Bydlet můžete i v bývalém pivovaře

Bydlet můžete i v bývalém pivovaře | foto: Vizualizace: Itaka

Praha-východ: o pětinu levnější domy i byty

  • 25
Když někomu nevadí jezdit denně do práce autem nebo vlakem, může na novém bydlení v Praze-východ ušetřit několik milionů korun. Stěhují se tam hlavně mladé rodiny.

V Horních Počernicích, které jsou součástí metropole, stojí řadový rodinný dům 4+kk pět a půl milionu.

Projedete Počernicemi, minete ceduli konec hlavního města Prahy, a ve středočeských Čelákovicích vás stejně velký dům vyjde na čtyři miliony.

Vzdálenost mezi oběma rodinnými domy je zhruba deset kilometrů, cenová úspora milion a půl. Podobně nakoupíte třeba také v Jirnech, v Jenštejně nebo v Nehvizdech.

Čím dále budete od Prahy, tím více ušetříte. A stejné je to s novými byty. Garsoniéru v Praze pod milion sedm set tisíc neseženete, v Praze-východ stojí i méně než milion.

Nejdůležitější je dobré spojení do hlavního města
Za dům či byt v Praze-východ lidé podle makléřů z realitních kanceláří zaplatí zhruba o dvacet procent méně, než kolik by dali za stejnou nemovitost byť v okrajové části metropole.

Daniel Hanzal z realitní společnosti Maxima Reality uvádí, že největší zájem o bydlení v Praze-východ je v obcích nebo v bezprostřední blízkosti obcí s rychlým vlakovým nebo autobusovým spojením do Prahy, například v Čelákovicích, na Úvalsku, Říčansku či v Šestajovicích.

Autobusem se z těchto měst a obcí dostanete do půl hodiny na okraj Prahy, ke stanici metra, vlakem jste do třiceti minut přímo v centru na Masarykově či smíchovském nádraží.

"Tak rychle se já do práce nedostanu. Bydlím na Pankráci a na Smíchov mi to trvá s přestupem z metra na tramvaj téměř tři čtvrtě hodiny," říká Lada Ryšánková z Prahy.

Přiznává však, že za Prahu by šla bydlet jen velmi nerada. Ví, že do obchodů je to pak mnohem dál, stejně tak do divadel či sportovních center.

"Ale kdybych nezdědila družstevní byt, asi bych musela uvažovat jinak," připouští šestadvacetiletá žena.

Kdo se stěhuje za prací, hledá i levné bydlení
Nejlevnější bydlení v rodinných domech seženete v projektech, kde rostou desítky řadových domů v několika etapách.

"Člověk ovšem musí počítat s tím, že ještě několik let bude bydlet v rozestavěné oblasti a s minimální občanskou vybaveností," upozorňuje makléř Hanzal.

Mnohdy tyto projekty připomínají satelitní městečka. Některé rostou vyloženě "na zelené louce", jiné jsou v těsném sousedství staré zástavby v obci.

V tom případě lidé tak přece jen nepřijdou alespoň o základní sortiment potravin v malých obchodech, mají blízko na radnici, někde i na poštu. To se pak zas ne vždy líbí starousedlíkům, kteří byli zvyklí na určitou tvář obce a okolní krajiny i na svůj klid.

Důchodkyně Věrka Drozdová ze Stříbrné Skalice, která je součástí Prahy-východ, je například ráda, že se žádný velký projekt v okolí její obce nerýsuje.

"Naštěstí zde máme hodně členitý terén, který se k rozsáhlejší výstavbě nehodí. Snad jen na jednom návrší se má stavět asi třináct rodinných domů," pochvaluje si.

Dodává, že problém by byla určitě občanská vybavenost malé obce, obecní vodovod, kanalizace. Nejsou na velký nárůst počtu obyvatel dimenzované.

"Když jedeme s manželem autem, sledujeme okolo Uhříněvsi, Jesenice i Říčan, jak tam přibývají nové řady domků. Nemají žádné náměstí, prostě tam kolem nich není nic," dodává.

Ven z Prahy se stěhují především mladé rodiny, které si tam mohou pořídit větší byt než v hlavním městě. Kvůli nižší ceně obětují i složitější dopravu do práce a smíří se často i s problémy s dojížděním dětí do kroužků nebo do škol - ne ve všech obcích byli na příliv novousedlíků připraveni a nemají pro jejich děti ve školkách místo.

Někdy tak autem či vlakem ku Praze vyráží celá rodina. "Řada klientů je z Moravy, šest dokonce ze Slovenska. Dávají přednost lacinému bydlení v blízkosti Prahy a dojíždění za prací," říká Jindřich Procházka, jeden ze soukromých vlastníků, kteří stavějí domy a byty v Čelákovicích.

Můžete bydlet třeba i v loftu
Kdo dává přednost bydlení v bytě, najde v Praze-východ také celou řadu projektů. Patří k nim třeba přestavba historického pivovaru v obci Škvorec nedaleko Úval na 64 loftových bytů, kterou provádí společnost Itaka.

Všechny byty by měly být dokončeny do podzimu 2008 (prvních pětadvacet bytů již v únoru příštího roku), přičemž garsoniéra vychází na zhruba 890 tisíc, dvoupokojový pětasedmdesátimetrový byt na 2 700 000 korun a mezonetový byt 3+kk, který má 112 čtverečních metrů, vychází na 3 900 000 včetně DPH.

Většina bytů má výhled buď na rybník a park, nebo na starý zámeček. Všechny byty mají přístup do společné zahrady ve starém pivovarském dvoře, kde budou mít děti majitelů bytů chráněné hřiště.

V prostorách starých klenutých sklepů bude wellnes centrum s posilovnou, saunou a bazénem. O bezpečí se postará recepce s 24hodinovou ochrankou.

Kolik stojí rodinné domy
Čelákovice:
V Rybníčkách od 4 milionů korun

Bašť: Nová Bašť od 4,9 milionu korun

Postřižín u Prahy: od 2,5 milionu korun

Jenštejn: Nový Jenštejn od 3,1 milionu korun

Zdiby: Slunečná stráň od 7,7 milionu korun