Díky speciální technologií ProSense se každá dávka prádla zváží a pračka či...

Díky speciální technologií ProSense se každá dávka prádla zváží a pračka či sušička podle toho zvolí cyklus šitý přímo na míru. Senzory pak upraví dobu praní či sušení, aby se cyklus zbytečně neprodlužoval. | foto: AEG

Jak vyprat rychle, levně a ještě ochránit oblečení před poničením

  • 24
Zdolat hory prádla, které se v domácnosti každý týden zašpiní, je někdy srovnatelné s překonáním velehor. Jenže stejně jako si horolezci berou na pomoc šerpy, vyplatí se zjednodušit si praní a sušení stejně šikovnými „strážci“ prádla.

Moderní pračky a sušičky vybavené speciálními technologiemi totiž dokážou přizpůsobit trvání cyklu a spotřebu vody i energie aktuální dávce prádla. Díky tomu mají nové spotřebiče až o 80 procent nižší spotřebu než třeba pračky, které byly vyrobené před pěti lety.

I chytré přístroje, které fungují jako „strážci“ prádla i vaší peněženky, však potřebují dostatečnou spolupráci. Odpovídající pozornost je třeba věnovat třídění prádla.

Během praní šetrný vnitřek bubnu ProTex chrání oděvy před zatrháváním, poškozením a natažením.

„Před prvním praním nového kousku si určitě pečlivě prostudujte cedulku s údržbou a až poté jej podle barvy a především materiálu přiřaďte k věcem, které vyžadují podobnou teplotu a prací prostředek. Materiál hraje důležitou roli. Jinou péči potřebuje černé bavlněné tričko a jinou černé krajkové kalhotky nebo saténová košile,“ radí stylistka Alžběta Pěkná ze společnosti Zoot.

Pozor na doporučení výrobců textilií

Údaje na štítcích oblečení je nutné respektovat, uvedené teploty pro praní nejsou doporučené, ale maximální. Není tak možné si říci, že když se uvádí 30 °C, můžeme přimhouřit oko a dát oblečení prát na 40 °C. Naopak zpravidla stačí prádlo vyprat při nižší teplotě. Ochráníte tím barvy a vlákna vašich oděvů a ještě ušetříte za energii.

Pokud patříte k ekologicky zodpovědným lidem, pak si usnadníte třídění už samotným výběrem materiálů. Přednost by u oblečení měly dostat přírodní (organické) materiály, případně oděvy vyrobené z obnovitelných nebo recyklovatelných materiálů. Víte, že na výrobu jednoho kilogramu textilií je v průměru potřeba jeden kilogram chemikálií? Ale u bavlny je to podstatně méně a navíc výrobky z ní mnohem déle vydrží.

A stejně jako se při koupi auta rozhodujeme podle řady kritérií, tak i u praček a sušiček se vyplatí porovnat nejen spotřebu a další údaje z energetického štítku, ale třeba také to, zda nabízí zpětný, takzvaný oboustranný chod bubnu.

Ten totiž brání oděvům v zamotání, takže nebudou po vyjmutí z bubnu tolik zmačkané a vlákna nedostanou tak zabrat. Oblečení vám tak déle vydrží.

Chytré spotřebiče

Pokud je pračka vybavena certifikátem Woolmark Blue nebo Woolmark Green, znamená to, že je vhodná i pro vlnu určenou k ručnímu praní, pak v ní s pomocí speciálních programů na vlnu nebo hedvábí můžete prát i tyto choulostivé materiály a nemusíte platit za čistírnu. Woolmark Green nabízí navíc vyšší úsporu energií. Právě u choulostivých materiálů se pak uplatní buben ProTex s oboustranným chodem.

Pračky vybavené technologií ProSense, které se samy nastaví podle množství prádla, ocení ti, kteří občas perou i malé dávky oblečení (1 až 2 kg), ale také rodiny s dětmi, kde se pere každý den. Pračka totiž optimalizuje prací cyklus už 30 sekund po spuštění programu podle aktuální hmotnosti vloženého prádla. Zkrátí se i doba praní, což zabraňuje opotřebení a chrání také barvy. Když k tomu zapnete ještě funkci TimeSave a Eco, vyperete dobře a rychle. A ušetříte za energie.

Další úsporu lze získat díky možnosti napojení pračky vybavené technologií ProSense na přívod teplé a studené vody, až 50 % energie ušetříte využitím uložené horké vody nebo horké vody z potrubí.

Umístění pračky a sušičky na sebe šetří prostor, díky nízké spotřebě mohou oba spotřebiče fungovat současně.

Také sušičky mohou být vybaveny technologií ProSense, která používá pokročilé snímače vlhkosti a teploty k úpravě délky sušení a spotřeby energie u jakékoliv velikosti náplně. Šetříte tak čas a energii, ale také oděvy.

Už dávno neplatí, že sušičky jsou žrouti energie. Například sušička AbsoluteCare od AEG spotřebuje při sušení plné dávky 8 kg prádla při pro-gramu Bavlna – sušení pro uložení do skříně jen 1,51 kWh elektrické energie. Jedno sušení při ceně podle sazby DO2D 4,83 Kč za kWh vychází na 7,29 Kč.

Vyhrajte svého strážce oblečení

Během měsíce listopadu 2016 budou v rámci soutěže Vyhrajte strážce svého oblečení, kterou připravily iDNES.cz a společnost Electrolux, publikovány čtyři články s tematikou praní a sušení, a to od 8. do 29. listopadu 2016. Součástí čtvrtého článku bude také test se čtyřmi otázkami, na výběr budou tři možné odpovědi. Do slosování budou zařazeni čtenáři, kteří správně zodpoví všechny čtyři otázky.

Odpovědět je třeba do 4. prosince 2016 do 22:00. Potřebné informace najdete v předchozích článcích soutěže nebo na webových stránkách společnosti Electrolux (www.aeg.cz, www.strazciobleceni.cz či na facebookovém profilu AEG Česká republika).

Vylosované vítěze zveřejníme 7. prosince 2016. Bližší informace k soutěži zde.

1. cena: volně stojící sušička AEG AbsoluteCare v hodnotě 24 790 Kč

2. až 4. cena: balíček příslušenství AEG v celkové hodnotě 529 Kč (vaky na jemné prádlo, odvápňovač pračky, antivibrační podložka k pračce)

5. až 7. cena: voucher v hodnotě 250 Kč na nákup na www.zoot.cz

Sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DEE68SC:

Sušička prádla s technologií AbsoluteCare® pro tu nejlepší péči o funkční oblečení, vlnu i hedvábí. En. třída: A+++, kapacita sušení: 8 kg, způsob sušení: tepelné čerpadlo, vnitřní osvětlení bubnu, hlučnost při sušení: 65 dB, typ motoru: invertor

Hlavní cena v soutěži - sušička AEG AbsoluteCare T8DEE68SC


Témata: oděv, AEG, Electrolux, Zoot