Umístění sporáku bylo hodně nešťastné.

Umístění sporáku bylo hodně nešťastné. | foto: Archiv majitelů

Poradna trochu jinak: jak vidí český byt architekt v USA

  • 47
Milé překvapení. Tím byl e-mail, který přišel do redakce až z USA. Český architekt, který zde žije a pracuje již řadu let, zareagoval na naši Poradnu architekta. Zaujal ho problém, který bylo nutné vyřešit, a poslal nám svůj návrh.

Jak vše začalo? V říjnu minulého roku se v naší poradně, kam se obracejí čtenáři, řešila rekonstrukce bytu 3 + 1 ve starším cihlovém domě. Bohužel s koupelnou a WC v umakartovém jádru (blíže zde).

V 60. letech minulého století se v tehdejším Československu postavila těchto domů spousta, převážně s byty 2 + 1 a 3 + 1. Jejich dispozice však už vůbec neodpovídají současným požadavkům na bydlení, to je vidět i na jejich výrazném zastoupení v naší poradně. Dnešní majitelé těchto bytů mívají různé požadavky, takže nelze navrhnout univerzální řešení.

Původní dispozice

Varianta 1 - návrh "české" poradny

"Sleduji váš web často, možná ze sentimentu i profesionálního zájmu," napsal nám český architekt. Jeho řešení "z jiného soudku" vychází ze zkušeností s českými podmínkami: dětství prožil v panelovém domě, absolvoval stavební průmyslovku a poté studoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Řadu let žije a navrhuje domy ve Spojených státech, české normy a předpisy se od jeho studií hodně změnily, proto své návrhy poslal jako inspiraci, bez nároků na honorář, toho se vzdal ve prospěch nadace Paraple.

Protože žádostí o řešení dispozice daného bytu přichází hodně, rádi zveřejňujeme jeho varianty. Máme příslib, že by tato spolupráce mohla fungovat i do budoucna.

Zadání pro architekta

Připomeňme si zadání: mladá dvojice koupila menší byt 3 + 1 v domě ze šedesátých let v původním stavu, se zděnými příčkami, ale s umakartovou koupelnou a malou kuchyní.

Varianta 1: úložné prostory řeší zejména šatna, kuchyň je vložená mezi obývací a jídelní část.

Při rekonstrukci se chtěli zbavit "nudloidní" předsíně, zvětšit koupelnu a vytvořit úložné prostory.Variant z "jiného soudku" přišlo hned pět, autor postupně rozpracovával základní myšlenku, která počítá s umístěním kuchyně do středu bytu. Ta by měla být oním pomyslným srdcem bytu.

Samozřejmě by to znamenalo vyřešit přívod vody a odpady, ale to lze díky čerpadlům zvládnout. Digestoř by musela být recirkulační, nebo lze odtah umístit do podhledu. V galerii najdete všech pět variant řešení.

Varianta 3: K dispozici je menší prostor pro jídelnu a kuchyň, zato vznikla malá samostatná pracovna a vstupy do pokojů nejsou z jídelní části.

Poradna

Líbí se vám nápady "z jiného soudku"? Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice trochu jinak  

Na přání architekta nezveřejňujeme jeho jméno.