Posviťte si na bydlení

  • 17
Koupit do bytu nový lustr nebo lampu se na první pohled může zdát jednoduché. Ovšem realita bývá mnohdy velmi složitá. Nejde jen o to přijít do obchodu a ukázat na první lustr, který nám padne do oka. Důležité je pečlivě zvážit čtyři základní faktory: styl zařízení bytu, velikost pokojů, účel osvětlení a samozřejmě i finanční možnosti.

V posledním případě nejde jen o cenu jednotlivých lamp nebo lustrů, ale také o  spotřebu elektřiny.

Jenže světlo není jen účet za proud. Člověk sice musí dobře vidět, ale musí se také v pokoji cítit co nejlépe. Osvětlení je totiž emocionální záležitost a každý je vnímá jinak.

Architekti upozorňují také na to, že světlo dokáže zničit, nebo naopak vylepšit celý prostor. Proto také doporučují určitý čas s osvětlením v bytě počkat a klidně nechat viset žárovky ze stropu a vše dobře promyslet.

Pokud si nejste jisti tím, že si svítidla dobře vyberete nechte to raději na specialistech bytového osvětlení. Přizvat si k práci odborníka totiž neznamená mít vyšší výdaje, ale mnohdy je tomu naopak.

Některé specializované prodejny svým zákazníkům svítidla jen neprodávají, ale rovnou jim i vypracují světelnou studii pokoje či bytu a nechají svítidla namontovat. Toto poradenství je už zahrnuto v ceně výrobků.

Při volbě vhodného osvětlení se bere v úvahu rozměr místnosti, výška stropu, členitost pokoje a zájmy majitele bytu.

A jaké světlo je v bytě potřeba? Centrální osvětlení slouží k nasvícení celé místnosti. Používá se k tomu například klasický lustr nebo nepřímé nástěnné osvětlení, kterým jsou halogeny směrované do stropu.

Další důležitou součást osvětlení celého bytu dotváří dosvětlovací svítidla, kterými jsou nejrůznější lampy ke čtení, osvětlení obrazů či světla u zrcadel nebo kuchyňské linky.

Poslední v řadě jsou orientační a bezpečností světla například u postele, či schodů. 
 
Obývací pokoj
V obývacím pokoji je většinou rozhodujícím požadavkem navození příjemné atmosféry. Tvar a vzhled svítidla se podřizují vkusu majitele a měly by ladit s celkovým zařízením. Pokud máte nižší strop, pak nelze s ohledem na oslnění doporučit použití lustru s žárovkami bez stínítek, které mají vyvolat dojem osvětlení svíčkami. Jako světelné zdroje lze doporučit úsporné zářivky. Pro zdůraznění různých detailů - vázičky v poličce, akvária, obrazu a podobně - lze použít i reflektorky.

Ložnice
Ložnice je z hlediska osvětlení poměrně komplikovaným prostorem, kde se střetává velké množství požadavků. Osvětlení by mělo vytvářet příjemnou atmosféru. Z tohoto hlediska je třeba doporučit použití světelných zdrojů s teple bílou barvou světla. Množství světla by mělo být regulovatelné. Dále je třeba zajistit dostatek světla pro čtení jak v posteli, tak u psacího stolu. V obou případech jsou vhodné polohovatelné lampičky s neprůhledným stínítkem.
 
Koupelna
V koupelně je prioritou číslo jedna zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Z tohoto důvodu je nutno umisťovat svítidla co nejdále od vany a umyvadla. Svítidla by měla mít dvojí izolaci a krytí IP 54 (před stříkající vodou). Dále je většinou preferována účelnost, to znamená, že volíme jednoduchá svítidla nejlépe v páru. Jedno, pro celkové osvětlení, se umisťuje na strop a druhé nad zrcadlo nad umyvadlem.

Kuchyň
V kuchyni je u osvětlení rozhodující funkčnost a účelnost. Důraz se klade na kvalitní a dostatečné osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky. Pro celkové osvětlení je vhodná lampa s průsvitným stínítkem kulového nebo deštníkového tvaru, osazená kompaktní zářivkou. Je také možné použít lineární zářivky na stropě. Pro osvětlení pracovní plochy linky je nejvhodnější svítidlo zabudované přímo do dolní poličky kuchyňské linky.

Dětský pokoj
Rozhodujícím požadavkem je účelnost a dostatek světla na pracovním stole. Pro celkové osvětlení je možno použít nejrůznější druhy svítidel zpravidla teple bílého odstínu. Pokud jsou obyvateli menší děti, je třeba zvažovat použité svítidlo z hlediska jeho rozbitnosti a možnosti zranění vzniklými střepy. Pracovní stůl dítěte je v každém případě třeba vybavit polohovatelnou lampičkou, kterou umisťujeme na opačnou stranu stolu, než je ruka, kterou dítě píše.

Osvětlení v dětském pokoji

V místnostech, kde dlouhodobě svítíte používejte úsporné žárovky.

Koupelna by měla být rovnoměrně osvětlena, protože světlo opticky zvětšuje prostor. Zvláštní pozornost zaslouží osvětlení zrcadel.

Koupelna by měla být rovnoměrně osvětlena, protože světlo opticky zvětšuje prostor. Zvláštní pozornost zaslouží osvětlení zrcadla.

Interiér domu rozzářil architekt osvětlením

Interiér domu rozzářil architekt osvětlením

Interiér domu rozzářil architekt osvětlením

Interiér domu rozzářil architekt osvětlením

Interiér domu rozzářil architekt osvětlením

Interiér domu rozzářil architekt osvětlením