Pořídit si vlastní ostrov nemusí být nedostižný sen

  • 10
Možnost splnit si sen o vlastním ostrově se přisuzuje pouze hollywoodským hercům nebo multimilionářům. Víte, že takový ostrov může být levnější než třeba byt v Brně? Nenajdete ho sice na Bahamách, ale v chladnější Kanadě a jeho rozloha bude jen něco přes hektar.

Cestování přes půl zeměkoule také něco stojí. Pokud si můžete dovolit utratit peníze za něco speciálního, sen o soukromém ostrově se může splnit i vám. Pochlubit se vlastnictvím ostrova, to má zvuk.

Karibské trampoty
Nákup ostrova nemusí být jednoduchý, jak ukazuje příklad manželů Douga a K. T. Ingersollových z USA, kterým se zalíbil Karibik.

„Když jsme začali hledat, byli jsme ohromeni množstvím ostrovů na prodej,“ říká Doug Ingersoll. Z prvotního nadšení však rychle vystřízlivěli. Inzerovaná nabídka často nebyla aktuální. Navíc se překrývala, přičemž u stejných ostrovů různé kanceláře uváděly nesouhlasné údaje. Když už se spojení zdařilo, ztroskotalo na jazykové bariéře.

Po několika měsících hledání se manželům zalíbil ostrov Tranqulity Caye v Belize. „Měl už sice kupce, ten však od koupě ustoupil poté, co nedostal povolení k výstavbě letištní dráhy,“ vzpomíná Ingersoll. Aby jim nabídka neunikla, raději zaplatili, aniž ostrov osobně viděli.

Risk se nakonec vyplatil, dnes na ostrově budují apartmány k pronájmu. Své zkušenosti se navíc rozhodli využít a založili vlastní kancelář Caribbean Island Brokers.

Ostrovy z celého světa
Podobným problémům při koupi se dá vyvarovat. Existují totiž i velké společnosti, u nichž můžete najít aktuální nabídku z celého světa.

Největší je kanadská Private Islands Online, která nabízí téměř 350 ostrovů. Například kanadský Odell Island o rozloze 1,5 hektaru stojí tři čtvrtě milionu korun. Nejdražší je naopak karibské souostroví Malý a Velký Hans Lollik o rozloze 250 hektarů za jednu miliardu korun.

Dobré jméno má také německá společnost Vladi Private Islands, která za 35 let své existence prodala již přes 1800 ostrovů. Nejlevněji prodává čtyřhektarový kanadský Canoe Island za 1,2 milionu korun, nejdráže naopak mexický ostrov Cerralvo o rozloze 14 tisíc hektarů za tři čtvrtě miliardy korun.

„Nejoblíbenější jsou Karibik a Bahamy,“ říká Renée Redmond z Private Islands Online. Dodává však, že bahamské ostrovy jsou drahé, nevýhodou Karibiku je častá politická nestabilita a poloha na trasách obchodu s drogami.

Pro Čechy mohou být atraktivní spíše bližší a levnější lokality. Kdo má dostatek peněz, v Chorvatsku nebo ve Skandinávii pořídí ostrov za 13 milionů korun. Nejlevnější jsou ostrovy v Kanadě, nevýhodou jsou však vysoké náklady na dopravu.

Robinsonem na zkoušku
Pobyt na ostrově si můžete také jen vyzkoušet. Pronájmy začínají na 3000 korun za týden, přičemž si lze vybrat jak opravdovou „robinsonádu“, tak i luxusní dovolenou.

Ostrov by měl být dobře dostupný, v politicky stabilní a bezpečné oblasti, mít zdroj pitné vody a důležitá je také blízkost zdravotní péče.

K ceně je třeba připočítat další investice. „Pokud ostrov stojí sedm milionů korun, je třeba si připravit dalších tři a půl milionu na dům, náklady na stavbu jsou totiž výrazně vyšší než na pevnině,“ radí Renée Redmond. Něco stojí také odpadní a vodovodní systém, generátor elektřiny a roční údržba. Kvůli bezpečnosti je dobré najmout si hlídače.

Aby se alespoň část nákladů vrátila, majitelé ostrovy v době své nepřítomnosti pronajímají. Když se to dobře naplánuje, soukromý ostrov se může stát i výhodnou investicí.

Mít vlastní tropický ostrov je luxus pro individualisty

,