Koupelnová předložka | foto: Grund

Předložky dodají koupelně pokaždé jinou atmosféru

  • 21
Nepříjemná představa - vylézáte z vany či sprchového koutu a bosýma nohama stoupáte přímo na studenou dlažbu. Hrozí, že se nastydnete nebo uklouznete, což může způsobit zranění. Stačí si však koupit koupelnovou předložku a riziko zmizí.

Předložky v koupelně izolují od studené podlahy, nemají klouzat a jsou nenáročné na údržbu. Navíc působí i esteticky – dodávají koupelně pocit zabydlenosti a harmonie.

Návrat k přírodě
I tak drobný doplněk koupelny jako předložka respektuje současné módní trendy. „Jedním z hlavních směrů současné módy v bydlení je návrat k přírodě,“ říká stylistka Ivana Kučerová. „Na trhu se objevují kolekce z přírodní bavlněné příze. Z toho vyplývá specifická barevnost a originální design předložek.“

Vlastnostmi je bavlna k použití v koupelně předurčena. Bavlněné předložky vynikají savostí, jsou velmi příjemné, teplé a hebké na dotek.

Jejich design vychází ze stylu ovlivněného skandinávskou kulturou, navozující pocit souznění, klidu a čistoty. Uplatňují se zde především jemné přírodní pastelové tóny. Hodně výrobků navíc prochází speciální úpravou zamezující línání.

Ceny menších bavlněných koberečků 60x55 centimetrů začínají kolem 550 korun, za větší o rozměru 60x100 centimetrů si budete muset připlatit. Přijdou na 1400 korun a více.

K dostání jsou i předložky z vlny či hedvábí. Většinou se všechny tyto přírodní materiály kombinují v určitých poměrech s vlákny syntetickými.

Nechte se hýčkat luxusem
K nejkvalitnějším patří dutá polyamidová vlákna, která mají nejlepší schopnost vrátit se po zátěži do původního stavu. Kvalitou srovnatelná jsou vlákna polyakrylová, jež se používají nejčastěji. Výrobky z nich jsou jemné a pružné. Ceny těch nejmenších o rozměru 50x90 centimetrů začínají kolem 400 korun.

Luxusnější výrobky bývají z polyakrylové mikropříze. „Hlavním rozdílem mezi běžně užívanou polyakrylovou přízí a vysoce komfortní mikropřízí je jedinečně jemný a hebký povrch spolu s hedvábným vzhledem,“ vysvětluje Jiří Grund ze společnosti GRUND.

„Dalšími přednostmi, kterými předložka z mikropříze zaujme, je výborná savost, rychlé sušení a snadná údržba.“ Předložky stojí zhruba od 600 korun.

Za zmínku jistě stojí i předložky ze stoprocentní bavlněné žinylky. Díky struktuře použitého materiálu mají totiž velmi originální vzhled. V obchodech je možné koupit také polypropylenové předložky, které se sice moc nešpiní, ale jsou staticky odpudivé a málo pružné. Pořídíte je asi za 200 korun.

Převládá jednoduchá elegance
Co se týče vzorů, převládají ty jednoduché. „In“ jsou také předložky s abstraktními vzory a geometrickými tvary. A to vše v široké barevné škále – od pastelových odstínů až po ty hodně výrazné. V módě rovněž stále zůstává lety prověřená černobílá kombinace.

Vybírat můžete také z mnoha tvarů. Nabízí se klasika – tedy předložky obdélníkové, kulaté a půlkulaté, ale také méně obvyklé, jako například mušle. A výrobci myslí dokonce i na děti. Těm můžete koupit barevné předložky ve tvaru kachničky, žáby, slona nebo ryby.

,