Chcete-li si koupit nemovitost, přesvědčte se, zda na ni nejsou věcná břemena

Chcete-li si koupit nemovitost, přesvědčte se, zda na ni nejsou věcná břemena | foto: Profimedia.cz

Pozor na věcná břemena. Důkladně prostudujte výpis z katastru

  • 11
Rozhodli jste se, že si pořídíte rodinný dům nedaleko za Prahou. Prohlédli jste inzeráty a vybrali si pěkný domek za velmi nízkou cenu. Jak je to možné? Nemovitost je v pěkném, udržovaném stavu, se zahradou, na atraktivním místě. Ale proč je tak levný?
Na realitním trhu se občas objevují nemovitosti určené k prodeji s "problémem". Může jít o věcná břemena, kterými je byt nebo dům zatížen, nebo zástavy, nejčastěji bankovním institucím kvůli hypotékám. A takové nemovitosti se hůře prodávají, proto prodávající musí nasadit nižší cenu.

Věcná břemena omezují vlastníky nemovitostí ve prospěch někoho jiného tak, že je povinen něco strpět, něčeho se zdržet nebo něco konat. Jejich potíž je v tom, že přecházejí při prodeji nemovitosti z jednoho vlastníka na druhého. A je velmi složité je zrušit.

Pozor, abyste nekoupili dům, ve kterém někdo bydlí Věcné břemeno může být například předkupní právo nebo právo dožití. Prodávající vám prodává dům a dušuje se, že po podepsání kupní smlouvy si dědečka, který zde bydlí, přestěhuje k sobě domů. Na listu vlastnictví je však vloženo věcné břemeno, že jistý pan Josef Novák může v domě dožít bez ohledu na změnu vlastníka. A vy si koupíte dům i s dědečkem.

Může to být také právo souseda čerpat z vaší studny vodu nebo přecházet přes váš pozemek. Jak se dozvědět, zda je dům "čistý" a neváznou na něm žádné zástavy ani věcná břemena? Na listu vlastnictví v katastru nemovitostí, kde je vše evidováno, a to v části B a C.

Některá ale zapsána nejsou nikde a přesto platí. Prostě proto, že už takový stav trvá dlouho a jsou tak lidé zvyklí. Mezi taková věcná břemena patří třeba některé cesty. Jinými slovy, máte třeba pole, přes které lidé léta chodí a jezdí na další pole či k nějakým stavením. Ačkoliv tato cesta nevznikla oficiálně, prostě tam je a funguje. A vy to musíte strpět.

Dalším příkladem mohou být v minulosti vybudované různé inženýrské sítě, třeba vodovodní či plynové potrubí. Tehdy se nějakými oficialitami někdo zkrátka netrápil. Prostě k sousedovu domu dělníci potrubí položili zrovna přes zahradu domu, o jehož koupi zrovna uvažujete.

Vás dnes budou trápit o to více. Jednak proto, že vlastníka těchto inženýrských sítí, například vodárny či plynaře, budete muset v případě potřeby na svůj pozemek pustit, budete muset strpět případné opravy a podobně. Navíc mají ochranné pásmo, takže v okruhu několika metrů nemůžete nic postavit. To by vám mohlo překazit plány třeba s přístavbou domu nebo například stavbou zapuštěného bazénu.

Koupila pozemek s plynovodem
Podobnou zkušenost zažila Jarmila Peňázová, která zatoužila po rodinném domku. Jenže ať počítali, jak počítali, jejich úspory ani příjmy na jeho pořízení nestačily. Dům je v podstatě drahý všude stejně. Ušetřit se dá tedy jen na pozemku. Bez zahrady by pro ně nemělo moc smysl, ale pak přišla nabídka, která vše vyřešila.

"Kamarádka mi řekla o pozemku, který se jeho majitel snažil již několik let marně prodat. Vede přes něj totiž plynové potrubí vyšší kategorie," vypráví Jarmila Peňázová. "A to znamená ochranné pásmo skoro na celém pozemku. Volný ke stavbě zůstal jen malý kousek při jeho okraji."

Spousta přátel jim říkala, že jsou blázni. Rodiče byli také skeptičtí. Negativní názor zastávali i realitní makléři. Takový pozemek je podle nich naprosto neprodejný. Peňázovi se nenechali odradit.

"Pro nás tento pozemek představoval možnost mít velkou zahradu, v jejím užívání plynové potrubí nijak neomezuje," říká Peňázová. "A domek jsme vždycky chtěli jen malý, na velký bychom ani neměli peníze." Nakonec tedy pozemek koupili za velice nízkou cenu a chtěli začít stavět. Dnes spokojeně bydlí.

Odborníci varují - nekupovat
Co na to realitní odborníci? Většina z nich odpoví kupujícímu na dotaz ohledně výhodnosti či nevýhodnosti koupě nemovitosti s problémem: nekupovat. "To musí seriózní realitní kancelář doporučit, i když tak ztrácí obchod,“ říká Jiří Fajkus z realitní kanceláře Real Spektrum. Pokud je renomované realitní kanceláři taková nemovitost nabídnuta do portfolia, pokusí se problém vyřešit, neboli, jak se říká, nemovitost "vyčistit".

To znamená pomoci prodávajícimu v případě, že to lze, věcných břemen se zbavit. A teprve potom ji nabídnout k prodeji jako bezproblémovou. Zatajení problému kvůli dosažení vyšší ceny by se nemuselo vyplatit. "Kupující by mohl dodatečně uplatnit nároky na slevu z kupní ceny pro právní či jiné vady nemovitosti," upozorňuje advokát Milan Jelínek. Otevřenost ke kupujícímu lze tedy vřele doporučit.

Kde hledat informace
Věcné břemeno vzniká vkladem do katastru nemovitostí. Na výpisu z vlastnického listu zjistíte, zda nemovitost, o které si potřebujete zjistit základní informace, je nebo není nějakým druhem věcného břemene zatížena. Přitom se zaměřte na dvě situace, které mohou u věcných břemen nastat:

* V části B bývají zapsána věcná břemena, jež byla uzavřena ve prospěch vlastníka nemovitosti. Taková břemena většinou zvyšují hodnotu evidované nemovitosti, nebo mohou být dokonce nezbytně nutná pro její řádné využívání, například právo přístupu k nemovitosti přes cizí pozemek .

* V části C musí být zanesena věcná břemena, která představují pro vlastníka evidované nemovitosti omezení vlastnického práva, jako je právo souseda využívat vaši studnu nebo dožití dědečka v horním patře domu.

,