Předsíň, chodba

Předsíň, chodba - Předsíň je vizitkou každého bytu. | foto: WOODFACE

Předsíň: uvítací místnost i převlíkárna

  • 17
Předsíň bývá většinou jen malá vstupní místnost, ale zato hodně frekventovaná. Slouží jako komunikační plocha, ale také jako odkládací prostor pro kabáty, boty, deštníky a tašky. Bez ohledu na rozměr vyžaduje účelné uspořádání. Znamená to promyslet si, co a kam umístit, a nezapomenout, že by měla působit příjemným dojmem.

Vzhled totiž působí na všechny příchozí, tedy i na ty, kteří k vám dál do bytu nikdy ani nenahlédnou.

Předsíň rozdělte na dvě části
Předsíň bychom měli opticky rozdělit na dvě zóny. Špinavou zónu, kde se pohybujeme ve venkovní obuvi, a čistou, kam vstupujme už jen v přezůvkách.

Prostor můžeme oddělit správně zvolenou podlahovou krytinou. Tam, kde se pohybujeme ve venkovní obuvi, jsou vhodné odolné podlahoviny, například dlažba, laminátová podlaha s dostatečnou zátěží či odolná linolea. Přezuti už pak můžeme chodit po kterékoliv krytině, která je nám příjemná.

Vestavěné skříně dělají pořádek
Věšáková stěna s háčky stačí tak pro jednoho až dva členy domácnosti, nebo návštěvu. Pro větší rodiny jsou lepší variantou vestavěné skříně. Všechny věci, které jinak zabírají místo a působí rušivě, jsou schované za jejich dveřmi, a tak v předsíni panuje pořádek.

V bytech s vysokými stropy je praktickým řešením pro získání úložných prostor  snížený strop. Ten se dělá na celou šířku předsíně. Můžeme ho uzavřít příklopem nebo posuvnými dvířky. Tuto variantu ale použijeme jen v případě, že je předsíň dostatečně široká. 


Pro velkou rodinu jsou v předsíni ideální vestavěné skříně.

Úzké prostory, úzký nábytek
Pakliže máme úzkou předsíň je elegantním řešením "štíhlý" nábytek, tedy skříňky s malou hloubkou. Nabídka je široká. Například jsou k dostání botníky s vyklápěcími dvířky, které nejsou hlubší než šestnáct centimetrů.

Pokud je úzká nejen předsíň, ale malý je celý byt, je nutné využít každého kousku místa, i volných koutů.

Například do rohu mezi dvoje dveře je možno zabudovat trojúhelníkovou stolovou desku. Na tomto místě si můžeme představit i trojúhelníkový regál nebo prostor s dvířky, za nimiž je žehlicí prkno, vysavač či sportovní potřeby.

Využít se dá i prostoru nad rámy dveří. Sem mohou přijít třeba knihy, vázy nebo malé krabice. Regály s úspornou hloubkou se dají umístit mezi dveřmi.

Někdy je možné využít také výklenky. Jindy lze zrušit průchod dveřmi a umístit tam šatník. Oblíbené jsou i "slepé konce" předsíní, kam se dají tyče a police na šaty za posuvnými dveřmi nebo žaluziemi. V rodinných domcích lze využít i prostoru pod schody.


"Štíhlý" nábytek opticky zvětší úzkou předsíň.

Barvy a zrcadla dělají divy
Poměrně snadno se dají vylepšit i na pohled špatné proporce, třeba několika vhodně umístěnými lampami nebo barvami stěn.

Stěny ve světlých odstínech chladných barev předsíň opticky prodlouží. Pokud ji naopak chcete na oko zkrátit, natřete čelní stěnu tmavším odstínem než boční zdi.

Barevný strop zase prostor opticky snižuje. Vodorovné pruhy prostor rozšíří a svislé naopak uberou na objemu.

Téměř kouzla se dají vytvářet pomocí zrcadel. Stačí je vhodně umístit, předsíň má pak nové rozměry a působí mnohem prostorněji.

Osvětlení předsíně
Do chodeb a předsíní se doporučuje instalovat centrální světlo, které umožňuje bezpečně se pohybovat v místnosti.

V menších prostorách můžeme zvolit přisazená stropní svítidla, prostorným halám sluší třeba lustry. Nikdy nic nezkazíte podhledovým osvětlením. 

Při plánování předsíně nezapomeňme na správné rozmístění vypínačů. Jeden by měl být u vchodových dveří a druhý na konci chodby.

Dobré je, když si jeden vypínač umístíme i u vchodu do ložnice, abychom mohli v předsíni pohodlně zhasnout a nemuseli chodit po tmě, když si jdeme večer lehnout.