Po  zasunutí lůžka vznikne pohovka.

Po zasunutí lůžka vznikne pohovka. | foto: Ing. arch. Miroslav Stach

Jak zařídit malý byt nebo pokoj: základem je lůžko skryté v pódiu

  • 29
Byt, nebo skladiště? V malém prostoru se podobným otázkám lze někdy vyhnout jen těžko. I proto přišel mladý architekt Miroslav Stach s praktickým konceptem pro malé byty.

Jeho nápad s označením Small flat by Balanceidea nabízí kombinaci pracovního místa nebo kuchyně s prostorem pro spaní, stejně tak jej lze využít pro obytný prostor a ložnici, funguje také v dětském pokoji.

Může se hodit

Hledáte nové bydlení a stačí vám zatím menší byt? Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

"Základ tvoří pódium, které slouží v horní části jako pracovní místo. Je možné je využít i jako jídelní kout nebo jako další prostor pro relaxaci. Uvnitř pódia je ukrytá postel, která z něj ´vyčnívá´. Tato část společně s polstrovaným čelem tvoří pohovku," popisuje architekt Stach.

Postel se v případě potřeby snadno vysune a připraví bez námahy ke spaní. Ráno se lůžko z větší části zasune a je z něj opět pohovka. "Na rozdíl od většiny rozkládacích pohovek však může tato postel mít plnohodnotnou matraci a umožnit zdravý spánek stejně jako klasická volně stojící postel," zdůrazňuje autor.

Garsonka pro jednu či dvě osoby - varná deska a dřez jsou za posuvnými dveřmi.
Garsonka pro jednu či dvě osoby

Garsonka pro jednu či dvě osoby - varná deska a dřez jsou za posuvnými dveřmi.

Kam s ním

Lůžko v pódiu nemusí sloužit jen pro každodenní spaní. Domácí pracovny často suplují i pokoj pro hosty. V běžném provozu tak místnost funguje jako pracovna, když přijede návštěva, stačí postel jenom vytáhnout.

V malých bytech nebo garsonkách bývá častým problémem i spojení obytného prostoru s ložnicí a ještě velkorysou kuchyňskou linkou. "V našem konceptu tento problém řešíme kuchyňským ostrůvkem, který z vnější strany ´kuchyně´ vytváří pohodlné sezení na pohovce. Tu je následně možné vysunout do prostoru místnosti, a vytvořit tak příjemné a velkorysé místo na spaní s plnohodnotnou matrací pro zdravý spánek," vysvětluje Miroslav Stach.

Postel se schová i v kuchyňském ostrůvku.

Pracovní část kuchyně je od lůžka oddělená sklem, aby nedošlo k zašpinění relaxační části kuchyňského ostrůvku a přitom prostor zůstal opticky volný. A tedy i větší. V rámci ostrůvku je díky tomu možné vytvořit jak varné centrum, tak i mycí část s dřezem.

Dětským pokojům často chybí dostatek místa pro hrací a pracovní plochu, přitom je nutné někam umístit postele. Řešení pomocí paland není vždy ideální. Někdy vadí nízká výška místnosti, problémy nastávají i v okamžiku, kdy jsou děti nemocné nebo když se provádí úklid a převlékání lůžkovin.

Dtěský pokoj s dvěma lůžky - po jejich zasunutí se uvolní plocha pro hraní.

Autor

Ing. arch. Miroslav Stach

  • Absolvent Fakulty architektury na ČVUT v Praze
  •  Práce pro ateliér A.M.O. projekt a Sense of living
  •  Autor stavebního systému Box house – spolumajitel patentu
  •  Autor systému e-Qbook.com – elektronického stavebního deníku – spolumajitel patentu
  •  Z realizovaných rodinných domů:  RD Brandýs nad Labem, RD v Tuchlovicích
  • Z projektů: České komerční centrum v Minsku, vinice v Chile, bytový komplex v Holešovicích, polyfunkční dům ve Zlíně, hotelový komplex v Thajsku, projekt Green village v Saudské Arábii
  • V současné době se věnuje konceptům Life technologies a MY garden – pasivní a soběstačné domy, vlastní produkce potravin a energie.
  • Nyní pracuje jako jako hlavní architekt v architektonickém ateliéru Balanceidea.
     

"Koncept pro malé byty Small flat by Balanceidea tento problém řeší pomocí rozdělení plochy místnosti na dvě funkce, hraní a práci. Pracovní část je na vyvýšeném pódiu s pracovním stolem a úložnými prostory, například knihovnou nebo skříňkami na hračky. Pod tímto pódiem jsou plně zasunuty postele," vysvětluje architekt Stach.

Různými kombinacemi uložení je možné vytvořit spaní pro jedno nebo až tři děti. Vše záleží na individuálním řešení a konkrétních potřebách rodiny.

Po zasunutí postele je prostor místnosti opět volný pro hraní dětí.

Spaní na přání

Velikost pódia a postele/pohovky lze navrhnout přímo na míru bytu a jeho obyvatel, stejně tak i tvar a rozložení pracovního místa a jiných funkcí (úložné prostory) je dobré přizpůsobit konkrétnímu bytu a danému prostoru.

Aby bylo pódium i lůžko dostatečné pevné, doporučuje použít Miroslav Stach kombinaci ocelového a dřevěného roštu, která se opláští. Přírodní materiály jako dřevo nebo kůže dodávají podle něho celku příjemnější vzhled. Pro vlastní plášť je však možné použít i dřevotřísku nebo lamino, je u nich však důležité mít na paměti, že nedosahují takové pevnosti jako například dřevo.

Protože se pro celý koncept využívají standardní skladebné rozměry, je možné do postele umístit jakoukoli běžně vyráběnou matraci. Postel a v ní umístěná matrace je uložená na vzdušném roštu, spodní část je tak nadzvednutá nad podlahu. "Postel tak může ´dýchat´, vytváří se příznivé klima pro zdravý spánek a regeneraci organismu," tvrdí autor.