Portálový krb v hlavním obytném prostoru splnil Pavlovu touhu po otevřeném ohništi, slouží však spíše jako estetický doplněk než jako zdroj tepla.

Portálový krb v hlavním obytném prostoru splnil Pavlovu touhu po otevřeném ohništi, slouží však spíše jako estetický doplněk než jako zdroj tepla. | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Pořídili si dům plný skla a světla. Tapety nechtěli, teď je milují

  • 49
Po letech života v podnájmu se mladý pár nastěhoval do vytouženého domu, který na první pohled dokonale naplňuje jejich představu o ideálním rodinném bydlení. Je plný skla.

Říká se, že sto mužů dokáže vytvořit tábor, ale jen žena domov. V tomto případě převzal iniciativu muž a dopadlo to lépe, než sám čekal. Dům vyniká mezi ostatními moderním vzhledem, který odpovídá interiéru. Zároveň však dobře zapadá do pražské starší zástavby v okolí.

"Moderní architektura je mi blízká a představoval jsem si něco odvážnějšího. Bohužel jsme byli omezeni například tím, že střecha musela být sedlová. Architekt Čížek, který je autorem projektu, se dokázal skvěle vyrovnat se všemi kompromisy a s výsledkem jsem maximálně spokojený," tvrdí Pavel.

Výhody skla

  • opticky zvětší prostor
  • přivede světlo i do zapadlých koutů
  • snadno se udržuje
  • je mechanicky velmi odolné

Ohledně interiéru naštěstí žádné kompromisy nehrozily. Sami by si na něj ale netroufli, i když zejména Pavel má o interiérovém designu docela přehled. "Prohlížel jsem si práce mnoha studií a architektů, výběr postupně zužoval a pak si domluvil několik schůzek. První jsem měl ve studiu Apparel s architektkou Janou Grünerovou. A hned bylo rozhodnuto," vysvětluje majitel.

Dostatek přirozeného světla zajišťují nejen velká okna a průhledy, ale také hojné použití skla.

Začíná se fasádou

Na začátku Pavel a jeho partnerka Kateřina ještě neměli jasnou představu o domě a konečném výsledku. I barvu fasády proto začali řešit se studiem Apparel. "Chtěl jsem, aby byla v souladu s interiérem, ale to jsem ještě netušil, jak bude vypadat. Hodiny jsme pak trávili v autě a prohlíželi si fasády různých domů," popisuje Pavel.

Mohlo by vás zajímat

Hledáte vlastní bydlení? Vyberte si z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Po dokončení fasády se nakonec interiér poměrně hodně upravoval.
Měnily se příčky, přidaly podhledy do kuchyně a ložnice. I schodiště bylo vyrobeno na míru podle projektu studia.

A jak zasahovali do těchto návrhů majitelé? "Prohlíželi jsme společně katalogy a ukazovali, co se nám líbí a co ne, aby byly naše požadavky zřetelnější. Chtěli jsem moderní bydlení vhodné pro rodinu s dětmi. Kromě vzhledu tedy hrála důležitou roli také praktičnost," říká Pavel.

Sádrokartonové podhledy umožnily v ložnici zabudování nepřímého osvětlení pro vytvoření intimní atmosféry.

Přicházeli s nápady, které dostávaly ve studiu konečnou podobu. Majitelé nechtěli, aby byl výsledek příliš okázalý a působil luxusním dojmem. "I když mám rád pohodlí, které takové věci nabízejí, nemyslím si, že by to na nich muselo být vidět na první pohled. Nejdříve jsme začali řešit barevnost a materiály a teprve pak začalo naše nové bydlení dostávat konkrétnější obrysy," popisuje Pavel.

Bez květin to nejde

Příjemnou barevnost interiéru podporují tapety a množství živých rostlin. Právě ty byly pro Janu Grünerovou prostředkem ke zjemnění moderního interiéru. Přírodní motivy a oblé linie Pavla zpočátku nenadchly, ale brzy ocenil jejich přínos.
"Tapety jsou dnes jedním z prvků, které mě doma baví nejvíce. Díky rostlinám zde vzniklo několik velmi příjemných zákoutí, která by bez nich působila opravdu příliš prázdně. To jsou přesně ty věci, na které člověk přichází, až když v domě žije. Podobné detaily často nevidíte v showroomech obchodů s nábytkem ani v katalozích, ale právě ty dělají z krásného interiéru příjemné bydlení," dodává Pavel.

A co si myslí o spolupráci s náročným klientem Jana Grünerová? "Základem dobré spolupráce je pro mě především poznat svého klienta, jeho potřeby a vkus."

Koupelna se sprchovým koutem: veselá kombinace oranžové a zelené je vhodná pro začátek dne.

Oblé tvary a přírodní motivy jsou v interiéru zastoupeny především na tapetách, které byly dovezeny z Londýna.

S majitelem absolvovala velmi intenzivní spolupráci, trvala téměř dva roky. "Je to velmi zvídavý člověk, který má přehled a je ochotný poznávat nové věci a diskutovat o nich. Probírali jsme opravdu každý detail, což se může zdát velmi náročné, na druhou stranu se tato jeho pečlivost odrazila v interiéru pozitivně a po celou dobu jsem cítila, že mě jako odborníka respektuje. A tak mám z výsledku dobrý pocit i já," hodnotí Jana Grünerová.

Více se dočtete v časopise Moderní byt č. 4/2011.