Předzahrádka je vizitkou domu a jeho obyvatel

Zahrádka před domem by měla působit přátelsky a pohostinně, přestože prostor k osázení a úpravám je většinou minimální. Navíc předzahrádku obvykle "zdobí" i popelnice, jejíž vzdálenost od domu zpravidla odpovídá rychlému doběhnutí s košem odpadků, takže výsledný dojem nebývá nejlepší. Existuje několik jednoduchých triků, jak vše změnit.
Spojovací cesta od branky k domovním dveřím zpravidla rozděluje předzahrádku na dvě části. Již při vlastním plánování věnujte cestě náležitou pozornost. Musí být dostatečně široká, aby po ní pohodlně prošly dvě osoby vedle sebe, tedy asi jeden metr. Rovněž výběr vhodného povrchu je velmi důležitý.

Ohled berte především na bezpečnost chůze. Dřevo bývá například za vlhkého počasí značně kluzké, nejlepším řešením není ani drť či písek - velmi snadno se totiž nanosí do domu. Asfalt zase v horkých a slunečných dnech často "teče". Pokud se tedy rozhodnete cestu k domovním dveřím vydláždit, nezapomeňte na to, že barva a struktura dlaždic hraje v tomto malém prostoru velkou roli.

Předzahrádka má odpovídat architektuře domu
Dbejte na to, aby vaše rozhodnutí o výškové struktuře a tvaru záhonu včetně jeho osázení vycházelo z celkové architektury domu. Tradiční venkovská předzahrádka je zpravidla skryta za dřevěným laťkovým plotem a velmi pestře osázena letničkami, trvalkami a růžemi. Velmi citlivě je však třeba postupovat při tvorbě předzahrádky u historických domů.

Totéž platí i pro předzahrádky budov postavených ve stylu moderní architektury. Zcela jednoduchým domkům s hladkou fasádou sluší bohatá a členitá výsadba. Promyšlenou výsadbou s uceleným výběrem určitých rostlin získají osobitý a nezaměnitelný vzhled. Pro některé pracovně vytížené majitele "skvostů moderní architektury" se v posledních letech stal hitem zeleně natřený beton místo záhonu či trávníku.

Je to jejich volba, ale lepší bude jiné řešení. Jinak totiž můžete v horkém létě okusit pocit "kočky na rozpálené střeše". Krásný trávník vám sice zabere spoustu času a bude stát mnoho sil, ale výsledek stojí za to.

Popelnici je vhodné co nejvíce zakrýt
Stání pro popelnice, které mívá nejrůznější podobu - od uzavřené skříňky u plotu přes výklenek ve zděném dílu plotu až po dřevěný, zděný nebo kovový přístřešek či pouze vybetonovanou plochu - je dobré zakrýt vhodnou výsadbou. Rychlé řešení nabízí mříž s pnoucími rostlinami. Vhodný je například břečťan, přísavník nebo chmel japonský. Milovníci kvetoucích rostlin mohou zvolit třeba pnoucí růže, ale i plamének, díky kterému se budete těšit z barevných květů po celé léto.

Dobrou službu vám rovněž prokážou živé ploty. Velmi vhodné jsou stále zelené stříhané ploty ze zeravů a cypřišků. Zakryjí popelnice i v zimě, a navíc svými silicemi odpuzují hmyz a dezinfikují okolí. Máte-li popelnice ukryty například v kovové či jiné skříni, můžete na ní vytvořit miniaturní skalku.

Asi 12 cm vysoký dřevěný truhlík o rozměrech svrchní strany skříňky vyložte geotextilií, vysypejte drenážní vrstvou kamínků nebo keramzitu, nasypejte nejméně sedm centimetrů zeminy a osázejte nenáročnými skalničkami nebo polštářkovitými trvalkami (tařice, plamenka, huseník a podobně).


Autorka je spolupracovnicí redakce

Spojovací cesta od branky k domovním dveřím zpravidla rozděluje předzahrádku na dvě části. Již při vlastním plánování věnujte cestě náležitou pozornost.


Témata: Zděné domy