Přebudujte dětský pokoj bez chyb

  • 9
Při rekonstrukci dětského pokoje je třeba vzít v potaz zejména věk jeho obyvatel. Asi největší změny čekají pokoj, v němž bydlí budoucí školák. Je potřeba zajistit, aby si potomek měl stále kde hrát, ale zároveň aby mohl psát úkoly. Některé chyby se při zařizování dětského pokoje stále opakují. Děti se v něm pak zbytečně necítí dobře.

Příklad? "Extrémy při volbě barev v pokojíčku. Chybou jsou i příliš barevné pokojíčky, ale také pokojíčky, kde je úplně všechno z přírodního dřeva natřené jen transparentním lakem," soudí bytový architekt Patrik Tichý, sám otec dvou malých dcer.

Podle něj nemá být pokojík barevně přeplácaný, ale barvy do něj určitě patří.

Koberec? Ano, ale jen malý
Jinou chybou, které je lepší se vyhnout, je koberec jako jediná podlahová krytina v dětském pokoji. Zatímco malý koberec třeba s motivem silnic jako hrací plocha je v pořádku, velký koberec se špatně udržuje a bývá zdrojem prachu.

Pozor, nezapomeňte na protiskluzovou podložku. Jako nejlepší podlahová krytina se doporučuje korek nebo dřevo.

"Důležité také je nepřeplácat pokojíček malých dětí věcmi, které pro svůj vývoj nepotřebují," připomíná architekt Tichý. Řeč je například o různých dekoracích, u kterých děti nejsou schopné pochopit, že nejsou na hraní. "Do pokojíčku dětí mladších 15 let dle mého nepatří ani televize," doplňuje ještě architekt.

Školák potřebuje jiný pokoj
Největší změna dětský pokoj obvykle čeká, když se dítěti narodí sourozenec nebo když nastupuje do školy. Základem výbavy školáka by měl být pracovní stůl a židle s vhodnými doplňky.

Ideální je nábytek, který roste spolu s dítětem. Když je deska psacího stolu moc nízko, přetěžují se krční svaly, naopak když je vysoko, neprospívá to ramenním kloubům.

Také židle nesmí být ledasjaká. "Na židli je třeba sedět tak, aby chodidla byla položena celou plochou na podlaze a kolena svírala pravý úhel," říká rehabilitační sestra Gabriela Páleníková.

"Výška sedáku musí být polohovatelná, přední hrana zaoblená a mezi ní a lýtkem by měl být asi pět centimetrů volný prostor. Pro správné držení páteře je výhodné, je-li sedák v místě, kde navazuje na opěradlo, trošku zvýšený, podobně jako by tam byl umístěn polštářek. Zádová opěrka by měla respektovat zakřivení páteře a být polohovatelná ve vertikálním směru," dodává Páleníková.


další foto

Barvy v pokoji ovlivňují náladu
Stejně jako dospělí, i děti mají svůj vlastní vkus. Je dobré, když se jich ptáte, co se jim líbí, a co ne, nutí je to přemýšlet, ne jenom pasivně přijímat názory a vkus dospělých. Dítě vnímá svět pocitově a některou barvu nemusí snášet.

V nevhodně vymalovaném pokoji může být zdánlivě neodůvodněně neklidné. Klasickou barvou, kterou nic nepokazíte, je teplá žluť. Pro svůj uklidňující účinek se doporučují také světlejší odstíny modré, růžové nebo zelené.

Ideálním materiálem do dětských pokojů je dřevo. Lze ho zároveň výborně kombinovat s různými úložnými boxy z plastů, barevnými papírovými krabicemi nebo košíky z proutí.

Nábytek nemusí být nutně nový
Není nejvhodnější, když děti dostávají automaticky nejmenší místnost v bytě, ale někdy to jinak nejde. V každém případě hodně záleží na tom, jak se podaří pokoj uspořádat - pokud si nevíte rady, můžete požádat o pomoc bytového architekta.

Těžký úkol čeká zejména rodiče, kteří musí do dětského pokoje vměstnat děti různého stáří. Avšak pozor - určitě není cestou vybavit dětský pokoj tak, aby byl jakousi napodobeninou zařízení dospělých.

Pozornost je třeba věnovat výběru nábytku: není nutné, aby byl za každou cenu nový, ale rozhodně není vhodné, aby se dětský pokoj stal odkladištěm věcí, které už se nikomu nehodí. Starší nábytek můžete dotvořit sami pomocí barvy a štětce, pozor však, aby šlo o kvalitní kusy, nikoli o vyřazený sektorový nábytek, z něhož se uvolňuje formaldehyd.

Některé věci se navíc prostě nedědí, například matrace. Ze skříní netvořte celistvé bloky, raději střídejte nižší a vyšší. Získáte volné plochy pro poličky, obrázky a nástěnky.

Šikovný mobilní nábytek
Dokonalé, ale samozřejmě i dražší je řešení, které nabízejí zahraniční variabilní nábytkové systémy. Jsou konstruované tak, aby maximálně využily místo, vyhlížejí moderně a vybízejí k tělesné aktivitě.

"Jejich princip je jednoduchý: jednotlivé díly nábytku se sklápějí ke zdi, zasunují do sebe a pod sebe, aby ve chvíli, kdy je nepotřebujeme, zabíraly co nejméně místa," vysvětluje Martin Šnobl z firmy Delso.

Pro pohodlí dětí je důležité, aby ve všech částech svého pokoje dobře viděly. I do dětského pokoje patří různé typy svítidel odlišených podle účelu použití. S módou bodového osvětlení se z dětských pokojů pomalu vytrácejí lustry.

Centrální osvětlení však neztrácí na významu. Školák potřebuje kromě lampičky na pracovním stole a u postele také dobré světlo u šatní skříně, aby se o stav svého oblečení začal postupně starat sám.

"Zajímavým světelným doplňkem pro pokoj školáka jsou takzvané barevné bodovky. Vytvářejí unikátní atmosféru s barvou, která buď doladí, nebo zpestří nádech dětského interiéru," potvrzuje Jozefína Slezáková z ateliéru Bytový architekt.

Co děti potřebují?

Jedním z nejdůležitějších hledisek, kterými je třeba se řídit při zařizování dětského pokoje, je věk potomka.

Kojenec do půl roku

*bez vlastního pokoje by se ještě obešel, ale vyplatí se vytvořit mu v bytě zákoutí, kde jej obklopují barevně vhodně zvolené předměty
*nejdůležitější je bezpečná postýlka a jednodílná tvrdá matrace s pracím potahem
*rodiče ocení přebalovací pult doplněný odpadkovým košem a lampičkou s tlumeným světlem, kterou můžete rozsvítit i v noci
*vhodné jsou tlumené barvy, zatímco výrazné, jako např. červenou, používejte jen na doplňcích, to platí i pro starší děti

Dítě do 3 let

*nejlepší je omyvatelná a teplá podlaha
*kupte dítěti pracovní stolek a malou židličku, vynikající jsou také vaky naplněné polystyrenovými kuličkami
*pořiďte například policové systémy s úložnými boxy na hračky
*do pokoje patří něco, na čem se dítě bude moci houpat, třeba koník nebo lehátko

Předškolák do 6 let

*dítě stále potřebuje spoustu volného místa na zemi pro své hry
*je čas pořídit větší postel, může být i zvýšená se žebříkem a bezpečnostním zábradlím
* ptejte se dítěte i na jeho názor, může vám třeba pomoci vybrat lampičku do pokoje
*pozor na příliš dětinskou výzdobu, brzy se okouká a dítě se za ni začas může stydět
*pokud dítě rádo kreslí, kupte mu tabuli smalířským stojanem *výborným doplňkem pokoje jsou žebřiny, žebříky, futonová matrace na válení...
*do dětského pokoje už patří i hodiny

Školák 7-14 let

*mladší školáci stále potřebují místo na hraní
*zařiďte potomkovi pracovní kout hned, jakmile nastoupí do školy, jeho součástí by měla být i police na knihy a další předměty
*nezapomeňte na potřebu nových úložných prostor na školní věci
*děti tráví část dne v posteli, pořiďte proto peřiny, které snesou časté praní
*kupte dítěti "němého sluhu", pokud nechcete, aby se oblečení válelo po celém pokoji

Dospívající 14-18 let

*počítejte s tím, že dítě si klidně svůj pokoj přebudovává dle svých představ, nabídněte mu pomoc, ale nekritizujte jeho vkus
*doplňte postel velkým polštářem pověšeným na zdi, potomek se o něj může opírat a zeď neutrpí, a také kvalitní lampou
*dětský pracovní stůl musí nejpozději teď vystřídat pracoviště normální velikosti
*počítejte s nákupem polic na CD a podobně

Zelená a modrá barva působí na děti příjemně.

Do zelena laděný dětský pokoj působí na děti příjemně.

Dětský pokoj laděný do modré barvy.

Osvětlení v dětském pokoji

V dětském pokoji v podkroví byly použity skříně na míru.

MALÉ KRÁLOVSTVÍ Dětský pokoj je vlastně takový malý byt ve velkém. Dětem totiž slouží jejich pokojíček pro všechno - na spaní, hraní, učení, sem za nimi chodí kamarádi. A navíc zde mají všechny své věci.

Do dětského pokoje se hodí nábytek ze smrku či borovice.

Na výběru zařízení pokojíčku by se měly podílet i děti.

Na výběru zařízení pokojíčku by se měly podílet i děti.

Na výběru zařízení pokojíčku by se měly podílet i děti.