Domy na prodej najdete například v Ratajích na Olomoucku

Domy na prodej najdete například v Ratajích na Olomoucku | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Přibývá opuštěných rodinných domů s cedulí Na prodej

  • 40
Na vesnicích, které zrovna neleží poblíž větších měst nebo například u dálnic, přibývá domů, které jsou opuštěné a visí na nich cedule Na prodej. Jde vesměs o lokality, kam vedou nespravené cesty, v místech, kde není moc pracovních příležitostí, a ve vyšších polohách.

V Olomouckém kraji je to patrné v obcích, které jsou od hlavních center vzdálené třicet a více kilometrů. Jde například o Drahanskou vrchovinu, ale i Přemyslovice na Prostějovsku, Potštátsko na Přerovsku, podhůří Jeseníků v okolí Moravského Berouna na Olomoucku, ale i některé vesnice, které leží přímo u nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků.

"Například Přemyslovice jsou od Prostějova přece jen dál. Mladí lidé, kteří hledají bydlení, chtějí být poblíž města. Pokud dům není určen na chalupu nebo rekreaci, tak se v současné době v těchto místech prodává hodně těžko. Musí být dost příznivá cena, aby si to někdo koupil," popisuje trh Radka Kirnerová z prostějovské realitní kanceláře A&A Reals.

Realitní server - Reality.iDNES.cz 

Podobné zkušenosti má například i starosta Domašova nad Bystřicí na Šternbersku Ladislav Števanka. "Máme tady čtyři až pět baráků na prodej. Řada majitelů má ovšem nereálné představy o ceně. Lidé na dědinách nyní peníze nemají, koupěschopnost obyvatel klesla. V řadě případů majitelé s cenami, které šly dolů, spekulují a vyčkávají," řekl starosta Domašova Števanka.

Velkou roli podle něj hrají také exekuční prodeje. Cedule Na prodej za okny nebo na plotech stovek rodinných domků v Olomouckém kraji potvrzují propad realitního trhu v posledním roce, který je způsobený hospodářskou krizí.

"Skončilo poměrně dlouhé období, ve kterém se kupovalo prakticky vše, co prodejci nabízeli, a ani o cenách se moc nediskutovalo," řekl prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný.

NESNADNÝ REALITNÍ ROK

Především v odlehlejších obcích přibývá domů, které chtějí jejich majitelé prodat. Doba pro ně ale příznivá není. Po realitách je celkově nižší poptávka, možní kupci mají navíc v bankách přísnější podmínky pro získání hypotéky.

Pokles prodeje rodinných domů na vesnicích v regionu odhadují místní realitní makléři asi na dvacet procent. "Pokud je to kolem třiceti a víc kilometrů od Olomouce, je to špatné. Každý hledí na dopravní dostupnost k nějakému většímu městu, o malé vzdálené vesničky není zájem. Například i v okolí Příkaz prodáváme jeden dům víc jak půl roku. V řadě případů kupní cena neodpovídá stavu nemovitosti. Odhaduji, že trh s domy se propadl o dvacet procent," řekla majitelka olomoucké realitní kanceláře Jindřiška Tomková.

Problém obchodu?

Vysoké ceny a přísné banky Přemrštěné požadavky a vyčkávání trhu však nejsou jediným důvodem, proč se stále víc rodinných domů nedaří prodat. Kvůli hospodářské krizi jsou velmi opatrné i banky.

Podle realitních makléřů ještě před rokem až sedmdesát procent lidí kupovalo nemovitosti na úvěr. Člověk s platem okolo patnácti tisíc tehdy bez problémů dostal stoprocentní milionový úvěr na koupi bytu nebo domu. Dnes by v bance vůbec neměl šanci.

PROČ SE DOMY NEPRODÁVAJÍ?

* lidé už nechtějí bydlet daleko od měst
* kvůli krizi je mezi lidmi méně peněz
* kvůli krizi jsou banky opatrné na úvěry a hypotéky
* majitelé spekulují s cenami a vyčkávají, doufají, že se vrátí cenový boom před krizí
* na trhu je domů dost, rostou například exekuční prodeje

Spekulovat s cenou domu a vyčkávat s prodejem se však nemusí vyplatit. Opuštěné nemovitosti, na které je nasazena mnohdy přemrštěná cena, navíc dělají starosti obcím.

"V letošním roce jsem měla dva úrazy, takže jsem úplně přestala jezdit na chalupu. Stačilo pár měsíců, kdy se tam nevětralo a netopilo, a dům okamžitě začal chátrat. Je tam cítit vlhkost, v rozích se tvoří plíseň, opadává malba. Nakonec musím chalupu prodat. Představovala jsme si sice určitou cenu, ale musela jsme jít dolů," svěřila se důchodkyně z Prostějova, která nyní prodává rodinný dům v Jesenci na Konicku.

Řadu obcí trápí chátrající domy

Problémy s chátrajícími domy má například obec Bělá pod Pradědem na úpatí Jeseníků. "Pokud jde o chalupy, ty jsou hned pryč, na obec skoro každý den volají nějací zájemci. Horší je to s polorozpadlými ruinami, které nikdo nechce, protože jsou předražené. Příští rok jsme chtěli třeba ve čtvrti Domašov stavět chodník, v cestě ale stojí dva právě takové domy. Chtěli jsme je vykoupit, ale za ty peníze to nešlo. Kdyby majitelé nasadili rozumnou cenu, stálo by za to koupit to jen kvůli pozemku, ruinu zbourat a postavit si něco nového," je přesvědčen starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík.

"Minimálně dva tři domy na prodej tady jsou. Vždy záleží na ceně," potvrzuje také starosta Brodku u Konice, který leží v podobně turisticky atraktivní oblasti, jakou jsou Jeseníky, na Drahanské vrchovině na Prostějovsku.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostly ceny rodinných domů v Olomouckém kraji od roku 2000 do období před hospodářskou krizí víc než dvakrát. Před devíti lety stál metr krychlový rodinného domu v regionu v průměru 684 korun, na začátku loňska již 1 527 korun. U bytů byl nárůst zhruba trojnásobný.