Potkal student potkana...

Vlastní pokoj je místem, kde lze ubytovat zvířata pocházející z nejrůznějších koutů Země. Lidé kontakt s nimi potřebují a o mladých lidech to platí dvojnásob. Záliba v jednotlivých živočišných druzích však podléhá módě. Stále rozšířenějším hitem mezi mladými je už pár let potkan, může totiž svého majitele doprovázet i venku - na rameni či v rukávu. Ač tomu mnozí nevěří, je jedním z ideálních živočichů pro chov v bytě.

Chlupatí

Když vynecháme psa a kočku, zbývá celá řada druhů, které lze chovat v jednom pokoji. Běžní jsou křečci a morčata, ale i myši. Někomu může při představě potkana na koberci naskočit husí kůže, protože si toto zvíře spojuje výlučně s kanálem. Potkani jsou však společenští a velmi inteligentní tvorové. Chovají se bílé a vícebarevné laboratorní formy. Jsou všežraví. Nejvhodnější je pro ně terárium s nejrůznějšími prolézačkami, třeba z kusů keramické roury. V teráriu potřebují doupě na spaní, může být i z obrácené krabice od bot. Nově se v bytech objevují i noční hlodavci činčily. Mají však větší nároky na prostor, protože se nedají tak ochočit jako potkan a nechtějí zpět do klece. Potřebují tedy vyšší příbytek, kde by mohli skákat z větve na větev. "Mám doma sklípkana a strašilky. Máma se jich bojí, takže mi moc nechodí do pokoje. Trochu ji uklidnilo, když jsem terárium zabudovala mezi skřínky," svěřuje se Veronika Černá, studentka II. ročníku gymnázia v Praze. "Hmyz teď nemůže ven, a navíc to vypadá v pokoji docela dobře." Ryby,obojživelníci, plazi a hmyz jsou tradičně oblíbenými živočichy vhodnými i pro panelák. Chovají se v akváriích a teráriích. Nápadité umístění skleněných beden v pokoji může tvořit zajímavou živou dekoraci.

Akvária

Živá voda s barevnými rybkami prohánějícími se kolem zelených listů může pokoj oživit a zkrášlit. Akvarijních ryb je nepřeberné množství - od těch nenáročných, jako jsou neonky či paví očka, přes o trochu choulostivější skaláry (vyžadují vysoké akvárium) až po vzácné africké tlamovce,kteří nosí své mladé v tlamě. Společně lze chovat pouze druhy, jež mají podobné nároky na teplotu a kvalitu vody a navzájem se nepožírají. Oblíbená jsou akvária zabudovaná do nábytkových stěn. Další možností je takzvaná průhledná poloha v prostoru místnosti, kdy je vidět naskrz vodou. V každém případě by mělo být umístěno mimo přímý dopad slunečních paprsků, jinak nastane těžký boj se zelenými řasami. Je mnoho možností, jak zařídit interiér, který by vyhovoval chovaným druhům a zároveň lahodil oku. Na říční písek lze aranžovat kameny různých barev a tvarů, či tvrdé pařezové dřevo. Stěny lze obložit břidlicí či korkem. Materiály nasbírané v přírodě je nutné předem vyvařit, aby se zabránilo zavlečení nežádoucích organismů. Vše doplní akvarijní rostliny rozmanitých odstínů a tvarů. V akvaristikách lze získat veškeré technické vybavení, rybky, rostliny i užitečné informace. Ty můžete vyčíst z téměř nepřeberné řady knížek s podrobnými návody, i jak akvárium založit a udržovat.

Terária

Jsou vhodným obydlím především pro plazy - různé druhy hadů, želv, ještěrek, gekonů, scinků, chameleonů, a dokonce i leguánů. Pocházejí z různých teplých koutů světa, a proto k vybavení jejich nového domova nezbytně patří žárovka, která jim nahradí hřejivé slunce. Osvědčeným stínidlem, používaným i v zoologických zahradách, je hliněný květináč zavěšený dnem vzhůru. Plazi jsou zajímaví a mohou být i přítulní, protože člověk je báječným zdrojem tepla, které si sami vyrobit neumějí. S jejich takzvanou studenokrevností souvisí i to, že mnozí z nich přijímají potravu třeba jen jednou za tři týdny. To může být výhodou v době dovolených. Na rozdíl od ptáků a savců totiž nepotřebují neustálý přísun živin právě na výrobu tepla. Potravou zajišťují jen svůj růst a obnovu. Jejich tělesná teplota je závislá na teplotě okolí. Potravní nároky jsou dle druhů rozmanité - od vegetariánů po masožravce. Hadi a někteří další dokonce vyžadují živou kořist. Suchozemské želvy mají zase zvláštní nároky na roční cyklus. Zimu musí prospat nejlépe ve sklepě při nízké teplotě. V létě zase potřebují výběh na přímém slunci. S jeho pomocí vyrábějí vitamin D pro svůj krunýř. Když jim poskytnete, co potřebují, mohou vám dělat společnost několik desetiletí. Živočichové, jako jsou vodní želvy a obojživelníci, vyžadují něco mezi akváriem a teráriem. Potřebují k životu oba živly - rádi si zaplavou, ale zároveň musí mít možnost vylézt na souš.

Opeřenci

Chovat lze ptáky nejrůznějších velikostí a nároků. V každém případě by měli mít dostatečně velkou klec a možnost se prolétnout po pokoji. Pokud kvůli tomu nechcete pokaždé zavírat všechna okna, může pomoci například moskytiéra, u velkých papoušků spíše pevné pletivo. Právě papoušci jsou asi jedni z nejoblíbenějších. Pokud nemají partnera, vezmou za společníka rádi i člověka. Inteligence velkých druhů, jako je například papoušek šedý, se blíží primátům. Dokázala to řada etologických pokusů, ve kterých počítal do sedmi a podle počtu teček nakreslených na tabuli zvedal poklop označený stejným počtem. Jejich schopnost dokonale imitovat okolní zvuky a slova, která často slyší, je zdrojem stálé zábavy. Návštěvě se může stát, že dřív, než se dotkne kohoutku, uslyší zvuk vytékající vody. Papoušek sedí opodál a dobře se baví. Ani papoušci vlnkovaní zvaní andulky se nenechají zahanbit a směle počítají do šesti.

Na co si dát doma pozor

* U akvária je nutné počítat s jeho velkou hmotností mnoha litrů vody, která vyžaduje pevný a spolehlivý nábytek. Užitečným bezpečnostním opatřením je polystyrenová deska pod jeho dnem. To totiž může při velkém tlaku vody prasknout i kvůli docela maličké částečce písku, která se pod něj dostala. Když se místo do skla zaryje do polystyrenu, je akvárium od pohromy uchráněno.

* Pakobylky či strašilky, které od vnějšího světa dělí z jedné strany terária nebo větší sklenice jen gáza, ji obratně prokoušou a jdou se pohoupat na záclony.Takovým výletům může zabránit jen dobře připevněné husté pletivo z tenkých drátů.

* Had, když uteče, i dva týdny ho nenajdete, protože se schovává třeba v úzké škvíře mezi skříní a zdí.

* Křeček okouše rohy povlečení či přikrývek, a když už žádné nenachází, vrhne se na elektrické kabely. Pokud se dostane do koupelny, vleze otvorem pro roury do šachty a najdete ho u sousedů bydlících o pár pater níž. Na takový průzkum se s chutí vydá i potkan.

* Ptačí společníci dostanou chuť na vitaminy a ozobou vše zelené, co je v jejich dosahu. Když jsou hotovi, pustí svůj exkrement přímo na otevřenou knihu.