poradna

Bydlím v bytě, kde nemám nainstalován měřák na studenou vodu.
Bydlím v bytě, kde nemám nainstalován měřák na studenou vodu. Je možné, aby mi při vyúčtování naúčtovali zbylou studenou vodu, která zůstane na hlavním měřidle studené vody? Když jsem se informoval na bytovém družstvu, tak mi řekli, že když nemám měřák, tak musím zaplatit. Není přece možné, aby šest lidí v jednom bytě spotřebovalo 500 kubíků vody za rok?
O. E. Horní Slavkov

Chápu rozladění čtenáře, roční spotřeba 500 kubických metrů v bytě se šesti osobami je skutečně nepřiměřeně vysoká. Pro příklad uvádím roční směrné číslo spotřeby vody dle vykl. č. 144/1978 Sb., je-li v bytě výtok, WC a koupelna s centrální přípravou teplé vody. Roční směrné číslo spotřeby vody je 56 kubických metrů na osobu. Problém však zřejmě bude v tom, že bytové družstvo využívá znění vyhlášky č. 85/1997 Sb. O nájemném z bytů pořízených v družstevní výstavbě a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním těchto bytů. Družstvo totiž může vydat vlastní prováděcí předpis, a tak se setkáváme s případy podobnými vašemu, kdy rozdíl mezi součtem naměřených hodnot poměrových měřidel v bytě a údajem hlavního/fakturačního/ vodoměru v domě hradí zbylí nájemníci-členové družstva v poměru podle počtu osob. Pokud je ve všech zbývajících bytech poměrové měřidlo, dopad na jednoho nájemce v neměřeném bytě je neobjektivní. Z praxe totiž víme, že i při stoprocentním měření v bytech vykazuje údaj hlavního vodoměru vyšší spotřebu proti součtu údajů poměrových měřidel a zbytková spotřeba se dále rozpočítává mezi všechny nájemce v poměru naměřené spotřeby poměrovými měřidly v bytech. Tazateli doporučuji, aby požadoval na družstvu přiznání úhrady dle směrných čísel.
Milan Taraba, místopředseda Sdružení nájemníků

Jak mám provést tepelnou a zvukovou izolaci pod laminátovou podlahou podkrovního bytu. Samotná podlaha je tři centimetry silná a leží na trámcích 15/21 cm vzdálených od sebe jeden metr?
F. M. Hořovice

Domnívám se, že podlahu není nutné příliš tepelně izolovat, protože pravděpodobně je pod ní také vytápěný prostor. V případě, že se pod podkrovím nevytápí, je nutné provést silnou tepelnou izolaci s parozábranou. Pokud by šlo o tento případ, prosím obraťte se přímo na sdružení Energy Centre České Budějovice, kde vám zdarma podáme další informace. Pokud jde o zvukovou izolaci, pak je třeba si uvědomit, že existují dva zásadní způsoby šíření zvuku. Při šíření zvuku vzduchem je nejvhodnější způsob zvukové izolace masivností konstrukce. Platí úměra, že čím je konstrukce těžší, tím lépe proti zvuku izoluje. Druhým způsobem šíření zvuku je přenos konstrukcí, kdy se úder či jiný popud šíří materiálem a na druhé straně z něj vystupuje. U podlah jde o tzv. kročejovou průzvučnost, kdy strop vlastně působí jako ozvučná deska, do které se z jedné strany lehce ťuká (podpatky, drápy psů...) a z druhé strany je zvuk silně slyšet. Obzvláště patrné je toto například v panelových bytech, když si majitel dá místo PVC na podlahu dlažbu a zvukově ji neodizoluje. Pro izolaci tohoto šíření zvuků je nutné pružně oddělit nášlapnou vrstvu od nosné vrstvy stropu. To je možné položením pružné podložky pod podlahu, která pochopitelně musí být umístěna i po obvodě podlahy. Jedním z možných způsobů je například použití dva až tři centimetry silné desky z minerální vlny. Další možností je pružné uložení podlahy třeba na pěnový polyetylén či gumu.
Roman Šubrt, konzultant poradenského střediska Energy Centre

V případě vašeho zájmu rádi bezplatně zodpoví podrobnější informace v poradenském středisku sdružení Energy Centre České Budějovice, které sídlí na Pražské 99, 370 04 České Budějovice, tel. 038 - 731 25 80, e-mail: eccb@eccb.cz