Posezení na zahradě

Příjemnou idylu na krásně rozkvetlém balkoně či terase může ještě vylepšit pohodlný zahradní nábytek. O tom, jaký typ a materiál zvolit, by neměly rozhodovat jen finance, ale také styl domu. Materiálů na trhu je celá řada, od dřeva, plastu, kovu, ratanu nebo jejich různé kombinace. Když se rozhodnete, kolik peněz uvolníte ze svého rodinného rozpočtu a jaký tvar zahradního nábytku by se vám nejvíce hodil, vyhráno ještě nemáte.
Při výběru je totiž třeba brát ohled i na to, jak dobře se vám bude s židlemi či křesílky manipulovat, zda je možné jednotlivé kusy skládat na sebe (nábytkáři používají výraz "stohovat"), či jak dobře se bude nábytek snášet s vodou. Pokud jej nechcete při každé malé kapičce vody uklízet, nezapomeňte na slunečník nebo výsuvnou markýzu, která chrání vás i nábytek před sluncem, ale i před deštěm.

Dřevo, či ratan?
Nejpřirozeněji v zahradě vypadá dřevěný nábytek. Výrobky z masivního dřeva si můžete koupit už impregnované proti vlhkosti i barevně upravené. Pro kutily je určen nábytek v "přírodním" stavu, který si mohou sami upravit. Židli z borovice nebo smrku lze pořídit od necelých šesti set korun, skládací křeslo asi od dvanácti set korun a stůl kolem dvou tisíc korun. Záleží však na druhu dřeva, tvaru a výrobci. Zajímavě působí i kombinace dřeva a kovu.

Kovové části bývají upraveny barvami odolnými proti korozi. Skládací typy židlí i stolků lze snadno složit, a navíc nezaberou při uložení na zimu mnoho místa. Z tropických dřevin se na trhu nejčastěji objevuje zahradní nábytek z teaku či dřeva meranti. Výhodou je dlouhá životnost, ale za tu musíte zaplatit. Teakový nábytek může zůstat venku po celý rok díky přírodním olejům, jež obsahuje a které ho chrání před vodou. Židli z teakového dřeva pořídíte asi za sedm tisíc korun.

Pokud se však rozhodnete pro polohovací židli s vysokou opěrkou, můžete zaplatit i dvacet tisíc korun. Když si vyberete jako materiál ratan, měl by být neloupaný. Loupaný se používá pouze do interiéru. Venku by vám moc dlouho nevydržel. Neloupanému ratanu drobný déšť příliš neublíží, ale neměl by stát "ve vodě". Vhodným místem pro něj je krytý balkon či terasa. Za židli či křeslo zaplatíte asi tři až čtyři tisíce korun, pokud se rozhodnete pro kombinaci kovu a ratanu, pak kolem čtyř tisíc. Náhradou ratanu se stal nábytek ze speciálního vlákna Hularo, které je odolné proti všem vlivům počasí. Základní kostra z hliníku je pečlivě opletena, takže nábytek vypadá jako ratanový. Křeslo přijde asi na sedm až deset tisíc korun.

Litina nebo hliník
Jako materiál na zahradní nábytek poslouží i litina, která není sice tak oblíbená, ale má i některé výhody. Těmi je třeba stabilita či dlouhá životnost. Hodí se především tam, kde majitel počítá s tím, že nábytek zůstane během sezony na jednom místě. Často se objevuje v kombinaci se dřevem se speciální povrchovou úpravou. "Prodáváme lavičky a stoly, které jsou sestaveny z litinových boků a ošetřeného dřeva. To se impregnuje proti plísním, houbám, hnilobám i dřevokaznému hmyzu. Boky jsou natřené ekologickou barvou, základní a vrchní matovou nebo lesklou, záleží na požadavku zákazníka," vysvětluje Václav Kocman ze stejnojmenné firmy, která se specializuje na výrobu litinového zahradního nábytku.

Můžete si vybrat i to, jaké dřevo chcete použít na svůj zahradní nábytek. "Litinové boky se odlévají ve tvarech, které jsou staré přes dvě stě padesát let," doplňuje Václav Kocman. Povrch by měl také odolávat povětrnostním vlivům, a to jak proti vodě, tak proti slunečnímu záření. Cena lavičky v kombinaci litinové boky a dřevo je od třech a půl tisíce korun, podobnou částku zaplatíte i za stůl. Tento nábytek se hodí zejména k domům ve venkovském stylu. Další možností je hliníkový nábytek. Jeho výhodou je především lehkost a odolnost.

Nábytek z hliníkové slitiny mívá povrch upraven práškovým lakováním v různých barvách, může být i leštěný. Na chladnou sedací část je vhodný látkový potah, případně lze zvolit provedení s výpletem. Židli můžete pořídit za necelé dva tisíce korun, stůl přibližně za pět tisíc korun, lavici od čtyř tisíc korun. Opět záleží na tvaru a výrobci. Zajímavě působí i kovový nábytek. "Pro výrobu kovového nábytku používáme běžné válcované profily. Desky stolů a regálů jsou dřevěné či skleněné, " říká Ladislav Novotný z vestecké firmy Agro Jesenice. "Pro použití v exteriéru je nutné - před konečnou povrchovou úpravou vypalovaným lakem v odstínech podle barevné stupnice RAL - výrobky zinkovat, a to galvanicky či žárově."  Cenově se například židle pohybuje asi od dvou tisíc korun.

Nejlevnějším řešením je plastový zahradní nábytek. Ceny židlí začínají už u necelých dvou set korun. Plastu nevadí jakékoliv počasí. Občas jej stačí pouze opláchnout vodou. Pojem občas však bývá ošidný, protože plastový nábytek přitahuje výrazně prach, což je nepříjemné hlavně ve městech, kde se hodně práší. Protože je lehký, snadno se s ním manipuluje, bývá však také vratký. Ani tady se bez textilního sedáku neobejdete, a pozor levné typy mívají nepříjemně ostré hrany.

Lavička v kombinaci litina-dřevo

Takovýto zahradní nábytek se hodí spíše k modernějším domům

Ratanovému nábytku vyhovuje krytá terasa

Zahradní křesílko z hliníku