Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příčky, ze kterých postavíte koupelnu nebo šatnu. Chrání i před hlukem

  1:00aktualizováno  1:00
Nejslabší článek řady bytů, ale i rodinných domků ve starší zástavbě představuje nevhodné dispoziční řešení. Řešením mohou být nově postavené bytové příčky z různých materiálů.

Michno system: kotvy a talíře pro montáž desek: společnost HPI-CZ uvedla na trh jednoduchý systém pro bezprofilovou montáž deskových materiálů – tedy bez nutnosti montovat tradiční kovové konstrukce pro uchycení desek. Systém tvoří distanční nastavitelné talířové kotvy vhodné pro upevnění na zdivo, beton, pórobeton i dřevěné konstrukce. Jde o certifikované řešení, které nahrazuje kovové UD a CD profily. | foto:  HPI-CZ

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Výběr typu příčky určuje na prvním místě konkrétní problém, který mají vyřešit: akustiku, teplotu či vlhkost, dispozici... Záleží i na tom, zda jste příznivci tradičních, nebo moderních materiálů.

Pokud se vyloučí technologie montované dřevostavby, která se většinou využívá k rychlé výstavbě celého domu, základní výběr se pohybuje mezi zděnými technologiemi (cihla, pórobeton), lehkými deskami (sádrokarton, sádrovlákno), izolačními deskami (Heraklit, Lignopor), betonem (takzvaná Moniérova příčka), sklobetonem a plynosilikátovými dílci. Běžně se používají především technologie lehkých desek a zdění.

Sádrokarton vede

Vůbec nejčastěji používanou variantu pro nenosné dělicí konstrukce (stavební příčky) dnes představují desky na bázi sádrokartonu nebo sádrovlákna.

Historie sádrokartonu

První (venkovní) použití sádrokartonu lze najít už ve starém Egyptě. Jeho novodobá historie ovšem začíná rokem 1894, kdy si Augustine Sackett v USA nechal patentovat stroj na vrstvení desek pro příčky. O 15 let později patent odkoupila společnost US Gypsum, která je dnes největším světovým výrobcem sádrokartonu.

K výrobě desek se původně používal výhradně přírodní sádrovec, který se těžil v povrchových či hlubinných dolech. V současnosti se využívá spíše syntetický sádrovec.

Jednak je tento způsob výroby šetrnější vůči přírodě, jednak umožňuje dosáhnout vyšší koncentrace sádry v materiálu (až 90 %). Například česká divize Rigips (člen koncernu Saint-Gobain) používá jako vstupní surovinu místní sádrovec z odsíření Elektrárny Mělník, na povrchu desek je tenká vrstva papíru, který je z 99 % recyklovaný.

Sádrokartonové příčky mívají různou tloušťku a různý počet vrstev opláštění. Podle potřeby jsou vybaveny speciálními vlastnostmi pro konkrétní použití. Do dutiny příčky se obvykle vkládá minerální izolace.

Modrá akustická deska ze sádrokartonu umožňuje jednoduchou montáž bez mokrých...

Modrá akustická deska ze sádrokartonu umožňuje jednoduchou montáž bez mokrých procesů. Vzduchová neprůzvučnost, požární odolnost.

Jako základní příčka k přepažení prostoru však stačí jednoduchá konstrukce z kovových stojek s jednovrstvým opláštěním, ale stejně tak můžete mít kupříkladu spojenou dvojitou konstrukci ze stojek s dvouvrstvým opláštěním, popřípadě bezpečnostní stěnu s ocelovým plechem nebo bez něj (například RigiStabil). S přesnou skladbou stěny vám poradí odborný prodejce.

Může se hodit

Také Vám nevyhovuje řešení Vaše bytu? Pusťte se do rekonstrukce s ověřenými
stavebními firmami a řemeslníky na AAAPOPTÁVKA.CZ

Ještě větší význam však mají pro běžného uživatele vlastnosti jednotlivých stavebních desek: jejich pevnost, tvrdost, odolnost vůči vlhkosti, útlum hluku a odolnost vůči požáru.

Abyste se nespletli

Všechny sádrokartonové desky jsou zdravotně zcela nezávadné, neobsahují škodlivé látky a mohou je naopak pohlcovat. Je však nutné ohlídat správné použití desek pro konkrétní prostor. Výrobci sádrokartonu (v souladu s evropskými standardy) usnadňují výběr barevným sjednocením desek podle prostředí použitelnosti nebo specifických vlastností.

Fotogalerie

Cenový rozdíl mezi základní stavební deskou a deskami se speciálními vlastnostmi je značný, zvýšená investice se však vyplatí: značný je totiž i rozdíl v kvalitě!

Zejména pro kuchyně, koupelny a WC se vyplatí použít impregnovanou desku, levnější řešení by mohlo nakonec vyjít pěkně draho.

Dnes jsou k dostání také sádrové desky se skelnou výztuží (Glasroc H), určené speciálně do dlouhodobě vlhkých a mokrých prostor.

Akustické stěny

Jestliže vás trápí problém zvukové prostupnosti, respektive malé neprůzvučnosti interiéru, použijte modré sádrokartonové desky, které se montují jako vnitřní příčky, podhledy nebo interiérové předstěny.

Jejich hlavní funkcí je snižování hluku z ostatních místností nebo sousedních bytů. Sádra však dokáže navíc pozitivně ovlivňovat vnitřní mikroklima svou schopností přijímat a vydávat vzdušnou vlhkost.

V případě předstěny bývá tloušťka jen několik centimetrů a montuje se přímo na původní stěnu, takže změnu v prostoru téměř nepoznáte. Výhodou je rovněž lehkost konstrukce a rychlost instalace. (Použití v konkrétním panelákovém bytě zde.)

Tvarované sádrokartonové desky White nabízejí v rámci suché výstavby neotřelá...

Tvarované sádrokartonové desky White nabízejí v rámci suché výstavby neotřelá designová řešení.

Sádrokartonové děrované nebo štěrbinové desky Cleaneo pohlcují hluk a čistí...

Sádrokartonové děrované nebo štěrbinové desky Cleaneo pohlcují hluk a čistí vzduch v interiéru.

Pokud ovšem řešíte odhlučnění místností, v nichž jsou zavěšeny těžké předměty (kuchyňské skříňky, televizní sestava apod.), můžete akustickou příčku nebo předstěnu kombinovat s nosnými deskami, které jsou pevné, mechanicky odolné a na konzolách unesou i velkou zátěž. Taková stěna vykazuje navíc vysokou odolnost vůči nárazům.

Víte, co dýcháte?

Možná doma denně dýcháte formaldehyd a ani o tom nevíte... Nevěděli to ani mladí manželé Marie a Ladislav, kteří původně ve svém domě typu Okal ze 70. let řešili problém s mravenci. Při té příležitosti zjistili, že koncentrace formaldehydu v dětském pokoji překračuje doporučený limit 60 µg/m³.

Problém řešili pomocí sádrokartonové desky Activ’ Air, která pohlcuje těkavé organické látky. Právě u zmíněných manželů provedl Státní zdravotní ústav experiment, který potvrdil, že může jít o účinný prvek pasivní ochrany.

„Zdrojů formaldehydu je mnoho, vedle zastaralých stavebních technologií jsou to textilie, starý nábytek, kouření, čisticí a dezinfekční prostředky, paliva, rozpouštědla...,“ vypočítává RNDr. Bohumil Kotlík, Ph.D., ze Státního zdravotního ústavu.

Sádrokartonová deska Activ’ Air dokáže formaldehyd rozložit na zdravotně...

Sádrokartonová deska Activ’ Air dokáže formaldehyd rozložit na zdravotně nezávadné látky a ty se následně navážou na molekuly sádry. Jako pasivní ochrana mohou fungovat 50 let.

„Základní ochranu zajišťuje pravidelné intenzivní větrání, ale samospasitelné není. Nová deska může v ochraně výrazně pomoci,“ tvrdí odborník Kotlík. Uplatní se především u renovací a rekonstrukcí, ale i v rezidenčních novostavbách.

Desky s vysokou pevností

Novou generaci materiálů pro suchou vnitřní výstavbu představují rovněž sádrovláknité desky (Rigidur, Fermacell). Jde o produkty s dobrými mechanickými vlastnostmi a nízkou hmotností. Základ desky tvoří vždy sádra, papírová či dřevitá vlákna a minerální přísady.

Konstrukce z těchto desek se vyznačují vysokou pevností, tvrdostí a stabilitou. Klidně na ně pověsíte kuchyňskou linku. (Ukázka použití na vestavnou šatnu ve starším bytě zde).

Desky mají univerzální použití: uplatní se jako stavební, protipožární nebo impregnovaná deska (vhodná do vlhkého prostředí), ale i jako podlahový dílec (ten je ovšem výrazně dražší). Ekologické desky Fermacell vykazují navíc i dobrou tepelnou a zvukovou izolaci.

Desky Fermacell Powerpanel H2O se uplatní na stěny, jež jsou vystaveny trvalému...
Desky Fermacell Powerpanel H2O se uplatní na stěny, jež jsou vystaveny trvalému...

Desky Fermacell Powerpanel H2O se uplatní na stěny, jež jsou vystaveny trvalému zatížení vodou. Tvoří ideální vodovzdorný podklad pro obklady. Na podlahy v koupelně lze použít prvky Fermacell Powerpanel TE. Součástí systému jsou i odtokové podlahové vpusti, díky nimž vytvoříte celou koupelnu systémem suché výstavby. Výhodou je vyspádování prvků, které vylučuje jakékoliv nepřesnosti.

Bílý pórobeton

Pórobetonové příčky zastupují na českém trhu dvě hlavní značky, Ytong a Hebel. V obou případech jde o bílý pórobeton, který je zdravotně zcela nezávadný, vyrobený důsledně z přírodních surovin (základ tvoří křemičitý písek), a tudíž šetrný vůči životnímu prostředí. Jde o lehký, levný a snadno zpracovatelný materiál, jehož pomocí dosáhnete rychlé a přesné výstavby podle svých potřeb.

Příčkovky tloušťky 5 a 7,5 cm je možné použít pro obezdění van a umyvadel. Tloušťky 10, 12,5 a 15 cm jsou vhodné pro obezdění instalačních šachet a příček pro rozdělení místnosti.

Při správně zvoleném typu kotvení lze již od tloušťky 10 cm pověsit na příčku například ohřívač vody o hmotnosti 60 kg. Jednu z dalších předností pórobetonových příčkovek představuje velmi snadná výroba drážek pro rozvod.

Dostavba příčky z pórobetonu

Příčka se staví na hrubou podlahu (beton), kde není položena žádná podlahová krytina. Nejprve v místě, kde bude příčka, položíte (nelepíte ani nepřivařujete) běžnou asfaltovou lepenku s přesahem deset centimetrů od hrany příčkovky, kterou zakoupíte u jakéhokoliv prodejce stavebního materiálu nebo v hobbymarketu.

První řadu příčkovek usadíte do maltového lože běžné vápenocementové malty na již položenou lepenku. Výškou tohoto lože vyrovnáte případné nerovnosti podlahy, ovšem není vhodné, aby výška přesáhla 20 mm. Poté příčkovky lepíte k sobě zdicí maltou Ytong. Ideální spáry docílíte použitím takzvané přesné lžíce Ytong.

Přesnost zdění, snadné zpracování a dokonalá opracovatelnost (včetně...

Přesnost zdění, snadné zpracování a dokonalá opracovatelnost (včetně drážkování), nízká hmotnost, vysoká únosnost a požární odolnost – to jsou hlavní trumfy příčkovek Ytong.

Příčka se nesmí spojit s okolními stěnami napevno, ale pouze pomocí „nerezové spojky zdiva“ (systémový doplněk Ytong), kdy se spojka ohne do tvaru „L“, její polovina se vloží do každé druhé vodorovné spáry a druhá polovina se pomocí hmoždinky a nerezového vrutu přikotví ke stávající stěně.

Mezi stávající stěnou a nově budovanou příčkou vynecháte svislou mezeru v šířce 5 až 10 mm a prostor vyplníte nízkoexpanzní POR pěnou (je podobná té, která se používá při montáži oken, ale nezvětší tolik svůj objem a přesně vyplní tenkou mezírku). Pod stropem vynecháte mezeru 10 až 20 mm, kterou opět vyplníte montážní pěnou. Je to pojistka proti možným průhybům stropu.

Cihelné příčky

Akustická cihla 19 AKU

Akustická cihla 19 AKU

Ze stejného důvodu se pokládá výše zmíněná lepenka, aby zamezila možnost popraskání příčky. Jako omítku pro příčku výrobce doporučuje sádrové nebo vápenosádrové tenkovrstvé omítky. (Pracovní postup pro realizaci příček v novostavbě najdete zde).

Jejich skladebná tloušťka může být různá, běžně od 11,5 cm (klasická cihla pero + drážka) až do 24 cm (broušená cihla Dryfix). Základní volba je podle požadovaných vlastností: pro zvukový útlum slouží akustické cihly, pro akumulaci tepla těžší a masivnější konstrukce. V tom případě může jít i o plné cihly.

Běžně se však používají příčkovky s dutinami. Pro příčky mezi byty se používá příčka dvojitá. Ta má vzduchovou dutinu, v níž je vložena zvuková izolace (například Fibrex). Hlavní výhodou kvalitně provedené cihelné příčky je neprůzvučnost a velká pevnost. Díky přírodnímu základu konstrukce dýchá. Její nevýhodou je především vysoká pracnost, ale také hmotnost.

Glasroc H je speciální sádrová deska se skelnou výztuží, která je mimo jiné...

Glasroc H je speciální sádrová deska se skelnou výztuží, která je mimo jiné zcela netečná vůči plísním.

Přednosti jednotlivých materiálů

Sádrokarton:

 • nízká hmotnost
 • rychlá a levná výstavba
 • estetika rovných ploch
 • výborná akustika, požární odolnost
 • řešení pro libovolný prostor

Pórobeton:

 • nízká hmotnost
 • přesnost a snadné zpracování
 • vysoká nosnost
 • pestrá rozměrová řada
 • požární odolnost

Cihla:

 • velká pevnost
 • prodyšnost
 • neprůzvučnost (akustická cihla)
 • přesnost zdění (broušená cihla)

Barevná nápověda pro sádrokarton

 • Bílá (světlá) – základní stavební deska pro příčky a stropy
 • Zelená – impregnovaná deska (vhodná do vlhkého prostředí)
 • Modrá – akustická deska
 • Červená (růžová) – protipožární deska (zvýšená pevnost jádra při vysokých teplotách)

Text byl redakčně zkrácený.

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.

Autor:


Témata: Egypt, Hluk


Nejčtenější

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno...
Jako z jiného světa. Opuštěná UFO vesnice na Tchaj-wanu roky chátrá

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno přesunout na jiné místo. Jak se dostaly z Finska na Tchaj-wan, není úplně jasné....  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Další z rubriky

Na londýnské Euston Road vznikne tři metry úzká budova, kterou navrhlo...
Luxusní dům bude mít šířku jen tři metry, postaví jej totiž v uličce

Boj o pozemky ve velkých městech končívá i použitím parcel a proluk, kde by ještě před pár lety nikoho nenapadlo stavět. To je i případ domu se šířkou tři...  celý článek

Náměstí OSN je hlavním veřejným prostranstvím Vysočan, ale jeho současná podoba...
Centrum Vysočan. Pražské náměstí OSN se dočká zásadní proměny

S rekonstrukcí tramvajové tratě mezi zastávkou Na Břehu a odbočkou k vozovně Hloubětín se promění i náměstí OSN, které by se mělo stát centrem pražských...  celý článek

Dominantu odpočivného prostoru tvoří nádherný dřevěný trámový strop ze starého...
Pořídili si k rodinnému domu wellness ze dřeva starého mlýna

Když si manželé pořídili typový dům nedaleko Hradce Králové, byli spokojeni. Ale jen na chvíli, zjistili, že by mohli bydlet lépe. A tak s architektem stavbu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.