Architekti zachovali rozdělení prostoru na jednotlivé místnosti, zároveň je...

Architekti zachovali rozdělení prostoru na jednotlivé místnosti, zároveň je však chytře propojili. | foto: Saša Dobrovodský

Z bývalých kanceláří vytvořili kavárnu, dlouhý bar odlili z betonu

  • 24
Staré kanceláře už dávno nevyhovovaly moderním požadavkům. Co s nimi? Architektonická kancelář edit! vyhrála tendr na novou pražskou kavárnu i díky tomu, že nevytvořila jediný spojený prostor, pouze jej propojila pomocí vtipného perforování původních příček.

„Vhodným perforováním příček jsme vytvořili kompozici průhledů a zákoutí. Rezidua stěn jsou obložena dubovými latěmi, které plní jak estetickou, tak akustickou funkci,“ vysvětluje Juraj Calaj z architektonického studia edit!.

Záměr architektů byl jasný: vytvořit netradiční prostor kavárny se spoustou světla a příjemných zákoutí. Návrh vznikal společně s týmem Doubleshotu, investorem, který se netajil inspirací australskými kavárnami.

Realizace kavárny Místo trvala celý rok. Byly totiž nutné výrazné změny.

„Na návrhu architektonické kanceláře edit! se nám líbilo, že jako jediní ze všech účastníků tendru zachovali rozdělení prostoru na jednotlivé místnosti, přitom je ale chytře propojili. Díky tomu vznikly prostory jak pro komunitní kavárenský ruch, tak i pro práci, schůzky nebo relaxaci,“ vysvětluje Jaroslav Tuček z Doubleshotu, české lokální pražírny výběrové kávy.

Beton, palubky a bílá barva

Kavárně dominuje betonový kvádr baru, který vyrůstá z podlahy ze stejného materiálu. Prostor byl koncipovaný tak, aby se nejživější komunitní zóna odehrávala před barem. Čím jste od něj dál, tím se kavárna stává „pomalejší“ a klidnější. U betonového baru předvádějí baristé vše, co se naučili.

„Cílem bylo, aby kavárna na hosty působila harmonicky a čistě. Z toho důvodu jsme se rozhodli využít jen tři materiály: bílou omítku, šedou betonovou podlahu a dřevěné stěny. Drobný detail v podobě různobarevných noh židlí jednotnost jen příjemně narušuje,“ popisuje vznik interiéru architekt Juraj Calaj.

Návštěvníci i investor si pochvalují dřevěné palubky, těch bylo použito celkem 1 500. Zdaleka nejde jen o estetický dojem, pod palubkami byla totiž použita vrstva tlumící zvuk.

Židle TON mají každá jednu nohu jinak barevnou, to pro oživení jinak velmi barevně decentně pojatého prostoru.

Na své si přijdou i milovníci vtipných detailů: na zdech třeba najdete přesně tolik háčků na kabáty, kolik je okolo židlí. Každá židle má jednu nohu jinak barevnou.

Studio edit! prostě kavárny umí, je podepsané třeba i pod La bottegou v Tusarově ulici v Praze nebo pod známou Pražírnou nedaleko náměstí I. P. Pavlova.

Autoři

Edit! je tým mladých architektů, kteří založili studio v roce 2010 po předchozí úspěšné spolupráci na mnoha projektech a soutěžích. Zakládajícími členy jsou Ivan Boroš, Juraj Calaj, Lenka Míková a Vítězslav Danda, kteří mají profesní i osobní zkušenosti ze života ve Španělsku, Francii, Německu, Dánsku a USA.

Edit! má zkušenosti ze široké škály projektů od soukromých rezidenčních objektů, přes studie kancelářských budov a urbanismu až po návrhy veřejných prostor, projekty drobných staveb, interiérů a rekonstrukcí.