Představenstvo družstva kontrolujte

  • 22
Bytová situace v České republice je stále velmi neutěšená. O něco levnější, a tedy o něco dostupnější, než byty v osobním vlastnictví, jsou ty družstevní. "Jako všechno má však i tento typ bydlení své výhody i nevýhody," říká advokát Svatopluk Jedlička. Jaké jsou výhody?
Největší výhodou je velmi jednoduchý převod družstevního bytu. Postačí Smlouva o převodu členských práv a povinností, jejíž vzor většinou zájemce získá na příslušném bytovém družstvu. Pro samotný převod stačí ověřené podpisy a doručení na družstvo. Naproti tomu u bytů v osobním vlastnictví je nutná kupní smlouva, změnu je třeba podat také na katastrální úřad. Dále je potřeba odhad nemovitosti a platí se daň z převodu nemovitosti. Z toho vyplývá, že prodej soukromého bytu trvá výrazně déle a především je finančně mnohem náročnější.

Může bytové družstvo převod nějak ovlivnit?

Ne, družstvo tuto smlouvu pouze bere na vědomí, nemůže do ní jakkoliv zasahovat.

Je ještě nějaké plus družstevního bytu?

Další nespornou výhodou je, že členský podíl v bytovém družstvu nelze postihnout případnou exekucí majetku. Obecně jsou v povědomí lidí známé spíš zápory tohoto druhu bydlení. Jaká je skutečnost? Značnou nevýhodou je možnost krachu celého družstva. V takovém případě spadá do konkurzu veškerý majetek bytového družstva, tedy i samotné byty. A správce konkurzní podstaty je povinen majetek prodat, dokonce i s nájemníky. V takové situaci jsou dvě možnosti. Buď si lidé koupí byty sami, tedy je v podstatě zaplatí podruhé, nebo někdo koupí byty i s nimi, a pak se z nich stávají byty u majitele.

Lze takovému problému předejít?

Je potřeba se na činnosti bytového družstva aktivně podílet. To znamená kontrolovat představenstvo, snažit se kontrolovat také výsledky hospodaření a do orgánů družstva volit, pokud je to jen trochu možné, lidi, o kterých něco víme. Z tohoto pohledu jsou lepší malá družstva.

Jaké další zápory má družstevní bydlení?

Velkou nevýhodou je také to, že družstevní byt nelze dát do zástavy, protože je majetkem družstva a nikoliv nájemce. Hypotéku na družstevní byt tedy v současné době nelze získat. To ovšem neplatí pro úvěry ze stavebního spoření. Za určité minus je možné považovat i fakt, že člen bytového družstva se musí vždy podřídit rozhodnutí většiny. Nebo také potřeba souhlasu družstva třeba k provádění závažnějších stavebních úprav, například k výměně oken či změně bytového jádra v bytě člena. Nebezpečím je určitě i možnost vyloučení z bytového družstva, jestliže člen řádně neplní povinnosti obsažené ve stanovách. To se týká především neplacení nájemného a plateb za služby spojené s nájmem bytu.

Jak je to s dědictvím?

Předmětem dědictví je členský podíl, protože byt je majetkem družstva. Pokud je byt ve společném nájmu manželů, kteří získali právo na družstevní byt během manželství, a jeden z nich zemře, zůstává členem družstva druhý z manželů a jemu také náleží členský podíl. Pokud však zemře manžel, který nabyl právo na družstevní byt před uzavřením manželství, přechází jeho smrtí členství v družstvu a nájem družstevního bytu na dědice.


Výhody a nevýhody družstevního bytu

+ jednoduchý převod bytu
+ členský podíl nelze postihnout exekucí

- možnost krachu celého družstva
- družstevní byt nelze dát do zástavy
- na družstevní byt není možné získat hypotéku
- člen bytového družstva se vždy musí podřídit většině
- možnost vyloučení z družstva