Satelitní města

Satelitní města | foto: Dan Materna, MAFRA

Pražané se už do satelitů nehrnou. Raději si koupí starší domek na vsi

  • 265
Ve středních Čechách už čtrnáctým rokem postupně přibývá obyvatel. Zpočátku řešili lidé svou potřebu bydlet ve vlastním, ale přitom kousek za Prahou často stěhováním do tzv. satelitních městeček. Dnes už ale takový zájem o tento typ bydlení není. Lidé spíš hledají bydlení ve vybavených obcích.

Lidé už totiž nechtějí bydlet v domech stojících na poli, kde nejsou k dispozici žádné služby, autobusové linky, školy ani kulturní vyžití.

"Někteří lidé začali ve druhé polovině 90. let více vydělávat a nechtěli už bydlet v paneláku. Byt v centru města si ale dovolit nemohli, protože byl zbytečně drahý a ani jich nebylo dost. Zvolili proto variantu pro ně dostupného bydlení blízko přírody," vysvětluje ředitel České asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Obyvatelé v kraji

Počet obyvatel
1 264 978

Přistěhovalí
30 091

Celkový přírůstek
17 445

Nejlidnatější okresy

1. Kladno - 160 742
2. Praha-východ - 146 403
3. Mladá Boleslav - 122 816

Zdroj: ČSÚ

Pro mnohé z nich byl ale tento únik z města zklamáním. Rodiny se často neobešly bez dvou aut, což jejich bydlení značně prodražilo. Během ekonomické krize tak začali mít mnozí s dojížděním za každou drobností problémy.

Raději na vesnici než do satelitu

Dnes jsou lidé mnohem opatrnější a do satelitů se podle odborníků příliš neženou. Petr Sunega ze Sociologického ústavu Akademie věd připouští, že podnikatelské baroko, jak se domům na okraji měst začalo přezdívat, je opravdu na ústupu.

"Ekonomická krize měla i jeden pozitivní dopad. Naučila klienty zvažovat a lépe si vybírat," poznamenal Sunega. A potvrzuje to i Novotný.

"Určitě se neprodá vše, co developer postaví. Domy v satelitních městech odříznutých od světa, bez autobusových linek a základních služeb, jsou takřka neprodejné. Ti, co mají peníze, si raději koupí starší domek na dobrém místě. Ten si pak opraví podle svých představ. Ti, co mají peněz méně, jdou do řadovky nebo si postaví menší domek. Alespoň základní služby a vybavení blízko domu jsou ale základ," podotkl Novotný.

Čelákovice jsou příkladem místa, o které je zájem

Nejvíce lidí se podle statistiky přistěhovalo do okresů Praha-východ a Praha-západ. Zájem byl například o bydlení v Čelákovicích. Právě tato obec pravděpodobně splňuje požadavky na dobré bydlení dneška. Všechny pozemky určené k výstavbě jsou v podstatě vyprodané a čile se staví. Zájem je jak o rodinné domy, tak o byty.

"Podle mě je to proto, že u nás je kompletní infrastruktura. Rodiny s dětmi potřebují mít blízko do školy, školky, obchodů a k lékaři. K čemu je hezké bydlení, když musí rodiče denně vozit děti do školy nebo na kroužky," uvedl starosta Čelákovic Jaroslav Ryneš.