Před slunečními paprsky chraňte sebe i domov

  • 13
Sluneční světlo v bytě je většinou příjemné. Ale stačí, aby několik dní pražilo do oken, byt se změní v saunu a na řadu přicházejí závěsy, rolety, žaluzie nebo ochranné fólie. Před slunečním zářením by se neměli chránit jen lidé, ale i domovy.

Sluneční paprsky totiž mohou způsobit předčasné stárnutí povrchové úpravy nábytku, stěn - tedy tapet, malby a obkladů, potahových látek na sedacích soupravách, elektrotechniky a podlahových krytin.

Způsobů, jak chránit byt před sluncem, je dnes nespočet. Záleží jen na finančních možnostech a vkusu. „Dekorace oken, podobně jako podlaha nebo stěny, jsou zařízením pokoje a měly by se přizpůsobit charakteru celého bytu i stylu nábytku,“ připomíná bytová architektka Helena Schulzová.

Mají-li jako ochrana proti slunci sloužit klasické závěsy, měly by tomu odpovídat materiálem i barvou. Světlé odstíny odrážejí sluneční záření více než tmavé. Účinnost se zvyšuje, když je závěs dvojitý a vnější strana je z přírodní nebarevné tkaniny.

Vnitřní rolety se snadno udržují
Mezi klasické stínící prvky patří látkové interiérové rolety. Snadno se udržují, stačí nasucho látku očistit vysavačem. Používají se samostatně nebo v kombinaci se záclonami či závěsy.

Design rolety může ladit téměř s každým interiérem, protože na trhu existuje bohatý sortiment materiálů - od záclonového typu až po úplné zastínění. Látkové rolety se hodí pro plastová, hliníková i dřevěná euro okna. Montují se přímo do okenního křídla a ovládat je můžete šňůrkou, řetízkem, pružinou nebo elektricky.

Je možné si pořídit časová a světelná čidla, která automaticky stáhnou rolety v požadovanou dobu. Celostínící domykavé žaluzie propouštějí minimum světla, při úplném zatažení dokonce žádné.

Praktičtější jsou předokenní rolety
Venkovní rolety kromě stínění zvyšují i bezpečnost bytu a v zimě pomáhají šetřit energii. Do oken rodinných domů je nejlepší si je pořídit hned při stavbě, nijak obtížná však není ani dodatečná montáž.

Podle typu kastlíku, pouzdra do nějž se navíjí roleta, se venkovní rolety rozdělují na předokenní a nadokenní. U nadokenního systému se lamely navíjejí do plastové schránky nad horním rámem okna. Nevýhodou bývá obtížnější přístup do kastlíku při opravě nebo údržbě.

Musí se totiž zevnitř bytu otevřít zadní díl, což se často neobejde bez poškození omítky či malby. Výhodnější je proto používat rolety předokenní, u nichž se do kastlíku bez obtíží dostaneme přes revizní klapku.

Výběr lamelových rolet je velmi pestrý, můžete je mít z hliníku, z PVC nebo i ze dřeva, popřípadě z mědi nebo titanzinku. Venkovní rolety můžete regulovat pomocí šňůry, tyče s klikou, nebo elektromotorem.

Výjimkou dnes už není ani dálkové či naprogramované ovládání. Pro zastínění atypických tvarů se používá roleta se spodním uložením hliníkového boxu. Roleta se pak odvíjí opačně, zespodu.

Žaluzie jsou stále nejpopulárnější
Nejpoužívanější a nejlacinější stínicí technikou jsou horizontální interiérové žaluzie. Bývají hlavně hliníkové v široké škále barev. „Zájem stoupá o výrobky s potiskem imitace dřeva, protože slouží jako doplněk ke dřevěným eurooknům,“ říká výrobce stínící techniky Petr Pouč.

Horizontální žaluzie se nejčastěji vkládají mezi skla dvojitých oken, kde se méně špiní a dlouho vydrží. Při použití na špaletová okna se umisťují na jednotlivá křídla nebo před okna. Při umístnění před okna do interiéru však mají nižší účinnost. Čím vzdálenější jsou totiž žaluzie od okna, tím méně světla a tepla pohlcují.

Vertikální žaluzie v bytech získávají na oblibě až poslední dobou, dosud bývaly hlavně v kancelářích. Můžete je volit v různých šířkách lamel, a to polystyrenové, ze skleněného vlákna, PVC, hliníku, bavlny i ze dřeva. Nechytá se na ně prach, snadno se ovládají a dobře udržují.

„Průměrná cena metru čtverečního horizontální žaluzie se pohybuje kolem 350 korun, vertikálních podle materiálu od 300 do 700 korun,“ říká Tomáš Kareš, jihočeský výrobce stínicí techniky. Kalkulace zakázky a měření poskytuje firma zdarma.

Stínit můžete i nalepenou fólií
Trendem poslední doby jsou římské rolety - vodorovně řasený textil v různých barvách a vzorech. Je možné celé si je ušít, a to buď jako jednoduché a průhledné, nebo jako podšívkované a bohatě zdobené.

Obdobou římských rolet jsou plizé. Stínicím materiálem je naskládaná technická textilie. Hodí se hlavně pro atypická okna všech tvarů, a to i zkosená, kulatá, oblouková a zimní zahrady.

Baldachýny se používají k zastínění velkých prosklených ploch, vstupních hal, zimních zahrad či skleníků. Japonské posuvné panelové stěny se kromě zastínění oken hodí i jako dělicí příčky. Závěsná tkanina je připevněna suchým zipem k panelům, kterými lze tiše a lehce pojíždět ve vodící liště.

Markýzy chrání před sluncem a deštěm, jsou praktickým zastíněním terasy balkonu nebo výkladu. Existují různé typy markýz - pevné, výsuvné, korbové či balkonové.

Stínit je možné i speciálními fóliemi. Lepí se většinou z vnější strany okna. Lze si je objednat v odstínech od skoro čiré až po kouřové. Metalizované fólie obsahují vrstvu kovu, která odráží sluneční paprsky a byt se nepřehřívá.

Kolik zaplatíte

Interiérová textilní roleta

Venkovní hliníková roleta včetně kastlíku o šířce 1 m

Vnitřní horizontální hliníková žaluzie

Vnitřní vertikální žaluzie

Horizontální bambusové žaluzie

Reflexní protisluneční fólie

500 Kč/m2

2800 Kč/m2

400 Kč/m2

500 Kč/m2

2800 Kč/m2

500 Kč/m2

Předokenní rolety lze sice většinou instalovat i dodatečně, ale nemůžete naviják rolet vmontovat do zdi tak, aby nebyl vidět. Nejde tak o příliš estetické řešení.

Rolety ochrání před sluncem a oživí interiér

Rolety ochrání před sluncem a oživí interiér

Rolety ochrání před sluncem a oživí interiér

Rolety ochrání před sluncem a oživí interiér

Rolety ochrání před sluncem a oživí interiér

Horizontální rolety se vyrábějí v mnoha barvách s různými motivy, ovládají se provázkem nebo řetízkem.

Předokenní hliníkové rolety

Japonské posuvné stěny


Témata: Euro