Na praní přikrývek se doporučují pračky určené na 7 a více kilogramů prádla.

Na praní přikrývek se doporučují pračky určené na 7 a více kilogramů prádla. | foto: Electrolux

Vyprat v pračce lze péřové oblečení i polštáře. Pozor ale na sušení

  • 21
Péřová bunda, velký plyšák, spacák, péřová přikrývka, ale také sportovní boty. To všechno (a mnoho dalšího) můžete klidně vyprat v pračce. Ovšem na vhodný program a s vhodnými přípravky. Bez sušičky se však pak neobejdete.

"Prát lze téměř cokoliv, co povoluje výrobce na štítku. Hračky, peřiny, sportovní oblečení i boty. Důležité je pohlídat si teplotu. Sušičky s tepelným čerpadlem suší při teplotě okolo 50 °C, jakmile štítek tuto teplotu povoluje a povoluje praní a sušení, tak vám nic nebrání," říká Zuzana Suchankova, produktová manažerka Laundry společnosti Electrolux.

S peřím do pračky, pak do sušičky

"Návrat" peří do tuzemských domácností odpovídá současnému trendu. Důvodů je hned několik.

Peří udrží teplotu čtyřikrát lépe než výrobky ze syntetických vláken (a dvakrát líp než klasické přikrývky z ovčí vlny) a má schopnost stoprocentně absorbovat vlhkost. Přitom přikrývky z něj jsou mnohem lehčí než třeba z vlny.

Péřové bundy se dnes nosí už zcela běžně i ve městě, jsou lehké a poskytují maximální komfort. Výrobci je dovolují prát doma zcela. Ale - na praní se doporučují speciální přípravky, výrobky je nutné po vyprání dát do sušičky se speciálními míčky, aby zůstaly pěkně načechrané.

Samozřejmě velikost bubnu by měla odpovídat velikosti polštáře či přikrývky, kterou chcete vyprat. Pračka či sušička určená pro sedm a více kilogramů samozřejmě zvládne i velkou přikrývku nebo spacák.

Po vyprání je pro řadu typů prádla nebo přikrývek nezbytné použití sušičky.

Kvalitně tkané látky brání průniku peří na povrch a roztočům směrem dovnitř. Švy jsou nepropustné, aby nedocházelo k průchodu peří ven z výrobku. To samozřejmě neplatí u přikrývek, u nichž majitelé sypek čas od času rozpářou, aby dali peří vyčistit.

"Existují výzkumy, které potvrzují, že v syntetických polštářích a přikrývkách se objevuje mnohem více alergenů než v péřových. Alergie na peří byla prokázána jen výjimečně. To, co lidé označují za alergii na peří, je reakce na prachové částice, které se mohou ukládat v nekvalitních výrobcích plněných peřím bez dostatečné kontroly a samozřejmě bez certifikace," vysvětluje Lenka Kocourková ze společnosti A la maison.

Rozhodně nedoporučuje sušit péřové výrobky na slunci, část peří by se přesušila a začala by praskat, uvnitř by třeba polštář zůstal stejně vlhký a o načechraném polštáři si můžete nechat už jen zdát. Pokud nemáte k dispozici speciální program na peří, lze využít program na jemné prádlo a teplotu 40 °C, ale bez sušičky se neobejdete ani zde.

Pokud je v rodině více majitelů péřových bund, spacáků či polštářů, rychle zjistíte, že díky sušičce ušetříte ročně i pár tisíc. Vyčištění bundy přijde průměrně od 240 Kč, spacáku pak na 350 Kč a víc.

Sušičky jsou ideální i pro dětské "plyšáky".

Speciální koš na boty do sušičky

Aby voněly nejen boty

Kdo má doma nadšeného sportovce, ví o propoceném sportovním oblečení a botách své. Obuv z různých textilních materiálů lze vložit do speciálního sáčku (nejlépe bez tkaniček), který se zatahuje na šňůrku, a vložit do pračky. Většinou se doporučuje přidat nějaký textil na "vyvážení" bubnu. Do sušičky pak použijte speciální koš na boty do sušičky, suší se samozřejmě při nízkých teplotách.

Speciální sáčky na jemný zip se vyplatí používat i pro jemné spodní prádlo, šálky nebo punčochy. Pak se nemusíte bát, že by při praní došlo k nějaké nepříjemnosti. V kombinaci s vhodným programem a pracím prostředkem si ušetříte spoustu času.

Jen pozor na aviváž, ta se pro jemné spodní prádlo používat nemá, zbytečně by jen obalila textilní vlákno, které pak není schopné absorbovat vlhkost a odvést ji na povrch ven (to je třeba velká přednost vlákna modal).

Komu by chyběla vůně aviváže, může vyzkoušet speciální ubrousky, které vyvinula značka Electrolux. Prádlo změkčují a zároveň navoní. Mají i antistatický efekt a usnadňují žehlení. Jsou vhodné do všech sušiček.

Sáčky na praní chrání jemné prádlo.

Vonné ubrousky prádlo provoní a ještě usnadní následné žehlení.

Vyhrajte vhodné spotřebiče

Pro snadné praní a sušení ovšem potřebujete i kvalitní spotřebiče. Zkuste si vyzkoušet své znalosti o praní, sušení a žehlení v naší soutěži a vyhrajte špičkovou pračku Electrolux EWF1408WDL. Ta získala "zlato" v prestižní soutěži Kitchen & Bathroom Awards 2013 v kategorii Inovace. Model, který využívá profesionální technologii, pokořil i nejvyšší hodnocení energetické účinnosti v EU.

Pračka s kapacitou 10 kilogramů spotřebuje o 20 % méně energie než pračky třídy A +++. Pro další vylosované účastníky jsou připraveny další hodnotné ceny od společnosti Electrolux.

Pravidla soutěže Pereme i bez žehlení

Účastníkem soutěže se stane každý čtenář iDNES.cz, který zodpoví správně pět otázek v testu zveřejněném 21. 5. 2014. Ze správných odpovědí bude vylosováno 10 výherců. Abyste na otázky správně odpověděli, je třeba sledovat články věnované problematice praní a sušení, které budou postupně vycházet na iDNES.cz na webu Bydlení.

Hlavní výhrou v soutěži je předem plněná automatická pračka Electrolux EWF1408WDL v hodnotě 19 970 Kč, druhou cenou parní generátor EDBS2300 v hodnotě 2 899 Kč a třetí pak napařovací žehlička Electrolux GREEN EDB6146GR v hodnotě 1 999.

Vylosovaní účastníci na 4. až 10. místě získají balení míčků do sušičky v hodnotě 195 Kč.

Potřebné informace ke správnému zodpovězení otázek v testu najdete v předchozích článcích věnovaných soutěži nebo na webových stránkách společnosti Electrolux www.electrolux.cz.

Součástí posledního článku, který bude publikován 21. května, bude i test s pěti otázkami, na něž je třeba odpovědět do 30. května (12:00).

Podrobná pravidla soutěže naleznete zde.