Přežít Vánoce může i stromeček

-
Vánoce jsou neodmyslitelně spojeny s ozdobeným zářícím stromečkem. Komu ale připadají čerstvě uříznuté stromky jako barbarské vraždění neviňátek a umělé stromky se zase zdají bezduché,m ůže si pořídit stromek netradiční: živý.

Živý stromek se dá koupit v kontejneru (jde vlastně o čtvercový květináč z plastu) nebo v klasickém velkém květináči. Běžně je nabízejí zahradnictví nebo okrasné školky.

Co je na výběr

Ze smrčků mívají v zahradictvích smrk obecný, pichlavý, známější spíše pod označením stříbrný, dále smrk omoriku, což je elegantní štíhlý krasavec. Z boroviček pak borovici obecnou a vejmutovku s dlouhými hedvábnými jehlicemi, z jedliček je nejčastěji ke koupi jedle bělokorá, kdysi typický vánoční stromek, a jedle obrovská. Samozřejmě jsou k dostání i jiné druhy jehličnanů, avšak před koupí je třeba se zeptat, jak budou odolné vůči městskému prostředí a jak snáší pěstování v kontejneru.

Stromek má být v bytě jen na návštěvu

Před Vánocemi můžete zapustit stromek i s kontejnerem na zahradě do půdy nebo ho ponechat na balkóně. Každopádně ho zavlažujte jen velmi opatrně. Teprve na Štědrý den se stromek slavnostně přestěhuje do bytu. Nazdobení záleží přirozeně na vkusu majitele, ale nejlepší bývají tradiční ozdoby ze slámy, drobné šišky modřínu a borovice, jednotlivé květy slaměnek uvázané ma niti a malá jablíčka. Během vánočních svátků se stromek stává vítaným spolubydlícím, proto si zaslouží vlídné zacházení. Pokud je to možné, přenášejte jej na noc do chladnější místnosti. V bytě by neměl zůstat dlouho - jen čtyři až pět dnů, aby se v teplu neprobudil a nezačal rašit. Po Vánocích jej ihned odneste ven, na čerstvý vzduch a do chladu. Pak máte dvě možnosti dalšího pěstování: buď jej na zahradě zapustíte i s kontejnerem do půdy, nebo ho ponecháte na balkoně a kontejner pečlivě obložíte deskami z polystyrenu, aby kořeny nezmrzly.

Po pěti letech do důchodu

Přes zimu stromek občas zavlažte a na jaře pak mírně přihnojte. Ať už je na zahradě či na balkoně, neměl by být v žádném případě na přímém slunci (před prudkými slunečními paprsky ho na balkoně ochrání například rohože). Daří-li se stromečku, začne na jaře rašit a přirůstat do výšky i šířky. Podle potřeby ho pak přesadíte do většího kontejneru. Pokud mu stačí původní, přidejte mu alespoň trochu nového substrátu. Funkci vánočního symbolu může dobře ošetřovaný stromek plnit podle druhu a odrůdy jen tři až pět let. Pak přeroste a nezbývá nic jiného, než jej vysadit do volné půdy - samozřejmě již bez kontejneru - a ohlédnout se po novém, neméně hezkém nástupci.

Ceny živých stromků

Druh stromku výška přibližná cena
(může se lišit podle prodejců)

Smrk omorika 100 cm 110 Kč
Jedle korejská 100 cm 250 Kč
Smrk stříbrný 60 cm 160 Kč
Duglaska 100 cm 140 Kč
Borovice šlechtěná 80 cm 200 Kč

ZDROJ: JEDNOTLIVĺ PRODEJCI