Koncepce domu vychází z polohy na východním svahu

Koncepce domu vychází z polohy na východním svahu | foto: Robert Virt

Postavili si finský srub na Valašsku. Šrouby vyrovnávají jeho sedání

  • 126
Stavba moderního srubu má daleko do romantické představy o zálesácích, kteří si postaví obydlí metodou "udělej si sám". Dnes jde o vyspělé technologie, v nichž hrají svou roli jak příroda, tak dokonale přesné výrobní postupy.

Manželé středního věku bydleli v běžném zděném domě, při pobytu v Norsku před několika lety však měli možnost vyzkoušet si, jak se žije ve srubu.

"Příjemné klima v dřevěném domě nás nadchlo. Srub udržuje stálou vlhkost ovzduší, optimální pro dýchací cesty. Rychle se vytopí a také dobře drží teplo. Žijete ve zdravém prostředí obklopeni přírodou, pohled na strukturu dřeva působí harmonicky na duši. Pro stavbu nového domu jsme si proto bez váhání vybrali finský srub," vysvětluje majitelka domu.

Zastavěná plocha domu je 247 metrů čtverečních

Zastavěná plocha domu je 247 metrů čtverečních

Zvolili si společnost Kontio, druhého největšího dodavatele ve Skandinávii. Přestože nabízí stovky typových variant, manželé se rozhodli pro vlastní návrh.

Žena zde uplatnila svou profesi projektantky, a to od vytvoření dispozice podle vlastních představ až po citlivé zakomponování stavby do terénu.

V podkroví je pouze pracovna a zázemí pro hosty

V podkroví je pouze pracovna a zázemí pro hosty

Dřevěná katedrála

"Vycházela jsem z polohy ve východním svahu, přístup na pozemek vede podél severního okraje. Další důležité hledisko bylo přání soustředit všechny obytné místnosti do přízemí, v podkroví máme jen pracovnu a zázemí pro hosty," pokračuje hostitelka.

Hned za vstupní předsíní se otevírá členitý, ale spojitý prostor, který zahrnuje sezení, jídelnu, kuchyň, schodiště a galerii v podkroví. Nad hlavní částí, orientovanou na východ, se klene vysoký, tzv. katedrálový strop otevřený až po vrchol krovu.

Nad hlavní částí, orientovanou na východ, se klene tzv. katedrálový strop otevřený až po vrchol krovu

Nad hlavní částí, orientovanou na východ, se klene tzv. katedrálový strop otevřený až po vrchol krovu

Místnost s vysokými okny naplňuje neodolatelný výhled na křivky protilehlých valašských kopců. Jídelna a kuchyně mají okna také na jih a na západ, takže slunce tu hostuje po celý den. Na východní a na západní straně přiléhají k domu dvě terasy, stolovat lze vždy - na sluníčku i ve stínu.

Západní část dispozice tvoří ložnice, koupelna a zimní zahrada, propojené velkým oknem. Severní část zaujímá technické zázemí a zděná garáž.

Pohoda a klid k tomuto domu patří

Pohoda a klid k tomuto domu patří

Příroda i počítač

Příprava i realizace srubu probíhají jako zcela exaktní proces řízený počítačem. Základ tvoří dokonale vodorovný podklad, proto je povrch základové betonové desky upraven samonivelační hmotou.

Roubená konstrukce na něm vyroste jako stavebnice z lepených dřevěných hranolů o rozměrech 180 x 200 mm, spojovaných na pero a drážku, spáry vyplňují speciální pěnové těsnicí pásky.

Vysušené dřevo finské borovice je velmi kompaktní, pevné a odolné, nelze však potlačit přirozený proces sesychání a "sedání" stavby, a to každoročně o 15 až 20 mm na jeden metr výšky stavby.

Vnitřní opláštění z prken evokuje příjemný pocit tepla

Vnitřní opláštění z prken evokuje příjemný pocit tepla

Proces sedání trvá zhruba tři roky, dodavatel se s ním vypořádává pomocí rektifikačních šroubů. V rozích, v místě styku nosných stěn a v dalších přesně daných bodech, prochází konstrukcí na celou výšku drážka s ocelovým prutem ukončeným šroubovou hlavicí.

Servisní technik přichází v pravidelných intervalech provést kontrolu a pomocí těchto šroubů vyrovnat celou konstrukci do výchozí vodorovné polohy.

Tím se předchází deformaci stavby, praskání, vzniku spár a dalším nežádoucím fyzikálním jevům, které představují jakési nutné zlo bydlení v dřevostavbě.

Interiér se majitelé snažili sladit s typem stavby

Interiér se majitelé snažili sladit s typem stavby

V drážkách uvnitř stěn jsou vedeny také elektrické instalace, v koupelnách a kuchyních se využívají instalační předstěny s integrovanými rozvody vody a odpady.

Obvodové zdivo srubu o tl. 180 mm nedosahuje takových tepelněizolačních parametrů jako sendvičové dřevostavby, dům však jako celek díky kvalitním oknům a dobrému zateplení střechy splňuje požadované tepelnětechnické ukazatele.

Úsporné vytápění a ohřev teplé vody zabezpečuje tepelné čerpadlo systém země/voda. Celkové roční náklady na provoz domácnosti včetně veškerých elektrospotřebičů a venkovního whirlpoolu se pohybují kolem 32 tisíc korun.

Použité barvy nezapřou vliv Skandinávie

Použité barvy nezapřou vliv Skandinávie

Technické údaje

Zastavěná plocha: 247 m²

Užitná plocha: 257 m²

Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní nosné stěny roubená konstrukce z lepených hranolů 180 x 200 mm, příčky sendvičová konstrukce s vnitřní izolační vrstvou a opláštěním z prken, schodiště dřevěné samonosné, dřevěný krov, skladba střechy: dřevěné podbití, parozábrana, skelná vlna 300 mm, větraná vzduch. mezera, pálená taška Tondach, garáž zděná, dřevěný krov

Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními trojskly, vnitřní dveře dřevěné do obložkových zárubní

Vytápění: ústřední, zdroj energie tepelné čerpadlo systém země/voda (na zahradě je zemní kolektor), podlahové vytápění + radiátory, kachlová kamna s krbovou vložkou

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 9/2009.