Vila těsně po dokončení

Vila těsně po dokončení | foto: Filip Šlapal

Postavili si vilu, kterou obdivuje celý svět. Přístup k ní ale mají jen tunelem

Měli jen dvě možnosti: buď se rozloučit s přáním bydlet ve čtvrti, kde rodina žila už od roku 1906, nebo si koupit pozemek pár stovek metrů od rodného domu, ale bez možnosti přímého vstupu z ulice. Leda tunelem. Zvolili druhou variantu.

Atraktivní pozemek s krásným výhledem na Prahu je odříznutý jinými parcelami od chodníku i silnice.

Architekti jim proto navrhli postavit přístupový tunel. Vyřešením přístupu ale dilema nekončilo. Velké váhání budil i vzhled domu.

"Postupně jsme dostali několik návrhů. Architekti nám nabízeli minimalistické krychle nebo stodoly, případně domy do L, protože v zadání měli bydlení pro dvě rodiny. Jenže když vyrostete v secesní vile, hranatá škatule vás nenadchne," vysvětluje svůj postoj majitelka.

Opuková zeď v pozadí stála za použitím spongilitu na fasádě - stavba těsně po dokončení

Opuková zeď v pozadí stála za použitím spongilitu na fasádě - stavba těsně po dokončení

Teprve poslední architektonické studio - Hlaváček & partner - splnilo představy obou manželů. Michal Hlaváček akceptoval nápad s tunelem a vypořádal se také s dalším handicapem pozemku, totiž jeho orientací.

unikátní vila

Vila včetně fasády a kruhových okének představuje unikátní architektonické řešení.

Její fotografie se proto dostala mezi 12 + 1 nejlepších staveb na světě s tímto materiálem, které Rheinzink použil na svém reprezentačním kalendáři, který distribuuje po celém světě.

Vila byla také zařazena do publikace Slavné pražské vily.

Nejlepší výhled se nabízí na severní stranu, zatímco na západní a jižní se dům ocitá až nepříjemně blízko k domům sousedů. Takže žádné soukromí. A toho si majitelé hodně považují. To byl také jeden z důvodů, proč vila získala svůj netradiční vzhled.

Celkovou koncepcí a tvarem, ale také díky kombinaci obkladového kamene spongilitu a zaobleného obkladu fasády z Rheinzinku® (slitina elektrolyticky jemného zinku a přesně definovaných podílů mědi a titanu), se stavbě podařilo vymanit se z přesně určeného časového zařazení i ze všech módních trendů.

Objevují se zde i zcela netradiční prvky. Třeba místo dnes tak módních velkých oken vymyslel Hlaváček malé kruhové otvory, které propouštějí světlo, aniž by bylo narušeno soukromí. Naopak vznikají zajímavé světelné efekty.

Na jižní stranu k sousedům vedou jen úzká vodorovná okna

Na jižní stranu k sousedům vedou jen úzká vodorovná okna

Náročná stavba

Základní konstrukce domu, základy, stěny a stropy jsou ze železobetonu. Většinou byly použity stěnové nebo deskové systémy, ale také ztužující trámy, sloupy a průvlaky.

"V suterénních částech je beton vodostavební. Trochu byly problémy s napojením tunelu a domu vzhledem k celkovému rozsahu konstrukce, zvažovali jsme i jiné materiály, ale nakonec, kvůli ztužení, jsme použili železobeton," popisuje architekt Hlaváček.

Obkladový kámen spongilit je použitý ve vrstvě s tloušťkou pouze 3 cm

Obkladový kámen spongilit je použitý ve vrstvě s tloušťkou pouze 3 cm

Zadavatel si totiž například přál nejen dvě volně propojené bytové jednotky, ale také bazén, netradičně umístěný nikoli v úrovní zahrady, ale vlastně v druhém podlaží.

"Pro mě je bazén takřka rehabilitační záležitostí, ne zábavnou. Ráno vstát z postele a pokračovat v bazénu pořádným protažením," vysvětluje majitel.

Vnitřní nerezový bazén o rozměrech 9 x 4 metry mu to umožňuje v plné míře. Chlór se tu na čištění samozřejmě nepoužívá. Původní nápad s otvíravou fasádou u bazénu neprošel, zato světelné efekty s jeho nasvícením fungují dokonale.

Bazén má rozměry 9 x 4 m

Bazén má rozměry 9 x 4 m

Bazén a přístupový tunel osvětlují polyakrylátové světlíky. U bazénu jsou vybaveny kanálky na zachycení případného kondenzátu, bazén navíc osvětlují reflektory umístěné na střeše.

Neklidná fasáda

Celý objekt je zateplený bohatou vrstvou tepelné izolace, přes kterou se nerezovými kotvami připevnil finální exteriérový obklad. Působí příjemným, ale až neklidným dojmem. Někomu tak stříbřitá fasáda připomíná dokonce plachty.

Volba titanzinkového materiálu Rheinzink ale nebyla prvotní, původně se uvažovalo kvůli spongilitu o obkladu dřevem.

"Nakonec se nám to zdálo už moc ‚retro‘, a tak jsme se rozhodli pro kontrastní materiál. Hrály v tom roli také pocity klienta, kterému kovová fasáda vyvolávala vzpomínky na určitou etapu života a zážitky z ní," vysvětluje Hlaváček.

Kruhová okna propouštějí příjemné měkké světlo - stav těsně po nastěhování

Kruhová okna propouštějí příjemné měkké světlo - stav těsně po nastěhování

Spongilit na fasádě vybral architekt až po dlouhých diskusích s dodavateli. Mohutnou opukovou zeď s oblouky, která tvoří opěrné a plotové stěny na obvodu parcely, tady postavili majitelé vedlejší vily už před řadou let.

Aby nový dům alespoň nějak pohledově korespondoval se svým okolím, rozhodli se majitelé pro kamenný obklad. Jenže klasická opuka vhodná nebyla, je příliš těžká a přitom málo odolná.

"Navíc jsme mohli provést obklad v tloušťce asi jen tří centimetrů, a to lze s opukou jen velmi těžko," tvrdí Michal Hlaváček, "proto se použil spongilit. Materiál lehký jako peříčko, skoro plave, ale je to přírodní kámen."

Koupelna těsně po dokončení

Koupelna těsně po dokončení

Malé kruhové otvory nahrazující okna v pracovně a koupelně (je jich kolem 150) byly dalším prubířským kamenem. Žádný dodavatel se do nich nechtěl pustit, protože šlo o složitý průchod všemi vrstvami fasády, bylo nutné vyřešit čištění, rosení, dilataci a podobně. Nakonec si architektonické studio pomohlo samo.

"Okénka jsou bez problémů, hlavně v koupelně pak vytvářejí skvělé efekty," tvrdí majitelka, která si okna pečlivě hlídala. Byla třeba ostře proti velkým proskleným tabulím. "Kdo by to čistil," říká procítěně.

Bydlení pro dvě rodiny

Dům tvoří dva samostatné byty, přesně podle přání investorů. Ti jen už teď litují, že rodiče nepřesvědčili na malý výtah.

"Jednou to skončí pojízdnou židlí na schody, ale tu lze na schodiště instalovat celkem bez větších technických problémů," říká manžel, který je s novým domem velmi spokojený.

Hlavní výhled směřuje na sever, proto jsou okna i po stranách

Hlavní výhled směřuje na sever, proto jsou okna i po stranách

"Skvěle se nám tu bydlí, nic bych neměnil. Snad nám jen chybí pracovna pro manželku, zneužívá tu mou," říká s úsměvem, který naznačuje, že v této rodině se vždy domluví.

A to i s rodiči manželky. Mohou se spolehnout na rodinné zázemí, ale i na okolí, kde žijí desítky let. I pro ně bylo bydlení v lokalitě, kterou znají, velmi důležité.

Technické údaje

Vytápění - plynové kotle Buderus, vzduchotechnika a odvlhčování pro bazén

Okna - dřevěná, bezpečnostní dvojsklo

Dveře - atypické na zakázku, součást designu objektu

Bazén - nerez 9 x 4 m, je přístupný z obou části dvojdomu (pro obě generace). Aby se zabránilo průniku vlhkého vzduchu do ostatních části domu, je přístup do prostoru bazénu vedený přes "přetlakové" komory, které vlhký vzduch blokují.

Ing. arch. michal hlaváček

Docent Michal Hlaváček založil architektonický ateliér HLAVÁČEK & PARTNER, s. r. o., (držitel certifikátu ČSN EN ISO 9001:2001) s bratrem Martinem v roce 1992.

Přednášel architekturu v zahraničí, už několik let vede architektonický ateliér na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Ateliér Hlaváček & Partner se zabývá architekturou, urbanismem, interiérovým designem, poskytuje kompletní služby při přípravě i provádění staveb jakéhokoliv rozsahu, zpracovává kompletní projektovou dokumentaci ve všech stupních včetně legislativního projednání, autorského dozoru a dokumentace pro výběr dodavatele. Při realizacích menšího rozsahu zabezpečuje dodání stavby na klíč.

Ateliér obdržel řadu cen. Bytový soubor Horní Počernice získal ocenění Stavba roku 2008, bytový dům Tatarkova v Praze 4 dostal Cenu ředitele státního fondu rozvoje bydlení pro rok 2008.

Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou obdrželo 1. cenu v Národní soutěži Gloria Musealis v kategorii muzejní počin roku 2004, stalo se také Stavbou roku 2005 Libereckého kraje atd.