Nábytek je zhotoven na míru podle návrhu architekta Martina Franka z bíle...

Nábytek je zhotoven na míru podle návrhu architekta Martina Franka z bíle lakované dýhy dubu včetně dveří a dílčích obkladů. Lakovaný kulatý jídelní stůl (design Martin Frank) je doplněn šesti židlemi s lněnými potahy a stropními svítidly. | foto: Lukáš Hausenblas

Starý dům proměnili k nepoznání. Bydlí ve vysněném kraji

  • 21
Blanenský kraj si manželé zamilovali už dříve, když sem jezdili za příbuznými. Pozemek se jim zde však koupit nepodařilo. Teprve po letech objevili dům na krásném místě s výhledem, který je okouzlil. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Vše začalo neuvěřitelnou náhodou. "Asi před rokem volala sousedka, že je tu dům na prodej, jestli se nechceme podívat. Přestože byl dům postavený ve stylu, který neodpovídal našim představám, místo a výhled do krajiny byly tak úžasné, že jsme neodolali," vzpomíná majitelka Anna.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt

Po narození druhé dcery a s rozrůstajícím se podnikáním manžela rodině už třípokojový byt nestačil. Tomáš vždy toužil po vlastním domě, ale hlavním impulzem pro změnu byla snaha, aby každá dcera měla vlastní pokoj a on své zázemí, kam se může nerušeně zavřít a věnovat se práci.

Z původně plánované částečné úpravy domu se nakonec stala rekonstrukce kompletní. Architekt Martin Frank, jemuž Anna a Tomáš práci na domě svěřili, se snažil dispozici domu upravit tak, aby byla úspornější. Bylo třeba vyhnout se hluchým místům, například celému otevřenému schodišti a nevyužitému prostoru pod ním.

Katrovanou dubovou podlahu částečně pokrývá hovězí kožešina. Ze stejného materiálu i v podobném dekoru jsou kovová křesla Butterfly, která doplňují kovové stolky (Pols Potten), teakové špalky a koš na odkládání časopisů, případně ukládání dřevěných polínek do krbu, z recyklované gumy pneumatik.

Na přání majitelů nejsou použity fotografie domu zvenčí.

Důvěra je důležitá

Manželé se na zásadních věcech shodli. "O bydlení jsme se vždycky hodně zajímali a doma se nám stále vršily časopisy věnované této problematice. Manžel se rekonstrukcí domu velmi zabýval a interiérů, které vytvořil architekt Martin Frank, jsme viděli hodně. Ostatně v jednom takovém domě žije spokojeně i moje sestra. Volba byla tedy jasná," prozrazuje Anna.

Architektovi majitelé plně důvěřovali a některé detaily s ním průběžně konzultovali. Vzhledem k orientaci obývacího prostoru směrem na východ požadovali interiér hodně světlý, útulný, teplý a vybavený přírodními materiály, proto se zde hodně objevuje dřevo a len. Vyměnila se také okna, některá se rozšířila, aby tu byl dostatek světla.

Děvčatům se nakonec jejich sen splnil, každá má svůj pokoj a manžel pracovnu.

"Tak jsme to plánovali. Holky mají své pokoje v patře a každá také vlastní šatnu. Pokoje mohly být ještě větší, ale považuji za velmi praktické rozhodnutí vetknout mezi ně šatny. Kdyby měla každá v pokoji podél zdi skříně, připravili bychom je o zeď, kterou bylo možné využít jinak. Tereza se Zuzanou mohou být spolu, ale také mají své soukromí, což ocení ještě víc, až budou starší. Kromě jiného zbožňují závěsná křesla, v nichž se často houpou," popisuje Anna.

Vybavení dětských pokojů je zhotoveno na míru podle návrhu architekta z odolného umakartu a bíle lakované dubové dýhy. Mnoho času tráví děvčata v oblíbených závěsných křeslech (Broste). Drobné dekorace – různé hliníkové dózy a zrcadla – jsou z Maroka. K dostání ve studiu Deconcept.

Manžel Tomáš má pracovnu a veškeré své zázemí v přízemí domu, manželka v patře. Vyšli z dispozice domu, která to tak nabídla, a maximálně jim vyhovuje. "Jsem také moc ráda, že máme koupelnu s oknem. Je to praktičtější, proudí sem denní světlo," doplňuje majitelka.

Krb a kulatý stůl

Kuchyň není zhotovena na míru, ale uspořádaná podle návrhu architekta. Je praktická a majitelka moc oceňuje, že odtud vidí přes jídelnu až do zahrady, a má tak kontakt s rodinou.

"V kuchyni člověk přece jen stráví hodně času. Přáli jsme si otevřený společenský prostor a také krb. Skvělý je i kulatý stůl, který sem příjemně zapadne, a rozhodně u něj máme větší pocit soudržnosti, než bychom měli u stolu hranatého. Také jednotlivá místa u kulatého stolu vnímáme jako rovnocennější oproti stolu hranatému," tvrdí Anna.

K usednutí v zádveří domu slouží stará indická lavice. Prostor také dekoruje starý mlýnský kámen a rostlina v keramickém květináči.

Za velice důležitou součást interiéru pokládá doplňky, které mu podle ní vdechnou duši. "Myslím, že nejen vhodně zvolený doplněk, ale i jeho umístění rozhoduje o celkovém pocitu. I v tomto ohledu jsme se plně spolehli na nám blízký vkus architekta. Několikrát jsme navštívili obchod Deconcept ve Zlíně, který mě naprosto okouzlil nejen krásnými věcmi, ale i příjemnou atmosférou," popisuje Anna.

Osobně jsou jí velmi příjemné předměty s kruhovým půdorysem: stolky, světla, dřevěné kolo z indického povozu i mlýnský kámen. Místo obrazů majitelé zvolili černobílé fotografie Sebastiāa Salgada. Majitelka si velmi oblíbila také dřevěné okenice, které dekorují jídelnu.

Teď už zbývá dokončit jen několik drobností v manželově pracovně. Spoustu práce ovšem vyžaduje zahrada. Na dokončení čekají i terasy. Jsou tady celkem tři: východní s pergolou, jižní, kterou lze propojit s jídelnou, a západní při vstupu do domu. "Ještě bych také ráda doplnila černobílými fotografiemi schodiště. Se soukromými fotografiemi ale počítám jen v ložnici," dodává Anna.

Koupelna v patře slouží Anně a dcerám. Je vybavena dvěma umyvadly Catalano s bateriemi Gessi, akrylátovou vanou i sprchovým koutem. Velkoformátové obklady nesou značku Apavisa. Osvětlení zajišťují svítidla Viabizzuno.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt č. 1/2014.