Kombinování starého s novým dodává interiéru šarmantní vzhled i pohodlí.

Kombinování starého s novým dodává interiéru šarmantní vzhled i pohodlí. | foto: Petr Zhoř

Potomek vynálezce Křižíka zrekonstruoval a vrátil do života úžasný dům

V letitém domě, který se rekonstruoval s citem a kde jsou téměř slyšet kroky předků, se žije jinak než v novostavbě. I když moderně, tak příjemně postaru.

"Mám rád staré věci, i když to někdo nemůže pochopit, líbí se mi kombinovat je s moderními," usmívá se ve svém památkově chráněném domě s výhledem na řeku Lužnici Rudolf Barta.

Je to potomek Františka Křižíka, významného průmyslníka a vynálezce, který zkonstruoval obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu a zdokonalil elektrické tramvaje i mnoho dalších zařízení.

Rudolf Barta má odmalička úctu k předkům a historii vůbec. I proto ho lákají budovy s geniem loci, a nejen ty, které během let získala rodina v restituci, jako například zámeček v Oltyni nebo ve Stádlci.

"Dům jsme s mojí manželkou Ivanou objevili před pěti lety v jižních Čechách při návštěvě našich přátel, Jana Kačera a Niny Divíškové. Z deseti domů, které jsem zařizoval i v nich bydlel, je myslím nejlepší. I proto jsme si byli jistí, že v něm zůstaneme nadosmrti. Teď ale uvažujeme o prodeji, protože pro nás začíná být moc velký."

Pohled na dům z ulice. Majitelé si mohli dovolit jen malé vikýře.

Mezi kostelem a zámkem

Z posledního domu, který Rudolf Barta zařizoval, dýchá opět historie. Atmosféru polohy mezi gotickým kostelem a renesančním zámkem dovádí k dokonalosti další historický objekt, hrobka knížecího rodu Paarů, jejíž část stojí majestátně přímo na zahradě.

Atmosféru dotváří i blízká hospoda, kam chodíval svého času na pivo Petr Vok. V 16. století postavili Šternberkové místní špitál, až v pozdějších dobách k němu přibyl tento dům. Postupně sloužil k nejrůznějším účelům, před sto lety jej obývaly například jeptišky a malý sirotčinec, po roce 1989 dokonce skauti.

Na krásné terasovité zahradě zůstalo ohniště a neproniknutelná džungle z bezinek. Břízy rostly ze stropů, všechny podlahy byly propadlé, stejně jako dvě schodiště. Zbyly jen sice 270 let staré, ale velmi zachovalé trámy, které stačilo pouze obrousit.

V domě objevili stavebníci sklep ze 17. století, snad součást podzemní chodby mezi budovou kostela a zámkem. Dnes je z části "tajné" chodby vinný sklípek.

Pod domem sbíhá k řece velká terasovitá zahrada.

Návrat do historie

Manželé Bartovi se snažili vrátit během roční rekonstrukce vše do původního stavu, zachovali jak dispozici úctyhodných 440 m² obytné plochy, tak architektonické detaily. Pod stropem například našli nepatrný zbytek fabionu, který dnes zdobí interiér v celé své parádě.

Veškerou obnovu nenechali náhodě, při pracích radil moderním zedníkům zkušený umělecký štukatér. Zvláštní technikou tak vznikly například i křivé zdi v chodbě, dávající na odiv původně vyhlížející nerovnosti. Ostatně mnohé místnosti nejsou pravoúhlé, což dodává domu osobité kouzlo.

Může se hodit

Hledáte vlastní bydlení? Vyberte si z pestré nabídky na Reality.iDNES.cz.

Oproti původnímu stavu přibyla ke dvěma podlažím jen půdní vestavba s co nejmenšími vikýři, což byla podmínka památkářů, stejně jako podoba dřevěných špaletových oken.

Vnitřní křídla s dvojitými skly, která se otevírají dovnitř, doplňují venkovní s jednoduchými skly otevíranými ven. Okna majitel doladil parapety z jihoafrické žuly, ladícími barevně s okny. Rekonstruoval se i "kozí chlívek" v těsné blízkosti domu, kde s oblibou nocují návštěvy.

Hlavní obytné místnosti jsou propojené širokým vstupem.

Umění dokonalosti

Jako původní působí podlaha ve dvou hlavních obytných místnostech ve vstupním podlaží. "V Praze-Dejvicích jsem objevil malý obchůdek s italskými starožitnostmi, do oka mi tam ale padla hlavně nádherná podlaha," vzpomíná majitel. Výrobcem je česká firma, která téměř vše vyváží do ciziny, její podlahy zdobí například zámky ve Francii. "Přesně něco takového jsme si s Ivanou představovali."

Další dominantou propojených místností jsou kamna, která si majitelé nechali postavit od kamnáře. "Představte si, podobná jsem kdysi viděl v časopise Domov, fotku jsem měl léta schovanou, pak jsem ji tři měsíce hledal, našel a nechal podle ní kamna postavit," vzpomíná.

"Chtěli jsme se dívat do ohně, takže vznikl jakýsi ´kočkopes´, krbová vložka obložená kachly." Aby nebyla kamna moc velká, nebo malá, správnou velikost určili podle modelu, který si s manželkou postavili z krabic.

Starobylý dojem navozují nové parkety a špaletová okna.

Interiér zabydlel starožitný nábytek, vkusně zkombinovaný se současnými solitéry a novodobou technikou včetně vybavení kuchyně a špičkového alarmu. Prim tu stále hrají, tak jako v předchozích domovech, vyobrazení předků široké Křižíkovy rodiny.

K perličkám rozhodně patří obraz s Křižíkovou tramvají, malovaný detailně podle fotografie. I Křižíkova lampa, původně ze Stádleckého zámku, připomínající při zatažené obloze zářící měsíc, napovídá, že v tomto domě se žije nejen přítomností, ale i minulostí.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.