Proměna panelákové předsíně | foto: KOUBA INTERIÉR

Předsíň v paneláku: minimum místa potřebuje chytré řešení

  • 23
Prvním místem, kam v bytě či domě vstoupíme, je předsíň. Stává se tak nejviditelnější vizitkou našeho bydlení. A právě v panelákových bytech je předsíň jednou z nočních můr - minimum prostoru, kam se často musí uložit většina věcí.

Jak postupovat při volbě vybavení předsíně
Nejdřív je potřeba pečlivě zvážit, co vlastně v předsíni hodlám ukládat. Vzhledem k tomu, že v panelákových bytech moc úložného prostoru nebývá, je důležitá optimalizace a efektivní využití prostoru.

Vyplatí se promyslet si dopředu, co vlastně chci skladovat a kolik toho mám (kabáty, kalhoty, bundy, boty...) a větší věci, jako je vysavač, žehlicí prkno, sušák na prádlo, kufry či sportovní potřeby, dopředu změřit a mít pak ve skříni místo přímo na ně.

Obvyklé rozměry skladovaných věcí jsou následující:

Kabát na ramínku cca 165 cm (celý prostor včetně tyče)
Sako či bunda na ramínku cca 125 cm
Blůza či kalhoty na ramínku cca 95 cm

Zádveří
V těsné blízkosti vchodu by měl být věšák na kabáty a bundy a botník na právě používanou obuv.
Elegantnější, ale prostorově náročnější je, když klasické háčky na zdi vyměníme za tyč, na kterou se věší ramínka.

Na botníku by se mělo mělo podle potřeby sedět, je to praktické při obouvání. Neměl by mít na dvířkách úchytku, aby se o ni člověk nezranil nebo si neponičil oděv. Místo úchytky lze použít tzv. záskočec – po zmáčknutí dvířka odskočí a otevřou se, zavírají se přitlačením.

Rekonstrukce panelákové předsíně v praxi

Proměna panelákové předsíně

Původní stav
V bytě 3+kk je poměrně úzká (1,6 m) předsíň zakončená na jedné straně malou komorou. A jak to tak v paneláku bývá, do předsíně vede 7 dveří včetně vstupních.

"Zákazník chtěl maximálně využít daný prostor a sjednotit vizáž předsíně. Při rekonstrukci bytu nechal vybourat příčku do komory a provést nové podlahy. Strop zvolil sádrokartonový, bodová světla v něm se již přizpůsobila novému rozmístění nábytku," říká Martin Kouba z firmy KOUBA INTERIER.

Nový stav
Vpravo hned vedle vstupních dveří vznikla prostorná skříň na šaty. Skříň je dvoukřídlá, rozdělená na dvě totožné části. V každé je sklopná tyč na šaty, prostorné zásuvky a police.

Sklopná tyč se s oblibou používá. Mechanismus sklápění a vyklápění je podporován písty, takže to není nijak namáhavé. Celý systém výrazně šetří prostor a využívá jinak špatně přístupného místa pod stropem.

Komora, která je bez čelní příčky a dveří – místo toho je prostor uzavřen posuvnými dveřmi - získala zcela nový rozměr. Je mnohem lépe přístupná, obyvatelé se tím zbavili překážejících otvíravých dveří.

V komoře vznikl prostor na vysavač, hadice a tyč. Drátěný výsuvný koš slouží k ukládání špinavého prádla. Jeho předností je mimo jiné to, že jej lze jednoduše vyjmout z pojezdů a odnést přímo k pračce, která je v koupelně. V další části komory je pak opět šatní tyč.

V komoře je zamaskován i dešťový svod, který prochází bytem. Okolo něj vznikly úzké prostory na schůdky a koště. Před ním je pak malé police, které lze využít například na úklidové prostředky. V komoře je též šatní tyč, určená spíše na sezonní oblečení.

Celým prostorem komory prochází police 40 cm od stropu – ta je určena na ukládání méně skladných věcí – kufrů, zavazadel, sportovních potřeb, případně krabic.