Pořiďte si různobarevná rajčata

Na záhoně či balkoně vám právě mohou dozrávat plody, které nelze běžně koupit. Kupodivu mezi ně mohou patřit i obyčejná rajčata. Tato rostlina totiž kromě klasické červené a kulaté zeleniny může poskytovat také plody žluté, zelené či melírované, velké jako třešeň či borůvka nebo takové, které se podobají malé žluté paprice. Tyto plody mají tedy nejen nejrůznější tvary, ale i specifické vůně i chuť.

"Plody malých velikostí rostou v hroznech, takže úroda není tak malá, jak by se mohlo zdát, vysvětluje pražský zahradník a pěstitel Arnošt Petera, "keříčky obsypané rajčaty různých barev a velikostí navíc působí velmi ozdobně. S úspěchem je můžete pěstovat i v kontejnerech na balkoně." Malá i velká rajčata se pěstují obdobným způsobem. Ven by se měla vysazovat až po 15. květnu, kdy jim již nehrozí záhuba přízemním mrazíkem. Zrát začínají na přelomu července a srpna. Do skleníku se vysazují v dubnu a sklizeň může začít o tři týdny dříve než venku. Ve skleníku se teplomilným rajčatům daří. Když se však venku oteplí, je nutné příbytek větrat - stojící vzduch ráda nemají. Nemáte-li k dispozici skleník, je nejvýhodnější rostliny zasázet k jižní stěně domu, která jim bude v noci odevzdávat nastřádané teplo. Navíc přes ně můžete přetáhnout igelitový pytel. Takový miniskleník je využitelný i na balkonech.

Jak o ně pečovat

Venku i ve skleníku lze rostlinky zahřívat pomocí černé mulčovací textilie nebo stlačené a důkladně prolité posekané trávy. Tlení je učiněná teplárna. Kromě tepla potřebují rajčata i dostatek výživy pro náročnou tvorbu plodů. Poskytne ji kvalitní hnojivo, například krystalon. "Proti chorobám není nutné používat chemické přípravky. Mnohem výhodnější je předejít napadení plísněmi tak, že rostliny nebudou máčené deštěm ani kropením a neporostou v těsné blízkostí, aby neprorostly ve vlhkou džungli. Listy podezřelého vzhledu by měly být ihned odstraněny a zlikvidovány - na kompost však nepatří," radí Arnošt Petera, který ve svém zahradnictví různobarevná rajčata pěstuje už řadu let. "Vzrostlým rostlinám je vhodné preventivně ostříhat listy do úrovně 30 centimetrů. Stříhání listů i plodů by se mělo provádět nůžkami namočenými v dezinfekčním roztoku hypermanganu draselného." Sazeničky těchto zajímavých rajčat lze v některých zahradnictvích koupit za 5 až 15 Kč.

Jak je skladovat

Zásady uskladnění malých koktejlových nebo jiných netradičních rajčat jsou stejné jako pro rajčata běžná. Nelze je dlouhodobě uchovávat ve sklepě. Na rozdíl od zelí či brambor většinou nevydrží ani dva týdny. Pokud máte na zahradě či balkoně vlastní rostliny, nedozrávají naráz, ale postupně i v září. Je to jejich přirozená vlastnost a na stole tak mohou být stále čerstvá. Ze zahrady je ovšem musíte sklidit před prvními mrazy, i kdyby byla ještě zelená. Při pokojové teplotě postupně dozrají. Zralá rajčata po sklizení vydrží asi čtrnáct dní v lednici při teplotě kolem pěti stupňů Celsia. Velmi však záleží na stupni jejich zralosti a na odrůdě. Podle vašich požadavků by vám měl poradit každý dobrý zahradník. Přezrálá rajčata vydrží jen krátce. "Největší trvanlivost mají odrůdy s tvrdými plody, například některé holandské, které byly vyšlechtěny, aby bez újmy vydržely i třítýdenní přepravu, doplňuje Arnošt Petera.

Autorka je spolupracovnicí redakce