Na začátku bude úřad chtít zjistit, jestli lze dům na místě postavit

Na začátku bude úřad chtít zjistit, jestli lze dům na místě postavit

Povolení při stavbě domu

  • 2
Od loňského ledna je papírování kolem stavby domu jednodušší. Nečekejte však, že to bude zcela snadné. Stavbu stačí ohlásit, k tomu je však třeba vyplnit složitý formulář, sehnat mnoho dokumentů a podpisy sousedů.

Dům z katalogu, či na míru - čtěte ZDE
Z jakých materiálů stavět dům - čtěte ZDE
Dům nestavte bez dohledu odborníka - čtěte ZDE

Abyste nedělali zbytečné chyby, nejprve zajděte na stavební úřad. Popište úředníkům, co zamýšlíte, a nechte si vysvětlit, co po vás budou chtít. Požadavky se mohou úřad od úřadu lišit.

Územní rozhodnutí či územně plánovací informace
Na začátku bude úřad chtít zjistit, jestli lze dům na místě postavit. Většinou stačí vyřídit si takzvanou územně plánovací informaci, kterou vám vydá stavební úřad.

Do jednoduchého formuláře, který si opatříte na stavebním úřadě nebo na internetu, popíšete stav pozemků, nároky na připojení na sítě a silnici a podobu domu. Úřad vám pak buď potvrdí, nebo zamítne možnost takový dům postavit.

Pokud dům nesplňuje podmínky stavby na ohlášení (více v rámečku), namísto územně plánovací informace musíte získat územní rozhodnutí.

Znamená to vyplnit o dost složitější formulář a opatřit k němu vyjádření různých institucí. Zároveň musíte třeba na plotě u pozemku vyvěsit plánek stavby.

Ohlášení nebo stavební povolení
Rodinný dům na ohlášení lze postavit třeba na parcele v jinak už zaplněné ulici. Jindy budete většinou potřebovat stavební povolení. Formulář ohlášení je podobně složitý jako žádost o povolení.

Nemusíte však čekat na souhlas, ale po uplynutí 40denní lhůty můžete stavět. Pokud vám během prvních třiceti dnů této lhůty úřad stavbu zakáže, nezbývá než požádat o povolení a vše začne nanovo.

Stavební řízení se od ohlášení liší hlavně v tom, že trvá 60 dní, za povolení zaplatíte 300 korun a dům nesmíte stavět svépomocí. V případě nedostatků (chyby v dokumentaci nebo nevyhovující projekt) se řízení přeruší, dokud věc nenapravíte.

Tím se vše prodlouží, stejně jako když se odvolají třeba sousedé. Úřad může stavební řízení spojit s územním, čímž se vyřizování naopak urychlí. Podáte dvě žádosti, ale přílohy, které se shodují, stačí dodat jen jednou.

Až stavbu domu dokončíte, ať už na ohlášení nebo stavební povolení, stačí, když nejméně 30 dní předtím, než se do domu chcete stěhovat, oznámíte stavebnímu úřadu, že se k tomu chystáte. Když nepřijde zákaz, můžete bydlet.

Projekt a přílohy k formulářům
K žádosti o povolení i k ohlášení musíte přiložit projektovou dokumentaci vyhotovenou autorizovaným projektantem.

Pokud do ní předem zapracuje požadavky dotčených orgánů a vlastníků dopravní infrastruktury a sítí, třeba silnice, telefonních kabelů či kanalizace, bude pak povolování snazší.

Dotčené orgány jsou instituce, které chrání veřejné zájmy, například ochrana vod, památková nebo požární. Jejich vyjádření musíte přiložit k formulářům. Něco mají na starosti úředníci na radnici, kde je i stavební úřad, vyřízení bývá zdarma.

Majitelé infrastruktury jsou někdy soukromé firmy a ty si mohou účtovat úhradu nákladů, třeba poštovné. Firma Telefónica O2, jíž patří telefonní kabely, si od listopadu účtovala za vyjádření až 600 korun. Od 1. března poplatky zrušila, ale nadále si účtuje poštovné 110 korun. Jiné firmy poplatky za vyřízení nevybírají, ale nelze to v budoucnu vyloučit.

Jak si práci ulehčit
Nový stavební zákon přinesl novinku, která může legalizování stavby ulehčit. Je jím takzvaný autorizovaný inspektor - odborník, který místo úřadu zkontroluje projekt a jeho dodržení a poté stavbu povolí.

Namísto povolení vydá certifikát, který je mu rovnocenný. Bude si účtovat poplatek, podle České komory architektů přibližně 1 000 korun za hodinu. Na tuto službu si však kvůli úředním průtahům musíte ještě chvíli počkat.

Na papírování si také můžete najmout někoho, kdo se v něm vyzná. Tuto službu nabízejí architekti, projektanti či stavební firmy nebo ti, kdo provozují stavební poradenství nebo inženýrskou činnost ve výstavbě neboli inženýring. Podle velikosti domu je cena za službu osm, ale třeba i 40 tisíc korun.

Ohlášení versus stavební povolení
Ohlášení
- potřebujete ho, stavíte-li rodinný dům se zastavěnou plochou do 150 m2, podzemním podlažím do hloubky tří metrů, nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Dům musí být v souladu s předem získanou územně plánovací informací, stát v zastavěném území a nesmí mít nároky na novou infrastrukturu. Formulář má tři a půl strany, lhůta na vyřízení je 40 dní, musíte prokazatelně informovat sousedy. Vyřízení je zdarma.
Stavební povolení - potřebujete ho u stavby domu, který nesplňuje požadavky pro ohlášení. Předchází mu územní řízení, jehož výsledkem je územní rozhodnutí, někdy ho lze spojit se stavebním řízením. Formulář má čtyři a půl strany, lhůta na vyřízení je 60 dní. Povolení každé stavby stojí 300 korun.

,