Ilustrační foto

Ilustrační foto

Pořizujete si kočku? Připravte se na komplikace

  • 141
Jestliže doma pro kočku nemáte vlastní pokoj, což většina chovatelů opravdu nemá, musíte se smířit s tím, že vám zvíře může upravit bydlení podle svých představ. Pokud kočku chováte v bytě od narození, problémy se soužitím mít nemusíte. Jinak je to s kočkami z ulice, ty nejsou vždy k člověku přátelské.

Chlupy, kam se podíváte
Kolik kočičích chlupů budete mít na kobercích, čalouněném nábytku a bytových textiliích, záleží na tom, jaké plemeno chováte. Pokud jste zvolili bezsrsté rasy sphynx či peterbald, nebudete chlupy muset řešit vůbec.

Pořídíte-li si plemeno chlupaté, je pak úplně jedno, zda to bude kočka dlouhosrstá nebo krátkosrstá, chlupů bude od obou stejně. "Řekla bych, že horší je to s chlupy z kočky krátkosrsté, protože ty se zapíchnou do koberce a jdou špatně vyluxovat," podotýká chovatelka Hana Podhajská, autorka webu www.panthera.zde.cz.

"Dlouhé chlupy jsou jemnější, takže mnohdy stačí navlhčená dlaň, žínka nebo houbička a nalepí se."

Počítejte tedy s tím, že s kočkou do vašeho bytu přijde i povinnost mnohem častěji vysávat či vytírat. Rovněž si pořiďte kartáče na šaty, protože chlupů budete mít i plné oblečení. "Pokud budete kočku pravidelně česat, množství uvolněné srsti bude nižší. V období zvýšeného línání pomůže i vykoupání," dává tipy chovatelka Zuzana Maršíčková.

Vejde kočka, ozve se kýchání
U některých lidí může přítomnost kočky způsobovat alergii, a to nejen na srst. Nezáleží na plemeni, většinou je to alergie na kočičí bílkovinu. To je nutné vyzkoušet, než si kočku pořídíte. Kočky plemene rex a ty bezsrsté mohou vyhovovat i alergikům.

Kdo zjistí, že alergií na kočky trpí, měl by omezit kontakt s nimi, neměl by je hladit ani drbat. Chlupy v bytě je pak třeba odstraňovat ještě častěji a poctivěji než normálně. Pokud ani to nepomáhá, je třeba dát kočku pryč.

Kočičí "vzory" na nábytku
Kočky nábytek neokusují a nebudou ho ani škrábat, když jim dáte jinou možnost, například jim pořídíte škrabadlo. Seženete ho v chovatelských potřebách, ale je možné vyrobit ho i doma. "Můžete je vylepšit pomocí speciálních sprejů, většinou bylinného původu, které kočky přitahují," přidává tip Zuzana Maršíčková.

Když tedy naučíte kočku brousit si drápky na škrabadle, nábytek by mohl zůstat nedotčený. Ale i tak se může někdy stát, že najdete kočičí "podpis" na čalounění, na židli či tapetách.

Kočky škrábou, když si hrají
Jak poznáte chovatele koček? Mají poškrábané ruce - mohla by znít odpověď. Pokud kočka škrábe třeba při čištění uší, stříhání drápků či jiné činnosti, která je jí nepříjemná, těžko s tím něco naděláte. Lepší je proto, když má přistřižené drápky, pak škrábance tolik nebolí.

"Setkávám se však často s tím, že kočka při hře člověka škrábe a kouše do krve. Příčinou je to, že kotě odebrali od matky příliš brzy," vysvětluje brněnská veterinářka Klára Fujanová.

"Koťata by měla být u matky minimálně do tří měsíců, aby se při hrách naučila používat jen naznačené útoky." Člověk totiž kočce nemůže ukázat, jak bolí seknutí drápkem nebo kousnutí špičákem. Jakmile je kočka moc agresivní, přerušte hru s ní a dejte jí jasně najevo, že se vám to nelíbí. Ale pozor, převýchova může trvat dlouho.

Kanárek k snídani? To ne
Znáte to z kreslených filmů - kočka sahá do klece s kanárkem či do akvária s rybičkami a mlsně se usmívá. Ve skutečnosti kočky ryby a ptáky aktivně neloví, ale chtějí si s nimi hrát.

"Akvárium raději zajistěte, aby se do něj kočka nemohla dostat," doporučuje chovatel Martin Šanda. "Totéž udělejte i s ptačí klecí, dejte ji tak, aby byla před kočkou chráněná." A když opouštíte byt, nechte kočku v jiné místnosti, než jsou ostatní zvířata.

Když kočka "mluví" hodně nahlas
Kočky a kocouři mohou být hluční, zvláště v období, kdy chtějí mít koťata. V rodinném domě to tolik nevadí, v bytě to může být problém. "Jestli chováte kočky jen na mazlení, dá se hlučnost řešit kastrací či hormonálními léky," radí Hana Podhajská.


KDE HROZÍ NEBEZPEČÍ

Pokojové rostliny - dejte je tak, aby na ně kočky nemohly. Ty jedovaté, jako jsou třeba konvalinky nebo difenbachie, úplně odstraňte.

Okna - ve vyšším než prvním patře pečlivě zajistěte okna, dveře na balkon a zábradlí na něm. Balkon či lodžii nechte zakrýt sítí, aby kočka nevypadla. Pád z prvního patra pro ni nemusí být nebezpečný, ale kočka se může zaběhnout a ztratit.

Úklidové přípravky, prací prášky, hnojiva, nástrahy na hlodavce, léky - ukládejte je tak, aby se k nim kočka nedostala.

Volně stojící zařízení - zabezpečte je, aby nemohlo na kočku spadnout.

Otevřený oheň nebo varná deska - dejte pozor na to, aby se k nim kočka nedostala, mohla by se popálit.

Elektrické kabely - raději je zajistěte, aby si s nimi kočka nemohla hrát a spotřebiče na sebe neshodila.

Mezery za nábytkem - zrušte různá zákoutí, do nichž by zvíře mohlo snadno vlézt, ale z nichž už by se samo nedostalo.

Rozbitné věci - nikdy je nenechávejte na krajích nábytku, aby je kočka neshodila, totéž může udělat i s dlouhým ubrusem.