Rodinný dům v Budyni nad Ohří od studia 3+1 architekti

Rodinný dům v Budyni nad Ohří od studia 3+1 architekti | foto: Lubomír Fuxa

Postavte si dřevostavbu. Nyní až o 15 procent levněji

  • 15
Hospodářská krize obrací ekonomická pravidla naruby. I když je něco žádané, ceny mohou klesat. Platí to i pro dřevostavby, kterým pomohla výrazná sleva stavebního dřeva.

Zájem o dřevostavby v Česku v posledních letech rychle rostl. Rekordní byl rok 2007, kdy se dřevěných domů postavilo dvakrát tolik co předešlou sezonu. Nyní se přírůstek ustálil na 1 500 až 2 000 domech ročně, což jsou tři až čtyři procenta stavebního trhu.

"V současné krizi je odvětví staveb, na něž se používá dřevo, jedno z mála, které má zajištěno zakázky i na letošní rok a neočekává se významný pokles produkce," odhaduje Jan Řezáč z Nadace dřevo pro život.

Přesto se teď nedá čekat zdražování. Konkurence se přiostřuje a na firmy doléhá strach z krize, v zahraničí se trh propadl, takže několik desítek tuzemských společností se snaží udržet si zákazníky stůj co stůj. Pokud uvažujete o dřevěném domě, existují tři důvody, proč to udělat právě nyní. - čtěte Druhy dřevostaveb. V čem se liší pět typů konstrukcí

1. Stavební dřevo je velmi levné

"Na trhu je po zpracování kalamit a snížení poptávky kvůli krizi přebytek dřeva. Jeho cena proto výrazně klesla. Stavební dříví je i přes pokles kurzu koruny laciné," říká Eva Kijonková, mediální zástupce Lesů České republiky. "Ceny stavebního řeziva jsou na historických minimech," potvrzuje Jan Mičánek z dřevařské firmy LESS & Timber.

Třeba v Německu ceny klesly až o 30 procent, v Česku je to pět až 15 procent. Laciné je především méně kvalitní dřevo, ceny se naopak nezměnily u truhlářského řeziva pro výrobu nábytku, oken či schodů nebo u vysoce jakostního dřeva z Finska a Kanady. "V krizi neklesá zájem o dražší věci, ale spíše o ty levné," říká Martin Kovář z firmy Finny-Honka-cz, která staví finské sruby.

Samotná cena dřeva však neovlivní cenu dřevostavby až tolik - sleva bude zhruba v řádu desítek tisíc korun. U většiny domů totiž tvoří dřevo jen do 20 procent stavby.

"Pokud klesne cena řeziva o 15 až 30 procent, na ceně našich domů se to projeví maximálně jedním procentem," vysvětluje Zdeněk Křivský z firmy Porsenna stavební, jež staví domy s podílem dřeva do pěti procent. U domů s větším podílem dřeva, hlavně těch z masivu, může být sleva výraznější.

Podle odborníků budou letos ceny stagnovat, nebo by mohly ještě poklesnout - až o 10 procent. Ve druhé polovině roku či napřesrok se však může trend obrátit. Proto není dobré příliš váhat. Ještě více než cena dřeva ovlivňuje náklady na stavbu cena práce. Nyní jsou některé společnosti ochotné tuto část nákladů snížit.

2. Dá se mnohem více usmlouvat

"Firmy jsou zoufalé, jdou do toho, že nevydělají moc, jen aby jejich lidi měli práci. Mohou zlevnit až o 15 procent, ale jen když do toho budou tlačené - nebudou mít zakázky a klient se bude zdráhat," říká Jiří Novotný z jilemnické Pily Novotný. Projeví se to spíše u typových domů, individuální výstavby se to tolik nedotkne.

Rozšiřuje se však i jiný trend - firma nezlevní, ale nabídne lepší podmínky. Stavitelé se více snaží se zákazníky vyjednávat a vyjít jim vstříc. Za stejnou cenu vám dají třeba kvalitnější podlahy či izolace, nebo vám seženou levnější dřevo, než z jakého běžně stavějí.

Lehké dřevěné konstrukce se velmi hodí na výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Izolace se vkládá do stěn a ty díky tomu nemusejí být příliš silné - jsou méně než poloviční ve srovnání se zděnou stavbou.

3. Nízkoenergetický dům šetří peníze

"Získáte tak větší užitný prostor ve vztahu k zastavěné ploše," říká Petr Kuklík ze stavební fakulty ČVUT. Při současných vysokých cenách energií jsou nízkoenergetické a pasivní domy stále aktuálnější, protože dokážou ušetřit velkou část nákladů na vytápění.

Například v tradičně stavěném novém domě vytápěném elektřinou zaplatíte za teplo ročně asi 30 tisíc korun, v nízkoenergetickém pouze kolem 12 tisíc korun, v pasivním to mohou být třeba jen čtyři tisíce ročně.

Od dubna bude navíc možné na stavbu pasivních domů získat státní dotaci, přesné podmínky pro její získání budou známy v březnu. - čtěte Nejlepší české dřevostavby jsou k vidění v Praze


Architekt Patrik tichý
Poradce MF DNES

Namísto laciných dřevostaveb vyrobených v továrně, u nichž nelze časem měnit dispozici ani je rozšířit, doporučuji nechat si navrhnout individuální dřevostavbu a spojit ji s dalšími prvky ekologického stylu života. Tedy zkombinovat dřevo s jinými přírodními materiály, jako je kámen či sklo, a s alternativními zdroji energie.



Kde hledat informace o dřevostavbách

* topkontakt.idnes.cz
* www.drevoprozivot.cz
* www.drevenydum.org/cz
* www.admd.cz
* drevostavby-cz.cz
* stavba.tzb-info.cz
* www.estav.cz
* www.drevostavby-domy.com
* www.pasivnidomy.cz

,