Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chalupy prezidentských kandidátů. Hlasujte, která je nejlepší

  1:00aktualizováno  1:00
Moc dobře náklonnost Čechů k chalupaření pochopili dva nejžhavější kandidáti Jan Fischer a Miloš Zeman. Jejich chalupy dosahují už téměř stejné slávy jako Havlův Hrádeček.

Chalupa Vladimíra Franze v Dožicích je modrá. Ostatně jako chalupář sám. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nenajdete snad nikoho, kdo by nevěděl, že Miloš Zeman si čekání na prezidentské křeslo krátí v městysu Nové Veselí nedaleko Žďáru nad Sázavou o 1 270 obyvatelích, objímá tam stromy a díky svému sídlu získal přezdívku "jezevec z Vysočiny".

I když jeho chalupu najdete spíše v encyklopedii hradů a zámků, Zeman obvykle říkává, že žije na "chalupě na Vysočině". Zdůrazňuje, že v tvrzi vlastní jen dvě obytné místnosti, které koupil už před listopadem 1989 na inzerát a dodnes toho nelituje.

Prezidentští chalupáři

Návštěvám ukazuje erb z roku 1564, vypráví, jak pluje na člunu (kterým se rád chlubí, když po něm novináři chtějí soupis majetku) ve Veselském rybníku a jak přemlouvá starostu, aby kolem rybníka zbudoval turistickou stezku.

"Miloš Zeman je členem místního zahrádkářského spolku, pokud vím, a pravidelně se zúčastňuje turistického pochodu Otevírání pramene Oslavy. Tak jednou do roka tu uspořádá besedu," vyjmenovává starosta Zdeněk Křivánek aktivity, při kterých o sobě dává budoucí možný prezident ve vsi vědět.

To chalupář Jan Fischer ve své letní rezidenci dokonce natočil, už loni na jaře, svůj první volební klip známý díky větě jeho ženy: "Honzo, neschovávej se."

Může se hodit

Pořiďte si víkendové bydlení za skvělé ceny. Vybírejte z pestré nabídky chat a chalup na Reality.iDNES.cz.

Fischer v klipu vykoukne z okénka asi jako vypravěčka z ruské televizní pohádky Mrazík a odpoví. "Ale já se přece vůbec neschovávám." O své chalupě v Čakovicích u Benešova dokonce Fischer napsal celou pasáž v knize Ano, pane premiére aneb rozhašená země: že má kuchyň a jedinou obytnou místnost a v sobotu odtamtud vždycky Fischerovi jezdí do kavárny U piaristů v Benešově, kde je už znají, že chalupu koupil brzy po svatbě s manželkou Danou za, z dnešního pohledu neuvěřitelných, 41 tisíc korun a jak od kolegů-ministrů o Vánocích 2009 dostal darem vrtačku s příklepem, pak studoval, jak se zapíná ten příklep a vyvrtal čtyři díry do zdi.

Hlasujte, která chalupa se vám nejvíc líbí

Do ankety jsme zařadili osm chalup prezidentských kandidátů. Jana Bobošíková jediná nechalupaří.

V knize popisuje i to, jak do Čakovic do hospody přijeli bulvární novináři sbírat drby o Fischerovi premiérovi a místní štamgast Péťa Pařízek, podle Fischera silný jako český Bud Spencer, je odtamtud vyhodil.

"Ptali se, koho mohli, zvali místní na pivo a panáka. Nedařilo se jim. Pak vstal Pařízek, venkovský bůh pomsty. Vztyčil se pomalu, mluvil důrazně: Dejte tomu Fischerovi už pokoj. Jestli okamžitě nevypadnete, tak vás tady z toho kopce skopu dolů."

Včely a štípání dříví

Předobrazu "disidentské chalupy" havlovského Hrádečku se však asi nejvíce podobá dům Jiřího Dienstbiera v Kozlech na úpatí Českého středohoří. Dům v Kozlech má sice novou střechu, ale oprýskanou omítku. "Strávil jsem tam dětství. Všechny víkendy a prázdniny," vzpomíná Jiří Dienstbier.

Jeho dobrý známý a mluvčí Jakub Landovský dokonce vypráví, že když zemřel jiný bývalý disident a politik, Ladislav Lis, který ve své chalupě choval kozy, jeho stádečko se řízením osudu dostalo až na tu Dienstbierovu.

Otec nynějšího prezidentského kandidáta nemovitost koupil v roce 1971, tedy pouhé čtyři roky poté, co si Havel pořídil Hrádeček. A také do Kozlů jezdila vybraná společnost: Pavel Rychetský, Petr Pithart, Luboš Dobrovský, Alexandr Vondra. Vladimír Jiránek patro pomaloval novodobými "freskami". Když tam instalovali splachovací záchod, namaloval podle Dienstbiera tři typy splachovacího záchodu.

Jiří Dienstbier. Na chalupu, na které včelařil, už nemá v poslední době tolik

Jiří Dienstbier dříve na své chalupě v Kozlech na úpatí Českého středohoří i včelařil.

Stejně jako Dienstbier do Kozlů, i Táňa Fischerová se do Kytlice v Lužických horách tak nějak hodí. Její chaloupka je podle mého soudu asi nejhezčí a nejpohádkovější.

AAAPoptávka.cz

Když po válce začínal otec Fischerové, divadelní režisér, ve vinohradském divadle, s přáteli objevil malou vísku u Nového Boru a spolu s ním se tam pomalu začala usazovat pražská herecká komunita.

V 80. letech minulého století Kytlice proslula jako místo, kde chalupaří herci a zpěváci a mnozí o tom umějí v různých televizních pořadech vyprávět. Nejznámější z nich byl Miroslav Horníček.

V devadesátých letech dokonce bulvární list Super spočítal, že tam chalupaří čtyřicet mediálně známých osobností. "Já jsem v Kytlici zdědila chalupu po rodičích, kteří ji koupili po válce, když se v Sudetech chalupy prodávaly. Jezdím tam od dětství, je to můj druhý domov, miluju to tam," vypráví Fischerová, která se však za žádného kutila nepovažuje. "Naštěstí máme hodně přátel, kteří pomůžou. Sama štípu dříví."

Ostatně když přijde řeč na chalupaření, dokážou se i ostřílení matadoři ostrých parlamentních bitev téměř rozněžnit a úplně přestávají mluvit jako politici.

Táňa Fischerová. Divadelní a filmová herečka má jednu zajímavou prezidentskou

Táňa Fischerová jezdí na chalupu do Kytlice v Lužických horách.

Druhá tvář

"Letošní podzim jsem zažil velký problém, když si náš horský trávník vybral pro svoje rejdy jezevec a celou zahradu mi k mé velké lítosti přeoral. A tak přes všechna opatření jak jezevec, tak krtci dál ničí moji práci," líčí kandidát Přemysl Sobotka z ODS, který se k chalupě v Harrachově dostal díky manželce Radmile, ta ji stále vlastní.

Další lékařka, Zuzana Roithová, při zmínce o chalupaření také ožije a hned se chlubí, že na bývalém statku na samotě ve Dvorech nad Lužnicí vlastně trvale žije už deset let.

"Jsem původně takový přírodní sportovec, dělala jsem horolezení, vodáctví, jezdila jsem na kole, strašně ráda pěstuju byliny a starám se o zahradu a máme farmu se stádem krav," vypráví zasněně Roithová.

Zuzana Roithová. Europoslankyně Zuzana Roithová pendluje mezi Bruselem,
Přemysl Sobotka. Bydlí i chalupaří v Libereckém kraji. Z prvního manželství má

Vlevo chalupa Zuzany Roithové ve Dvorech nad Lužnicí. Vpravo chalupa Přemysla Sobotky na Liberecku

I Vladimír Franz, který působí jako alternativní městský intelektuál, má (v jeho případě doslova) svou druhou tvář. Vášnivě rád zahradničí a půl roku od května do října žije na chalupě v Dožicích v okrese Plzeň-jih.

"Zahradu jsem vybudoval za pět let. Mám rád záhon, který je jako hudební skladba, že hned celý neodkvete a pak tam není půl roku poušť," říká poetický Franz.

Chalupu používá jako ateliér i jako "domácí galerii", kde má umístěné své obrazy. Jde mimochodem o bývalou hospodu, které vévodí velká centrální místnost, bývalý taneční sál.

Jeho chalupářství má však své hranice. "Nemám rád české chalupářské kutilství, ty vychytávky. Samorosty fakt nelakuju," odmítá rezolutně kandidát-umělec. A hlavně, jeho chalupa je modrá. Ostatně jako chalupář sám.

Vladimír Franz. Na chalupě v Dožicích žije půl roku v letní sezoně. Maluje tam

Chalupa Vladimíra Franze v Dožicích v okrese Plzeň-jih

Před třemi lety všestranný umělec kulturně zasáhl do života kraje. Sousední Vrčeň, kde starostuje jeho známý Petr Mašek, slavila 820 let od založení.

"Požádal jsem Franze, zda by u nás neudělal výstavu. Plátna jsme naaranžovali do stodoly nad mateřskou školou, kterou jsme přejmenovali na Galerii Stodola. Několikametrové obrazy jsme pověsili na trámy. Výstava měla úspěch a i Franzovi se to moc líbilo," vzpomíná Mašek.

Při slavnostech pak hrál Franz na varhany v místním kostele svatého Vavřince a doprovázel operní pěvkyni Evu Urbanovou, která ve Vrčeni bydlí.

Šlechtická chalupa

Karel Schwarzenberg jako jediný šlechtic mezi prezidentskými kandidáty nemůže chalupařit jen tak v nějaké roubence. Ve venkovském loveckém zámečku Dřevíč bydlí už víc než 15 let, i když má i byt v Praze.

Jde o malou barokní stavbu s mansardami, vypadá trochu jako větší fara. Dřevíč leží v křivoklátských lesích a kupodivu to není žádný restituovaný rodový majetek Schwarzenbergů.

Karel Schwarzenberg. Současný ministr zahraničí a předseda TOP 09 je podle
Karel Schwarzenberg. Současný ministr zahraničí a předseda TOP 09 je podle

Karel Schwarzenberg si koupil zámeček v Dřevíči, který používá jako víkendové sídlo.

Historku, jak k Dřevíči Schwarzenberg přišel, stojí za to ocitovat nezkrácenou:

"Za to vděčím Saddámu Husajnovi. Protože když začal první válku v Perském zálivu v roce 1991, tak bylo pro nás rozhodující osvědčit se jako dobří spojenci. Poslali jsme tam naši chemickou jednotku a za čas přišlo varování od Američanů, že by prezident Havel mohl být v této souvislosti ohrožen atentátem. Musíte si uvědomit, že dva roky předtím různé teroristické skupiny ještě chodily na vojenskou školu ve Vyškově a byly trénované v Doupově, takže tady byly jako doma. Prezident pobýval většinou v Lánech a já jsem dal příkaz, aby nám hlásili, kdyby si tam v okruhu 25 kilometrů chtěl nějaký cizinec koupit byt. Najednou přišla hláška, že nějaká zahraniční skupina chce koupit osamělý dům stojící v lese asi 14 kilometrů od Lán. To znělo podezřele. Prozkoumali to a zjistili, že jde o rakouskou investiční skupinu, která tam chce zřídit hodinový hotel. Řekl jsem tomu policistovi, že to je tedy v pořádku a chtěl to pustit z hlavy. Ale on se na mě tak smutně podíval a řekl: Víte, to je tak krásné místo, to bude taková škoda," vypráví Schwarzenberg. Tak se tam po smutných očích policistových vypravil a po dvou whisky a jedné vykouřené dýmce se rozhodl Dřevíč koupit.

Miloš Zeman. Chalupa v Novém Veselí se stala symbolem jeho "politického...

Chalupa Miloše Zemana v Novém Veselí se stala symbolem jeho "politického důchodu".

Nechalupáři

Nejvlažnější vztah k chalupářství mají Jana Bobošíková a kandidáti, které koncem roku ze soutěžení o prezidentské křeslo vyřadil Nejvyšší správní soud.

Tomio Okamura na dotaz rychle a stručně odpověděl, že na chalupaření nemá čas, a světácký Vladimír Dlouhý také raději tráví volný čas jinak než pořád na stejném místě.

"Jsem člověk, který je nerad připoutaný na jedno místo, a když máte tu chalupu, tak to nejde," míní Dlouhý. Dokonce se považoval "za odpůrce chalupářství" a pak vtipkoval, že u národa chalupářů mu to může uškodit. "Já jsem byl, než jsem se podruhé oženil, zásadním odpůrcem chalupářství, ale zároveň tomu i podléhal, protože můj táta si pořídil takovou malou chatu na Rokycansku, a když jsme měli malé děti, tak přes ten můj odpor bylo dobré, když bylo kam s nimi jet. Takže já jsem také natíral, bílil, pracoval na zahrádce. Ale teď moje druhá žena vlastní chalupu v obci Janov na Děčínsku. Slavili jsme tam dvojí rodinné narozeniny," vypráví Dlouhý.

A ochotná Jana Bobošíková sice nechalupaří, ale do tématu se snažila pohotově nabídnout alespoň svoji zahrádku.

Nejčtenější

Pohled na částečně rozebraný dům. Postup odstraňování konstrukcí je náročný...
Bourat, nebo rekonstruovat. Co dělat, když si koupím starý rodinný dům

Všechny příběhy majitelů starých nemovitostí mají stejný začátek. Při nákupu rodinného domu se museli rozhodnout rychle. A to bez ohledu na to, zda jej budou...  celý článek

Zahradní výzdoba nemusí vždy znamenat tradiční květiny nebo keře...
Neobvyklá zahrada je plná robotů, mimozemšťanů i nahých figurín

Tak jako Karlův most patří k Praze, podobně neoddělitelnou součástí rodinných domů v Kalifornii jsou zelené plochy před budovami i za nimi. Nepodobají se sice...  celý článek

Dalším výrazným prvkem interiéru jsou světla z hrnků, vytvořená na zakázku...
Dřív potraviny, dnes čokolatérie. Vokovický podnik má osvětlení z hrnků

Pražské Vokovice získaly novou čokolatérii. Proměny původních potravin na podnik s čokoládou se ujal architekt Jan Bek. Nejvýraznějším prvkem jsou dvě výlohy s...  celý článek

Nejznámější zakázku získal Pei v letech 1983 - 1989, rozšíření a modernizaci...
Geniální architekt Pei. Autor pařížské pyramidy slaví 100. narozeniny

Americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei oslavil 26. dubna 100. narozeniny. Pei patří mezi přední osobnosti svého oboru. V roce 1983 dostal Pritzkerovu...  celý článek

Ložnice babičky pořádně prokoukla, nechybí zde ani ušák na čtení.
Jak se staví sen: vnučka dostala konečně stůl, babička novou kuchyň

Dvanáctiletá Aneta nemá život jednoduchý. Matka ji opustila ve dvou letech a odjela do ciziny, po narození se u děvčátka objevila sepse a postihla klouby....  celý článek

Další z rubriky

Dům stojí v romantickém prostředí oblíbeného britského národního parku Broads.
Pro štěstí dětí udělají všechno. Dcerám postavili luxusní letní sídlo

Manželé a architekti Patrick a Claire Michellovi postavili pro své dvě dcerky velkorysou vilu, která se zrcadlí ve vodní hladině. Výstavbě vysněného domu v...  celý článek

Majitelka nejdříve začala podlahou v trupu lodi a současně řešila přístup...
Loď svépomocí předělala na bydlení. Domov na vodě teď nerada prodává

Angličanka Fleur Leveneová prodává svůj hausbót za 150 tisíc liber, v přepočtu za 4,9 milionu korun. Loď dlouhá 30,48 metru je pro ni srdeční záležitostí, na...  celý článek

Ložnice babičky pořádně prokoukla, nechybí zde ani ušák na čtení.
Jak se staví sen: vnučka dostala konečně stůl, babička novou kuchyň

Dvanáctiletá Aneta nemá život jednoduchý. Matka ji opustila ve dvou letech a odjela do ciziny, po narození se u děvčátka objevila sepse a postihla klouby....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.