Praha mění podmínky přidělování bytů

  • 3
Konec časů, kdy majetní lidé mohli od města za výhodných podmínek získat byt. Tak by se dal shrnout zásadní zlom bytové politiky pražské radnice. Bytový dům s poetickým názvem Triangl otevřeli ve středu odpoledne v Řepích zástupci pražské radnice.

Téměř polovina z více než dvou set sedmdesáti bytů má sloužit lidem postiženým předloňskými povodněmi.

Pražská radnice nechala v Řepích za bezmála půl miliardy postavit šestnáctipatrový bytový komplex s více než dvěma sty sedmdesáti byty. Část bytů hodlá pronajímat již podle nových zásad na dobu neurčitou a za zvláštních podmínek.

Na městský byt měli mít nárok pouze sociálně slabší rodiny. Na včerejším slavnostním otevření Trianglu to uvedl náměstek primátora Jan Bürgermeister (ODS).

"Každoročně stavíme kolem sedmi stovek nových bytů. Ty by neměly být pronajímány na dobu neurčitou. Podle nového principu by bydlení v obecních bytech využívali jen ti občané, kteří nejsou schopni si za vlastní pořídit nájemní nebo soukromé bydlení. Přesněji řečeno ti, kteří se nezaviněně ocitli v tíživé životní situaci," řekl Bürgermeister.

Triangl však bude mít i jiné nájemníky. Do zhruba poloviny bytů se nastěhují lidé z Holešovic, Karlína a Libně, kteří při předloňských povodních přišli o přístřeší nebo byli vyplaveni.

Některé byty hodlá magistrát přenechat lidem profesí, které město nezbytně potřebuje, například učitelům či policistům.

Co přinese nová bytová politika

* od nynějška se budou městské byty pronajímat pouze na dobu určitou
* nájemníci budou muset pravidelně dokládat, že jim životní situace neumožňuje pořídit si vlastní bydlení, například pomocí úvěru

Dvacet bezbariérových bytů ve vyšších patrech je vyčleněno pro handicapované. "Do všech bytů je ale možné se dostat některým ze tří výtahů přímo z podzemních garáží a přízemí domu," uvedl ředitel bytového odboru magistrátu Vladislav Dykast.

Bürgermeister, do jehož resortu bydlení spadá, již dříve poznamenal, že mnoho obecních bytů v současné době obývají lidé, kteří mají možnost pořídit si pomocí dostupných úvěrů vlastní byt. V Trianglu bude nájemník muset pravidelně dokládat, že má na byt stále nárok a finanční situace mu neumožňuje najít si bydlení jinde.

Triangl, do kterého se první nájemníci budou stěhovat o prázdninách, se podle náměstka primátora Jana Bürgermeistera stane první vlaštovkou nové městské bytové politiky. Pražská radnice podle něj v současné době spravuje zhruba jedenáct tisíc bytů.

Radnice také do budoucna uvažuje o tom, že nabídne obyvatelům obecních bytů jejich odkoupení, aby se zbavila nájemních smluv na dobu určitou. "Za utržené peníze bude město moci pořídit jiné odpovídající byty. V těch by již pro nájemníky platila nově zavedená pravidla a byty by sloužily skutečně jenom spoluobčanům v tíživých životních situacích," doplnil Bürgermeister.

Nově postavený bytový komplex Triangl se v Řepích nachází uprostřed stávající bytové zástavby. Budova má tvar písmene Y a během šestnácti měsíců ji postavila firma Geosan Group.

Pro handicapované nájemníky je dům řešen bezbariérově a má i svoje vlastní agregáty pro případ výpadku elektrické energie. "Toto zařízení umožňuje nouzové použití výtahů, nouzové osvětlení chodeb a garáží," vysvětlil výrobní ředitel Geosan Jiří Šalda.

Z celkové částky 434 milionů korun na jeho stavbu město získalo dotaci Státního fondu rozvoje bydlení ve výši přesahující 159 milionů.

Nově otevřený bytový komplex Triangl v Řepích