníkový.