Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pravda o Jižním Městě

Bydlet na sídlišti v paneláku - to je skoro sprostá věta.
to je skoro sprostá věta. Kritika na tuto formu bydlení se nese jako lavina již řadu let. Ale kde se stala chyba? Opravdu architekti nevěděli, nebo nechtěli? A co se sídlišti teď?
Za viníky jsou často označováni architekti. Nemluví se ani tak o tom, co dokázali, ale pouze o tom, co pokazili. Jen mezi odborníky se traduje například historka o tom, jak architekt Ivo Oberstein, jeden z tvůrců Jihozápadního Města, zachránil pro budoucí generace výhled z Karlova mostu. Aby typické historické panoráma nemohly ani v budoucnosti poničit "vykukující" paneláky, vznikl projekt inženýrských sítí, který zcela vylučuje v daném místě stavět. Ti, kdo rozhodovali, ani netušili, co schvalují. Jiné projekty měly ovšem smůlu. Typickým příkladem je pražské Jižní Město. "Jiný návrh - jiná realizace," říká architekt Jiří Lasovský, který byl společně s docentem Janem Krásným a inženýrem Miroslavem Řihoškem autorem realizací deformovaného územního plánu Jižního Města.

Návrh sídliště

Jižní Město, největší sídliště v republice na ploše přibližně dvanácti hektarů, 85 tisíc obyvatel. Za dvacet let tady bylo postaveno 31 tisíc bytů, pět tisíc bytů za rok pomocí dvou podobných panelových technologií. "Jižní Město v době zrodu územního plánu z let 1967-8 nemělo být klasickým sídlištěm. Celek, který měl pojmout asi tolik obyvatel, jako žije v Olomouci, a s velmi kvalitním přírodním prostředím byl rozčleněn do tří čtvrtí velkých jako okresní město. Podíleli se na něm nejen architekti, ale i sociologové, psychologové, výtvarníci a umělci," vysvětluje Jiří Lasovský. "Představovali jsme si, že každou část bude stavět jiná firma - a jinou technologií." Ve výškových domech v centru měly být byty nerodinného charakteru. S klesající výškou budov přibývalo bydlení pro rodiny s dětmi až k dvoupodlažním a jednopodlažním domům v řadovém či takzvaném hnízdovém zastavění. "Spočítali jsme, že domy s dvěma až pěti patry nabídnou stejnou hustotu osídlení jako dvanáctipodlažní budovy. Přitom by byly levnější," říká Jiří Lasovský. Ale rozhodující slovo měl někdo jiný.

Je to drahé? Výborně!

Kvalita bydlení nebyla důležitá, rozhodovaly jen peníze. Čím více se zaplatilo, tím pro stavební firmy lépe. Nejvíce se vydělávalo na zemních pracích - na přesunu zeminy. Například jedna ze vzpomínek architekta Lasovského je z výstavby inženýrských sítí: "V projektu se počítalo s tím, že vykopaná zemina se opět použije pro zaházení stavebních jam. Dodavatelé však toto řešení odmítli a vyžádali si, že na zasypání se použije štěrkopísek. Cenu si vyúčtovali a ještě přidali náklady na odvoz přebytečné zeminy. Tak vznikaly černé skládky hlušiny." A panely? Ty se také hodily, protože představovaly jednu z nejdražších technologií. "Ověřili jsme si v praxi, že je levnější míchat dovezené substráty přímo na místě stavby. Výroba pak vycházela až o dvacet pět procent levněji," vypočítává Jiří Lasovský." Ale to se nikomu nehodilo. Dokonce se používalo až o třetinu více železné výztuže, než bylo nutné. "Stavět levněji? Ale proboha, to bychom museli postavit o čtvrtinu více bytů," bědovali zástupci stavebních firem.

A tak máme, co jsme chtěli

"Sídliště Jižní Město musí řešit dva druhy problémů. Jedním jsou nedostavěné plochy hlavně u stanic metra, kde dnes roste převážně lebeda. Je nutné dostavět městská centra a zlepšit prostředí - obchody, služby, vytvořit nové pracovní příležitosti," vysvětluje architektka Jitka Boušková z Úřadu městské části Jižního Města. "Druhý problém představuje to, co je už postavené. Hlavní je odstranit technické závady bytových domů. Naštěstí zde nemáme žádné stavby, které jsou v havarijním stavu." "Chtěli bychom postupně regenerovat obytné domy i okolní prostředí. Bylo by vhodné, aby se do procesu zapojili i ostatní vlastníci bytových domů, kterých je dnes přes sto třicet. Nyní se zpracovává projekt regenerace Jižního Města. Jeho cílem je navrhnout zásady pro obnovu jednotlivých částí sídliště," dodává Jitka Boušková. "Jižní Město jsme rozdělili na třináct částí. Chtěli bychom, aby se každá z nich řešila jinak, barevností i architektonickými prvky." Součástí řešení jsou i plochy zeleně, hřiště, úpravy komunikací a řešení parkování (v současné době zde chybí 17 tisíc parkovacích míst). V původním návrhu byly navrženy patrové a podzemní garáže, parkování na volném prostranství. "Na šestnáct lidí přišlo jedno auto. Dnes už je tento poměr nepoměrně vyšší - na dvě osoby jedno auto," říká Jiří Lasovský. Výsledkem je nedostatek parkovacích míst. Největší zelenou plochou uvnitř Jižního Města se měl stát Centrální park. Dodnes zde najdete jen různé terénní nerovnosti. "Bude se muset provést i rekultivace, protože jsme díky sondám zjistili, že na některých místech je málo zeminy. Jsou tam třeba zbytky panelů. Dalším problémem jsou nevyjasněné majetkové vztahy," vysvětluje architektka, "část parku už byla dokonce vrácena původním majitelům." "Jižní Město nelze překoncipovat, obrátit naruby. Je třeba použít použitelné. Použít rozmanité stavební technologie, efektivně využít volné plochy a postupně změnit tvář čtvrtí vzájemně je odlišit, obohatit a přispět k jejich neopakovatelnému výrazu," uzavírá architekt Jiří Lasovský. "Pokud se do sídlišť investují peníze a energie, může zde vzniknout i příjemné bydlení," dodává architektka Jitka Boušková.

Kultura zvaná sídlištní

Jedním ze záměrů, jak nabídnout kulturní vyžití na sídlišti, bylo divadlo v centru. "Měli tady dostat byty i starší herci, kteří by pak v divadle hráli zadarmo. Tehdy se pro tuto myšlenku nadchl i herec Miloš Nedbal," vzpomíná Jiří Lasovský. "Bohužel z toho sešlo." A tak zůstala jen Chodovská vodní tvrz. Pořádají se zde různé výstavy a vystoupení.

Podrobnosti k článku od autora územního plánu - architekta Jiřího Lasovského najdete na internetových stránkách www.dumabyt.idnes.cz
Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...