První budovou, kde cesta za nejošklivější pražskou architekturou začne, je Nová...

První budovou, kde cesta za nejošklivější pražskou architekturou začne, je Nová scéna Národního divadla na Národní třídě. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nejošklivější stavby Prahy. Slavné osobnosti pořádají prohlídky zdarma

  • 61
Stavby, které vznikly převážně v době normalizace, se opakovaně objevují v žebříčcích jako ty nejošklivější v Praze. Odborníci však vidí v těchto budovách opomíjenou kvalitu a s negativním hodnocením nesouhlasí. Rozhodli se proto pořádat zdarma přednášky a prohlídky kontroverzních budov.

Platforma Scholastika, která se v roce 2016 stane vyšší odbornou školou, uskuteční během podzimu cyklus komentovaných prohlídek po vybraných budovách za odborného výkladu přizvaných osobností současného umění, architektury nebo designu. Chce tak nabídnout veřejnosti odlišný pohled na „nejošklivější“ architekturu Prahy.

První budovou, kde cesta za nejošklivější pražskou architekturou začne, je Nová scéna Národního divadla na Národní třídě. Objekt byl postaven v letech 1977-1983 podle projektu architekta Karla Pragera.

Nová scéna je od svého dokončení jedna z nejdiskutovanějších pražských staveb, která si také vysloužila mnoho sarkastických přezdívek. Budova suverénně nahlížející do Národní třídy se dělí na dvě části: ta, která přiléhá k baroknímu klášteru, je klidná, transparentní, s hladkým pláštěm z determálního skla.

Druhá část se zvedá na masivních pilířích, mezi kterými se otevírá volný průchod na divadelní piazzetu a díky skleněným tvarovkám působí jako svébytná plastika. Ne každý však v její unikátnosti shledává kvalitu a architektonickou hodnotu.

Novou scénou veřejnost provede hudebník, výtvarník a obdivovatel práce architekta Karla Pragera Vladimír 518. Zavede zájemce do prostor budovy a jejího okolí a nabídne tak trochu odlišný pohled na kontroverzní stavbu.

„Je důležité na kvalitu těchto budov veřejnost upozorňovat, aby nedošlo k podobné situaci jako s bývalým Hotelem Praha,“ říká umělec, který se k dílu architekta Pragera hlásil již v několika předchozích projektech.

Kromě komentované prohlídky po prostorách Nové scény čeká návštěvníky také video prezentace připravená Vladimírem, ve které mapuje období od bruselského Expa 58 až po sametovou revoluci v roce 1989, a také komentář sochaře Pavla Karouse k uměleckým dílům umístěným v budově Nové scény a jejím okolí (čtěte V Praze postavil dům za pět tisíc. Už má spokojenou obyvatelku).

Prohlídka budovy Nové scény Národního divadla s komentářem a videoprojekcí Vladimíra 518 se uskuteční ve středu 23. září od 17 hodin. Rezervace je již uzavřena z důvodu naplnění kapacity 200 míst.

Během podzimu pak budou pokračovat prohlídky dalších budov. Hned následující stavbou bude Hlavní nádraží v Praze s architektem a popularizátorem architektury Adamem Gebrianem.

Mezi dalšími osobnostmi, které veřejnost s architekturou budov, jejím inventářem nebo utajenými detaily seznámí, pak bude například i zakladatel časopisu Era 21 a v současnosti kurátor Moravské galerie v Brně Rostislav Koryčánek.

Scholastika je vzdělávací platforma v oblasti výtvarného umění a designu, která umožňuje studovat a rozvíjet se v jinak těžko dosažitelném prostředí současné umělecké scény a spolupracovat s respektovanými osobnostmi uměleckého prostředí. Za jejím vznikem v roce 2012 stála dvojice mladých výtvarníků a umělců Evžen Šimera a Ondřej Brody. V současnosti Scholastika nabízí vzdělání v 11 studijních programech.

Líbí se vám Nová scéna Národního divadla?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 čtvrtek 17. září 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 736
ANO
ANO 725