Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pořídili si rodinný dům plný barev a dřeva. Synovi dopřáli do pokoje i opice

  1:00aktualizováno  19:56
Rodinný dům, kde jsou na prvním místě pohoda, funkčnost a pořádek. Přesně do takového vstoupily designérky ze Studia In2, aby do něj vnesly barvy a vtipné detaily.

Autorské kresby na stěnách jsou pro Studio In2 typické | foto: Jaroslav Kvíz

Než se čtyřčlenná rodina pustila do stavby domu na svažitém pozemku na okraji Prahy, rychle zavrhla typový projekt. Individuálního návrhu se ujal architekt Martin Píša, který dostal poměrně přesné zadání: především pohodlné schodiště (to kvůli svahu), ale také šatny a vůbec dostatek úložných prostor.

Architekt však neřešil interiéry, vybavení si chtěli majitelé vybrat sami. "V kuchyňském studiu DIZ jsme strávili, pokud bych to sčítal, určitě dva dny," vypočítává Petr. Původně zamýšlený ostrůvek nakonec nahradili klasickým uspořádáním ve tvaru písmene U, aby získali co nejvíce úložného prostoru.

Původně plánovaný ostrůvek majitelé nahradili klasickou sestavou ve tvaru písmene U

Původně plánovaný ostrůvek majitelé nahradili klasickou sestavou ve tvaru písmene U

Síly jim ještě zbyly na koupelny, ale to bylo poslední velké nadechnutí. "Najednou jsme nevěděli, jak dál, jak zkombinovat barvy, jaký zvolit nábytek. V prodejně Nábytek Říha jsme požádali o kontakt na architekta, který by respektoval, že jsme spíš na dřevo a barvy než na kov, že se nám líbí něco mezi modernou a klasikou. Doporučili nám Studio In2," popisuje Petr.

Začíná se na schodech

Ve vícepodlažním domě je samozřejmě schodiště více než důležité. Zahrála tady náhoda, slovenskou firmu Intermonex manželé objevili na veletrhu For Arch v Praze-Letňanech. "Nic pro ně nebylo nemožné, montáž probíhala přesně na čas i na milimetry," zdůrazňuje Petr, "pracuji ve službách, takže umím posoudit vztah ke klientovi, klobouk dolů před nimi."

Pohodlné dřevěné schodiště je z ořechu

Pohodlné dřevěné schodiště je z ořechu

Přímé schody s podestami, z nichž se vstupuje do jednotlivých pokojů, si nechali manželé vyrobit z ořechu. Široké schodiště stoupá pozvolna, stupnice jsou dostatečně hluboké, aby chůze byla pohodlná a bezpečná. Vždyť výstup po schodech je sedmkrát namáhavější než chůze po rovině.

Od schodiště z ořechu se odvíjela i dřevěná plovoucí podlaha. "Do všech pokojů jsme navrhli olejovanou třívrstvou dubovou podlahu, která je mořená tak, aby ladila právě se schodištěm," vysvětluje Halka Freidingerová ze studia In2.

Jako všichni designéři má sice raději, když může vtisknout domu kompletně svou představu, přesto studio dokázalo sjednotit jednotlivé místnosti v jeden harmonický celek.

Přes chodbu je k dispozici velká koupelna

Přes chodbu je k dispozici velká koupelna

Stačí třeba jen výběr dveří: "Kdyby byly v dřevěné dýze, nebylo by to ono. V bílém provedení splývají se zdmi, což vypadá mnohem lépe než záplava dřeva," chválí majitel. Halka Freidingerová tvrdí, že bílé dveře představují hlavně tam, kde je jich víc vedle sebe, nejlepší řešení.

"Ve chvíli, kdy je zvolena dřevěná podlaha a počítá se v interiéru s dřevěným nábytkem, je lepší zvolit dveře bílé. Ty fungují vždy," radí i ostatním.

Jednoduché, ale odolné dveře Fast (Sapeli) jsou v bezfalcovém provedení. Do šatny pak byly použité široké posuvné dveře, samozřejmě bílé. "Nábytek byl zvolený z velké části atypický, aby se maximálně využita podlahová plocha pokojů. S typovými kusy nedosáhnete ani barevnost, jakou byste chtěli," vysvětluje Halka Freidingerová.

Nábytek i pohovka byly vyrobeny na zakázku

Nábytek i pohovka byly vyrobeny na zakázku

Barva a dekorace

Kuchyně, jídelna a obývací pokoj jsou sice na jednom podlaží, ale nikoli ve stejné výškové úrovni. Svah si vybral svou daň. Obývací část, které dominuje velká rohová pohovka vyrobená na zakázku stejně jako ostatní nábytek v této místnosti, není příliš velká.

Mohlo by vás zajímat

Chcete také vyměnit malý byt za prostorný rodinný dům? Velký výběr nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

"Večer tu býváme sami dva, syn spí a dcera je raději ve svém pokoji. Bydleli jsme totiž v panelákovém 2 + 1 a teď si každý z nás užívá možnost soukromí," vysvětluje Petr.Oba manželé kladou větší důraz na velký jídelní stůl, kde se rodina ráda schází, než na vysedávání u televize. Lucie ráda a dobře vaří, novou kuchyni si doslova vychutnává.

Ve sloupu pro krb se skrývá i prostor pro dřevo

Ve sloupu pro krb se skrývá i prostor pro dřevo

Kdo sedí na pohovce, může si vybrat: výhled na krb, nebo televizor

Kdo sedí na pohovce, může si vybrat: výhled na krb, nebo televizor

Velký důraz kladly designérky na osvětlení. V obývací části využily stropní světla Vega (Lucis), intimní světelnou atmosféru pak doplňuje stojací lampa Twiggy od italské firmy Foscarrini. Velké stínítko je na pohyblivém rameni z materiálu kevlar.

Stejná lampa v závěsném provedení osvětluje jídelní stůl od společnosti Calligaris a jídelní židle, jejichž dekor čalounění ladí s kresbami na stěnách. Lampa svítí nejen na desku stolu, ale také do stropu. Opticky jej tak pomáhá zvednout. "Zatím nám chybí obrazy, ale bydlíme tu příliš krátce a teprve o nich přemýšlíme," vysvětlují majitelé.

Zvolené dispoziční řešení nabízí maximální pohodlí při vaření

Zvolené dispoziční řešení nabízí maximální pohodlí při vaření

Splněný dětský sen

Dětské pokoje v druhém podlaží vybavily designérky hlavně nábytkem na míru. Zatímco sotva tříletý Kubík jásal už při pohledu na namalované opičky a hrocha a téměř okamžitě se do nového pokoje přestěhoval z postýlky, kterou měl do té doby u rodičů v ložnici, čtrnáctiletá dcera si už pořádně vybírala.

Chtěla úložné prostory na lůžkoviny, takže má hned dva peřináče, dostala i rozkládací pohovku, aby u ní mohly přespávat kamarádky. Gepardi od firmy Marimekko, kteří se objevili jako kresba nad postelí, museli pryč. Byli podle ní příliš konkrétní. Nakonec jí Halka Freidingerová "vystřihla" abstraktní florální kresbu v tlumených modrých, červených a černých valérech.

Nábytek byl vyrobený na zakázku, a to včetně rozkládacího lůžka

Nábytek byl vyrobený na zakázku, a to včetně rozkládacího lůžka

V dívčím pokoji je veškerý nábytek vyrobený na míru, výjimkou je pouze designová třínohá židle Ant od Scandia. Psací stůl přechází ve skříňku s textilními posuvnými dvířky, a zabírá tak celou šířku pokoje. Vzorně uklizená šatna tu nečekala na nás, takto to vypadalo všude v domě. "Je to taková moje úchylka," směje se maminka Lucie, která pořádku naučila celou rodinu.

Dokonce i u Kubíka je proto vzorně uklizeno, oblíbení plyšáci jsou proto přes den v kapsáři za postelí Domino (Alax). I Kubík se může pochlubit designovou židlí, a to dětskou verzí plastové samonosné židle od Vernera Pantona (Vitra).

Svůj pracovní stolek si Kubík s chutí užívá, lamino je dostatečně odolné

Svůj pracovní stolek si Kubík s chutí užívá, lamino je dostatečně odolné

Pracovní stůl nemá polohovatelnou výšku, počítá se totiž s tím, že až Kubík povyroste, dostane stůl nový. "Nemáme polohovatelné stoly moc rády, v tomto případě se sestava stolku a kontejnerů použije dál jako lavice na sezení a ukládání," popisuje designérka

Na nábytek byla zvolena kombinace dvou materiálů, odolného lamina s ABS hranou a zalakovaná MDF desku bezbarvým lakem, aby byla vidět struktura materiálu.

Na nábytek použily designérky odolné lamino s ABS hranou a zalakovanou MDF desku bezbarvým lakem

Na nábytek použily designérky odolné lamino s ABS hranou a zalakovanou MDF desku bezbarvým lakem

Zapuštěná skříň do zdi postačí Kubíkovi i do budoucna, praktické jsou snadno dostupné police na hračky pod skříní

Zapuštěná skříň do zdi postačí Kubíkovi i do budoucna, praktické jsou snadno dostupné police na hračky pod skříní

Rodiče se ovšem museli "smířit" s hotovým nábytkem, a to řadou Luisa od společnosti Nadop, od níž je postel, noční stolky i komoda. Tak úplně ovšem z hledáčku designérek nezmizel ani nábytek rodičů. Vtipné lůžko, kde lze nastavit čalouněnou opěrku hlavy, nechaly návrhářky potáhnout jimi zvoleným materiálem, aby barevně ladil s dalším zařízením.

Dům ještě zdaleka není hotov, vedle obrazů chybějí koberce, přehoz do ložnice či polštáře na pohovku  do obýváku a řada dalších drobností. Zato nechybějí důležité "maličkosti", například shoz na prádlo, který končí v prádelně v suterénu.

Na ložnici přímo navazuje šatna

Na ložnici přímo navazuje šatna

Stavba

Zdící materiál: Porotherm
Termín dokončení: prosinec 2010
Výplně oken: dřevěná eurookna
Izolace střechy: extrudovaný polystyren
Střešní krytina: pálená taška Tondach
Fasáda: Weber

Autor:


Témata: hračky, krb


Nejčtenější

Stačila chvilka a sousedům v bytě pod Markem tekla ze stropu voda.
Sousedé nás již devětkrát vytopili. Peníze od nich nikdy nedostaneme

Bydlíme 45 let v panelovém domě. Před lety koupil byt nad námi šikula, který nemovitost ve špatném stavu začal ihned pronajímat. Nájemci se střídají a nám od...  celý článek

Dvoupodlažní dům ve svahu nabízí majitelům komfortní výhled do krajiny a...
Z ulice drobná stavba, ze zahrady dům snů s bazénem a skvělým výhledem

Z ulice jde o naprosto nenápadný a malý dům. Souhra několika okolností, včetně umístění stavby do strmého svahu, ovlivnily celé řešení. Dvoupodlažní dům, tedy...  celý článek

Velkoformátová posuvná stěna na jižní straně fasády zprostředkovává vstup na...
Dům v prudkém svahu v lese má místo zahrady obrovitou terasu

Pro svou pětičlennou rodinu postavil architekt Eric Grondal dům na hodně obtížném místě. Na první pohled stavba působí spíš jako překážka, přesto v okolním...  celý článek

Aneta Dvořáková získala za „Párání“ ocenění Special Mentions  v kategorii...
Česká studentka vyhrála za „Párání“ prestižní světovou soutěž

Aneta Dvořáková, studentka Ateliéru textilní tvorby VŠUP v Praze, vyhrála cenu v rámci soutěže Young Creations Award. Akce pro mladé tvůrce se uskutečnila v...  celý článek

Návrhy se tak začínají naopak, než bývá obvyklé: od exteriéru směrem do...
Dům z 50. let byl na večírky už starý. Nahradila jej nová party vila

Pořádný večírek v kalifornském Palm Springs se neobjede bez bazénu. To slavní a movití vědí. Město vzdálené sto kilometrů od Los Angeles je jejich oblíbenou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.