Ideální je, pokud můžete pracovat mimo domov a počítač doma využívat jen občas.

Ideální je, pokud můžete pracovat mimo domov a počítač doma využívat jen občas. | foto: Profimedia.cz

Práce doma může narušit chod rodiny, říká odborník na feng šuej

  • 22
Když si přenesete práci domů, může to narušit vaše soukromí. Pro ostatní členy rodiny nebo partnera bude těžké odlišit, kdy potřebujete klid na práci a kdy už jste připraveni komunikovat.

Ideální je, pokud můžete pracovat mimo domov a počítač doma využívat jen občas, když si například potřebujete přečíst poštu nebo něco najít na internetu. Jestliže to jinak nejde a vy musíte mít kancelář doma, je lepší jí vyčlenit samostatnou místnost.

Budete-li mít pracovní návštěvy, není od věci, aby měla zvláštní vchod zvenku nebo z chodby u hlavních dveří. Domluvte se s rodinou na režimu a dodržujte "pracovní" dobu, aby se nestalo, že budete v pracovně zavření od rána do večera.

Najděte si v kanceláři bezpečnou pozici pro sezení. Měli byste sedět zády ke stěně, po levé nebo pravé ruce by mělo být okno a směrem přes stůl byste se měli dívat do volného prostoru a také na dveře.

Stěna za zády navozuje pocit bezpečí a pohled přes stůl umožní, aby přicházely nové nápady. Přirozený výhled na dveře zajistí, že zaregistrujete každého, kdo vstoupí.

Nejvhodnější je pracovní židle na kolečkách s vysokým opěradlem pro záda a opěrkami pro ruce a ergonomicky tvarovaný psací stůl. Osvědčeným tvarem stolu je ledvina, v jejíž vykrojené části sedíte.

Svítidlo by mělo většinu světla směřovat přímo na pracovní desku. Nedoporučují se bodovky po celém stropě, protože ostrým a rovnoměrným osvětlením vytvářejí stres.

V pokoji by mělo být dost přirozeného světla a nejlépe by mělo přicházet klasickými okny, ne střešními. Kancelář by měla být útulná, i když o něco střídmější než ostatní místnosti v bytě.

Snažte se vyhnout umělým a studeným materiálům - pravé dřevo nebo dřevotříska jsou mnohem lepší než plast, sklo a mnoho kovu. Na stěny doporučuji světlé teplé barvy, podlaha může být tmavší.

Je lepší, aby náročná pracovní jednání probíhala někde jinde než u vás doma. Pokud se tomu nevyhnete, proveďte potom očistu prostoru: provětrejte místnost a buď pročistěte negativní energie svíčkou či vonnou tyčinkou, nebo zazvoňte na tibetský zvoneček, aby se nepříznivá atmosféra ihned rozptýlila.

Chcete vědět více?

Vše o domácích pracovnách čtěte ve středeční příloze Bydlení MF DNES.

Tipy, jak správně zařídit domácí pracovnu, a test, z nějž se dozvíte, zda ji vůbec doma potřebujete, jestli vám stačí otevřený pracovní kout, nebo byste si měli zařídit samostatnou kancelář, najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 12. listopadu.