V porovnání se škodami, které může způsobit bouřka na elektrických přístrojích,

V porovnání se škodami, které může způsobit bouřka na elektrických přístrojích, je pořízení přepěťové ochrany velmi levnou záležitostí. | foto: Profimedia.cz

Pozor na bouřky. Před dovolenou odpojte všechny přístroje od elektřiny

  • 51
I když odjíždíte z domova jen na víkend, odpojte spotřebiče i elektroniku ze zásuvek. Ušetříte energii a zároveň předejdete možným haváriím, jako je například přepětí při bouřce, které dokáže přístroje nenávratně zničit.

Před odjezdem na dovolenou, ale třeba i jen na víkend je nutné odpojit přístroje ze zásuvek (tedy kromě chladničky). Nespotřebují tak žádnou energii, a navíc je uchráníte před případným zásahem bleskem, což není nic neobvyklého.

„Odjeli jsme v létě na týden na dovolenou. Když jsme se vrátili, zjistili jsme, že nefunguje router, set-top box ani televize. Sousedi říkali, že tu byly silné bouřky, které několikrát zapříčinily výpadek proudu. Naše přístroje to bohužel nepřežily, zlikvidovalo je přepětí. Kdybychom vypojili elektroniku ze zásuvek, nic by se nestalo,“ říká třicetiletá Martina Novotná z obce u Prahy.

Přepěťové „prodlužovačky“

Jak se proti přepětí chránit? „Přepěťových ochran existuje několik druhů, ale v domácnostech nejčastěji využijete zařízení vkládaná mezi napájecí zásuvku a vlastní elektronické zařízení. Bývají to speciálně konstruované ‚prodlužovací šňůry‘ s několika zásuvkami,“ radí nejobvyklejší druh ochrany mluvčí energetické společnosti E. ON Vladimír Vácha.

Ale nejen kvůli bouřce je dobré spotřebiče ze zásuvek odpojit. I v takzvaném pohotovostním režimu spotřebovávají elektřinu, v průměru 3 až 5 Wh na jeden přístroj. U starších spotřebičů to bývá klidně i 20 Wh.

Jak spotřebiče zajistit na dovolenou či na víkend

„Provoz stand-by režimu v průměrné české domácnosti tak tvoří až 11 procent spotřeby elektrické energie. Po převedení tohoto čísla na peníze lze zjistit, že za pohotovostní režim může někdo ročně zaplatit i několik tisíc korun,“ upozorňuje Vladimír Vácha.

Televizi a její příslušenství vypněte před dovolenou úplně ze zásuvky, pokud to však není v rozporu s doporučením výrobce. Jestliže ji přece jen necháte vypnutou pouze v takzvaném pohotovostním režimu, nezapomeňte před odjezdem zrušit přednastavené samozapínání, pokud tuto funkci využíváte. Hrozilo by totiž, že se televize v čas vašeho oblíbeného pořadu sama zapne a v takto „bdělém“ stavu vás přivítá při návratu z dovolené.

Jestliže chcete být pryč delší dobu, vyplatí se ledničku a mrazák vyprázdnit, odmrazit, vyčistit a zcela vypnout ze zásuvky. Dvířka je pak v tomto případě vhodné nechat pootevřená, aby následně uvnitř nedocházelo k tvorbě plísní.

Pokud jedete na kratší dobu, bude nejvhodnější využít funkci „Holiday“, jestliže ji vaše chladnička nabízí. Tato funkce je výhodná díky tomu, že zvýší teplotu uvnitř chladničky na +12 °C, což vnitřní prostor ochrání před vznikem plísní a pachů, ale s mnohem menší spotřebou elektřiny než při běžném provozu.

Některé trvanlivější potraviny, pro které je tato teplota dostatečná, navíc mohou v chladničce zůstat. Funkce Holiday nemá vliv na chod mrazáku, takže s mraženými potravinami si nemusíte dělat starosti.

Kuchyňské spotřebiče, jako jsou mikrovlnné trouby, domácí pekárny či kávovary, odpojte zcela ze zásuvek. Stejně tak pokud vaříte na elektrickém sporáku, vypněte jej před dovolenou pomocí hlavního síťového vypínače. Zároveň vytáhněte ze zásuvek i různé radiobudíky nebo CD přehrávače. Totéž platí i o elektrickém zásobníkovém ohřívači (bojler). Je to velký „žrout“ energie a v době vaší nepřítomnosti může zcela určitě zůstat vypnutý.

K čemu slouží pohotovostní režim

  • Pohotovostní režim (tzv. stand-by) slouží k pohodlnému používání spotřebičů opakovaně během dne. Spotřebič v pohotovostním režimu není vypnut zcela, a je tak ihned připraven k použití.
  • Nejčastěji bývají tímto způsobem vypínány televize, mikrovlnné trouby, budíky a nejrůznější přehrávače.
  • Přístroje v pohotovostním režimu však dále spotřebovávají elektrickou energii, ačkoli to není na první pohled téměř patrné.
  • Z hlediska efektivního nakládání s energiemi se vyplatí využívat pohotovostní režim v průběhu celého roku co možná nejméně, a obzvláště tehdy, když nebudete přístroj delší dobu používat.